رسانه‌ها: اسرائیل و اندونزی، بزرگترین کشور مسلمان‌نشین، در مورد عادی‌سازی روابط گفت‌وگو کردند

 تظاهرات ضداسرائیلی در اندونزی. ماه مه ۲۰۲۱صدای آمریکا: رسانه‌های اسرائیلی به نقل از وبسایت خبری «وای نت» می‌گویند اسرائیل و اندونزی در سه ماه گذشته در مورد عادی‌سازی روابط دو کشور گفت‌وگو کرده‌اند.

تایمز اسرائیل در این زمینه نوشته است بر اساس گزارش‌ها اسرائیل پذیرفته است در ازای عادی‌شدن روابط دو کشور، مخالفت خود را با پیوستن اندونزی به سازمان همکاری اقتصادی و توسعه که در حال حاضر شامل ۳۸ اقتصاد پیشرو جهان است، متوقف کند.

طبق گزارش‌ها، اسرائیل قبل از شروع جنگ در غزه برای عادی‌سازی روابط با اندونزی، بزرگترین کشور مسلمان‌نشین، و عربستان سعودی تلاش کرده بود.

در عین حال، گفته می‌شود روز سه‌شنبه این هفته یک هواپیمای اندونزیایی در رساندن کمک‌های هوایی به غزه شرکت کرد. این اولین‌بار است که یک هواپیمای اندونزیایی از حریم هوایی اسرائیل عبور می‌کند.

گفت‌وگوی اسرائیل و اندونزی برای عادی‌سازی روابط در شرایطی است که بر اساس توافقنامه موسوم به «پیمان ابراهیم» که به ابتکار آمریکا و با هدف میانجیگری میان اسرائیل و کشورهای عرب منطقه از دو سال قبل آغاز شده، روابط اسرائیل با شماری از کشورهای عربی از جمله بحرین و امارات متحده عربی عادی شده است.

آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه آمریکا شهریور گذشته گفته بود که ایالات متحده با هدف دستیابی به توافقی «متحول کننده»، روی طرح «عادی‌سازی روابط دیپلماتیک بین عربستان سعودی و اسرائیل» کار می‌کند، اما این روند همچنان جزئیاتی از جمله گروه‌های فلسطینی را نیز شامل می‌شود.

افزایش تعداد کشورهای اسلامی که با اسرائیل روابط دارند انزوای بیشتر جمهوری اسلامی را به دنبال دارد که سیاست خارجی خود را روی دشمنی با اسرائیل متمرکز کرده است
+3
رأی دهید
-3

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.