راستی‌آزمایی یک‌ ادعا؛ شاعر افغانستانی در دیدار با علی خامنه‌ای «پنجشیر» را بخشی از ایران معرفی کرد

 علی خامنه‌ای، نجیب بارورصدای آمریکا: تارنمای «پالی‌گراف» در مقاله‌ای به راستی‌آزمایی ادعای نادرست یک شاعر افغانستانی مهاجر پرداخته است که در دیدار با علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی، «پنجشیر» را بخشی از ایران معرفی کرد.

این تارنما به نقل از خبرگزاری «تسنیم» می‌نویسد که نجیب بارور، محمدکاظم کاظمی، و سید حکیم، سه شاعر افغانستانی مقیم ایران، از جمله شاعرانی بودند که ششم فروردین در حسینیه خمینی، بخشی از بیت رهبری جمهوری اسلامی، با علی خامنه‌ای دیدار کردند.

به گزارش تسنیم، علی خامنه‌ای در این دیدار درباره موضوعات مختلف سیاسی و اجتماعی، و همچنین اهمیت شعر و ادبیات فارسی، سخنرانی کرد و تعدادی از شاعران حاضر در این مراسم نیز اشعار خود را برای رهبر جمهوری اسلامی خواندند.
اما در این برنامه، نجیب بارور، شاعر افغانستانی، پیش از خواندن شعر خود برای علی خامنه‌ای، به او گفت: «من از نواحی دوردست ایران آمده‌ام، از کوه های هندوکش و پنجشیر.»
نجیب بارورپالی‌گراف با اشاره «نادرست» بودن این ادعا می‌گوید «پنجشیر که در زبان دری به معنای پنج شیر است، یکی از ولایت‌های افغانستان است که در شمال شرقی این کشور، صدها کیلومتر از مرز افغانستان و ایران فاصله دارد.»

این تارنما به نقل از یک سایت افغانستانی می‌نویسد که نجیب بارور، تنها چند ماه پس از به قدرت رسیدن طالبان در سال ۱۴۰۱ به ایران پناهنده شده است.

انتشار اظهارات نجیب بارور در شبکه‌های اجتماعی با واکنش‌های زیادی مواجه شد و برخی کاربران به طنز پرسیده بودند که آیا اکنون برای سفر به سایر ولایت‌های افغانستان نیاز به روادید دارند یا خیر.

یکی از کاربران با اشاره به اینکه نجیب بارور، پنجشیر را «دورترین نقطه ایران» نامیده است، پرسیده بود که حالا اگر بخواهد از سالنگ به دوستانش در پنجشیر سر بزند، باید ویزای ایران را بگیرد ؟

سالنگ نیز بخشی از افغانستان است.

ادعای نادرست نجیب بارور درباره پنجشیر، موضوع شوخی‌ها و مطالب طنز زیادی در رسانه‌ها ‌و فضای مجازی شده است
+9
رأی دهید
-2

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۲۵
  romano - تهران، ایران
  صدای آمریکا، خوب مشخصه صدای دولت آمریکاست که همین الان توسط یهودیها تسخیر شده. آمریکا اول برای تگزاس و هاوایی که هزاران کیلومتر ازش دوره راست آزمایی کنه بعد بیاد در مورد یک کشور ۷۰۰۰ ساله قلم به مزد سایبری بسیجی بزنه. تف تو اون قلمت که فارسی آموخت تا الان برای دشمن خوش رقصی کنی. برید اسم این پالی‌گراف رو سرچ کنید خودتون خوب میفهمید.
  5
  16
  ‌سه شنبه ۲۱ فروردین ۱۴۰۳ - ۲۳:۵۸
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۲۵
  romano - تهران، ایران
  این ملاهای بی پدر آنقدر ملیت را تضعیف کرده‌اند که هر بی پدر مادری برای ما ۲۰۰ سال نیومده شده تاریخ نگار تبار شناس و مرز شناس و زبان شناس یک ملت ۷۰۰۰ ساله. اینها همه از کمبود اطلاعات مردم و گرفتاری آنها در روزمرگی سوء استفاده میکنند. در مورد افغانستان برید در اینترنت اینو پرس و جو کنید متن سنگ‌نوشته بیستون بند ۶ شاه شاهان داریوش شاه گوید: اینها سرزمین‌هایی [است] که از آن من شدند، همانا به خواست اهورامزدا من شاه آن‌ها شدم. پارسا(پارس)، اوجا(ایلام)، بابیروش (بابل)، آثورا (آشور)، ارَبیا (عربستان هخامنشی)، مودرایا (مصر)، درایا (فینیقی‌ها)، اسپاردا (سارد و لیدی)، یونا (ایونیه)، مادا (ماد)، آرمینا (ارمنستان هخامنشی)، کاتپادوکا (کاپادوکیه)، پرثوا (پارت)، زرَکا (زرنگ سیستان)، هریَوه (هرات)، باختریش (باختر (ساتراپی))، سوگودا (سغد)، گدارا (کندهار)، سکا (سکاها، مردمان میان دریاچه خوارزم و دریای کاسپین)، ثتا گوش (دره رود هیرمند)، هرَوَتیش (رخج)، مکا (عمان) روی هم رفته ۲۳ سرزمین. این تازه بخشی از حاکمیت است.
  2
  8
  ‌چهارشنبه ۲۲ فروردین ۱۴۰۳ - ۰۵:۰۲
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۴
  Mamad_Zendoni - لندن، انگلستان
  تو که ادعا میکنی تاریخ رو بلدی اینو هنوز نمیدونی ملاها افغانستان رو از دست ندادن بلکه دو تا سلسله اشغال پا دشاهی یعنی قاجار و پهلوی بیشتر مناطق ایران و جاهای استراتژیک رو از دست دادن بخصوص اون قاجار
  10
  0
  ‌چهارشنبه ۲۲ فروردین ۱۴۰۳ - ۰۹:۴۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.