یافته‌های تازه محققان: زنان در رابطه جنسی با همجنس خود بیشتر انتظار ارگاسم را دارند

یورونیوز: نتایج یک مطالعه که به تازگی انجام شده است نشان می‌دهد زنان دوجنس‌گرا وقتی رابطه جنسی با یک زن دیگر را تصور می‌کنند، بیشتر انتظار دارند که در جریان آن به ارگاسم برسند.

یک واقعیت ناامید‌کننده این است که زنان دگرجنس‌گرا در طول رابطه جنسی‌شان کمتر از شریک مرد خود به اوج لذت جنسی می‌رسند. واقعیت ناامیدکننده‌تر این است که دانشمندان قبلاً دریافته بودند برخی از زنان حتی انتظار ندارند در حین رابطه جنسی به ارگاسم برسند.

محققان در مطالعه جدید، که بر اساس تحقیقات قبلی انجام شده است، تلاش کردند بررسی کنند که چگونه انتظارات زنان از رابطه جنسی توسط شرکایشان شکل می‌گیرد و چگونه این قضیه می‌تواند بر شانس آنها برای رسیدن به ارگاسم تأثیر بگذارد.

نویسندگان در مقاله خود نوشته‌اند که اگرچه ممکن است چشم‌انداز داشتن قطعی ارگاسم برای زنان دگرجنس‌گرا کمی تیره و تار باشد، اما زنان همجنس‌گرا عموما از این نظر مشکلی ندارند.

بر اساس یک مطالعه بزرگ که قبل از این در سال ۲۰۱۸ انجام شده است، ۸۶ درصد از زنان لزبین معمولاً یا همیشه در حین رابطه جنسی به ارگاسم می‌رسند. این در حالی است که این عدد برای زنان دگرجنس‌گرا تنها ۶۵ درصد است.

زنان دوجنس‌گرا به طور کلی وضعیت بهتری ندارند، اما شواهدی وجود دارد که نشان می‌دهد آنها با شریک‌های مرد خود کمتر از شرکای زنشان به ارگاسم می‌رسند.

نویسندگان در مقاله خود دلیل این وضعیت را آن دانسته‌اند که در جفت‌های زن و مرد، ارگاسم مرد در اولویت قرار می‌گیرد و تمرکز کافی روی فعالیت‌هایی وجود ندارد که به احتمال زیاد به زن اجازه می‌دهد به اوج لذت جنسی برسد.

در این تحقیق از شرکت‌کنندگان زن همجنس‌گرا، دوجنس‌گرا و دگرجنس‌گرا درباره فراوانی و طول مدت رابطه جنسی، انواع فعالیت‌های جنسی و انتظاراتشان در مورد ارگاسم پرسیده شد. زنان همجنس‌گرا نسبت به زنان دگرجنس‌گرا تمایل بیشتری به اعمال جنسی شامل تحریک کلیتورال داشتند و همچنین احتمال بیشتری داشت که به ارگاسم دست یابند.

در بخش دوم مطالعه، به گروهی متشکل از تقریباً ۵۰۰ زن دوجنس‌گرا گفته شد که خود را در یک سناریوی تخیلی تصور کنند که در آن قرار شام به خوبی پیش رفته و کار کمی بالا گرفته است. به شرکت‌کنندگان به طور تصادفی گفته شد تا یک شریک زن یا مرد را در این سناریو تصور کنند و سپس در مورد انتظارات جنسی خود به یک رشته سؤالات جواب دهند.
محققان می‌گویند زنان دوجنسگرا در رابطه جنسی خود بیشتر انتظار ارگاسم را دارندزنانی که به آنها گفته شد تصور کنند طرف قرارشان یک زن است، انتظارات بیشتری برای تحریک کلیتورال و ارگاسم داشتند. به طور غیرمستقیم، این مطلب منجر به این شد که این زنان بیشتر به دنبال ارگاسم باشند.

محققان می‌گویند سناریوی جنسی بین دو زن، انتظارات و رفتارهایی را شکل می‌دهد که برای دستیابی به ارگاسم بیشتر مساعدتر باشد.

با این وجود و قبل از اینکه خوانندگان مرد دگرجنسگرا بیش از حد دلسرد شوند، آن‌ها باید بدانند که این وضعیت قطعی نیست و قابل تغییر است.

کیت دیکمن، نویسنده اصلی این مقاله، در این باره می‌گوید: «اگر زنان یا مردان در رابطه می‌خواهند شانس ارگاسم خود یا شریک‌شان را افزایش دهند باید محیطی ایجاد کنند که ارگاسم را از طریق اعمال جنسی مختلف، به‌ویژه آن‌هایی که شامل تحریک کلیتورال هستند، تشویق کند.»

پژوهشگران اضافه کرده‌اند که ارگاسم «تنها یکی از جنبه‌های رضایت جنسی است و این تحقیق نباید به گونه‌ای سوء‌تعبیر شود که نشان دهد ارگاسم تنها معیار یک تجربه جنسی رضایت‌بخش است.»

در واقع ارگاسم هرچند مطلقاً تنها نتیجه باارزش مقاربت جنسی نیست، اما اکثر مردم قبول دارند که حداقل هر چند وقت یکبار داشتن آن امری خوشایند است و از آنجایی که زنان در زندگی جنسی خود تا حد زیادی کمتر به آن می‌رسند محققان در جستجوی علت آن برآمده‌اند.

پژوهشگران می‌گویند نتایج این تحقیق «به درک نابرابری‌های جنسیتی کمک می‌کند و همچنین انتظارات متفاوت زنان و مردان از رابطه جنسی با همجنس یا جنس دیگر را نشان می‌دهد.

نتایج این مطالعه در نشریه علمی «Social Psychology and Personality Science» منتشر شده است.
+8
رأی دهید
-6

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.