ویزای دورکاری دیجیتال ایتالیا چیست و چگونه آن را دریافت کنیم؟

یورونیوز: ایتالیا یکی از محبوب‌ترین مقاصد گردشگری جهان است. اما اکنون که میلیون‌ها نفر دیگر برای کار کردن نیازی به حضور در دفاتر کار ندارند، این کشور به یکی از محبوب‌ترین مقاصد دورکاران تبدیل می‌شود.

پیش از این آزادکاران (Freelancer) و دورکاران (Remote Worker) هیچ راهی برای کار و اقامت طولانی مدت در این کشور حاشیه مدیترانه نداشتند، اما قانون اعطای ویزای دورکاری که در ۲۸ مارس ۲۰۲۲ تصویب شده بود، از روز چهارم آوریل سال ۲۰۲۴ اجرایی شد.

یورونیوز همزمان با تصویب این قانون با دیمین اوفارل، کارشناس مهاجرت با بیش از ۳۰ سال تجربه گفتگو کرده بود، اکنون همراه با نظرات او، در این جا می‌توانید تمام اطلاعات لازم درباره ویزای دورکاری دیجیتال ایتالیا را بیابید.
چه کسانی واجد شرایط ویزای دورکاری دیجیتال‌اند؟
معمولا همه کسانی که دورکاری می‌کنند واجد دریافت ویزاهای دورکاری دیجیتال هستند. اما ویزای دورکاری دیجیتال ایتالیا کمی متفاوت است و تحت ماده ۲۷ قانون مهاجرت این کشور صادر می‌شود. این بدان معناست که این ویزا تنها به «کارکنان بسیار ماهر» اعطا می‌شود.

بنابر فرمان دولت ایتالیا، افرادی که به صورت دورکاری دیجیتال می‌کنند، شهروندان کشورهای خارج از اتحادیه اروپا هستند که «با استفاده از محصولات فناوری می‌توانند چه به صورت خوداشتغالی و یا چه به عنوان کارمند و یا همکار یک شرکت مستقر حتی در خارج ایتالیا با کیفیت بالا دورکاری کنند.»

تعریف «کارکنان بسیار ماهر» در سال ۲۰۲۲ کاملا مشخص نبود. اما اکنون این تعریف تا حدودی از شفافیت بیشتری برخوردار شده است.

دولت ایتالیا در مارس ۲۰۲۴ اعلام کرد که این ویزا به کارکنانی که درآمدشان دست‌کم سه‌برابر حداقل سطح مورد نیاز برای معافیت از مشارکت در هزینه‌های مراقبت‌های بهداشتی باشد، اعطا می‌شود. این میزان برابر با سالانه کمی کمتر از ۲۸ هزار یورو است.

به نظر می‌رسد بیمه مهم‌ترین شرط پذیرش درخواست این ویزا است و متقاضیان باید بتوانند هزینه بیمه را در مدت اقامت خود پرداخت کنند.

متقاضیان همچنین باید ثابت کنند که اقامتگاه مناسبی برای دوره اقامت خود در ایتالیا فراهم کرده‌اند و پیش‌تر دست کم شش ماه به عنوان دورکار فعالیت داشته‌اند.

آن‌ها باید پیش از دریافت ویزا به یک دفتر نمایندگی کنسولی مراجعه و اظهارنامه‌ای را با امضای کارفرمایشان ارائه دهند.

البته همه هم نمی‌توانند برای دریافت این ویزا درخواست دهند. کسانی که در پنج سال گذشته جرمی مرتکب شده‌اند، حتی اگر با محکومیت غیرقطعی روبرو باشند، خود به خود از روند اعطای ویزا کنار گذاشته می‌شوند.
مدت اعتبار ویزای دورکاری دیجیتال چقدر است؟
لوکا کارابتا، سیاستمدار ایتالیایی که از مدافعان این نوع ویزا است، مدت ویزای دورکاری دیجیتال را در دور نخست یکسال اعلام کرد. این رقم در روزهای اخیر تایید شده است.

بنابر اعلام دولت، ویزای دورکاری دیجیتال برای دوره حداکثر یکساله به متقاضی اعطا می‌شود و هرسال در صورتی که شرایط لازم آن برقرار باشد، قابل تمدید است. این ویزا تنها به افرادی اعطا می‌شود که از وسایل فناوری پیشرفته بهره می‌برند و تنها مناسب کسانی است که از ایتالیا به صورت دورکار فعالیت می‌کنند.

به همراه آوردن اعضای خانواده فرد دورکار نیز با رعایت ملاحظاتی مجاز است و فرماندهی پلیس در نهایت درباره آن تصمیم می‌گیرد.
کلیسای جامع میلانپرداخت مالیات دورکاران در ایتالیا به چه صورت است؟
پرونده مالیاتی متقاضیان پیش از دریافت ویزا باید توسط اداره مالیات ایتالیا بررسی و مطابقت داده شود. در برخی موارد اداره امور مالیاتی ایتالیا باید با اداره هم ارز خود در کشور مبدا ارتباط برقرار کند.

دیمین اوفارل توصیه می‌کند که متقاضیان پیش از اقدام برای ویزا برای حصول اطلاع از میزان مالیات و چگونگی پرداخت آن در ایتالیا با کارشناسان مربوطه تماس بگیرند.

در صورت بروز تخلفات مالیاتی، اداره امور مالیاتی مراتب را مستقیما با نهاد صادرکننده ویزا در مطرح می‌کند.

در نتیجه، بنابر اطلاعاتی که تاکنون منتشر شده است، برای دریافت ویزای دورکاری دیجیتال باید واجد فهرستی بلندبالا از شرایط باشید.
ویزای دورکاری دیجیتال از چه زمانی در دسترس است؟
تقاضای درخواست این ویزا از روز چهارم آوریل سال ۲۰۲۴ می‌توانند با رزرو وقت قبلی درخواست‌های خود را به کنسولگری ایتالیا در کشور محل سکونت خود تسلیم کنند.

برای این کار باید پاسپورت معتبر، مدارک اشتغال، مدارک اثبات درآمد، بیمه، مدارک مرتبط با محل اقامت در ایتالیا و گواهی عدم سوء‌پیشینه کیفری را همراه داشته باشید.
+3
رأی دهید
-2

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.