«استاندارد دوگانه اذیت‌تان نمی‌کند؟»؛ واکنش‌ها به عذرخواهی پناهیان بر سر «گوشت‌تلخ»

بی بی سی: در روزهای گذشته بخشی از سخنان علیرضا پناهیان، واعظ و سخنران مذهبی که از برنامه «ماه من» در شبکه ۳ تلویزیون ایران پخش شد، واکنش‌برانگیز شد. او پس از اینکه توضیحات بعدی‌اش هم بسیاری از چهره‌های مذهبی را قانع نکرد، پس از دو روز مجبور به عذرخواهی شد. او در ۱۸ فروردین ۱۴۰۳ در مبحثی با عنوان «حسادت معنوی» از توصیف «گوشت‌تلخ» برای پیامبر و امام اول شیعیان استفاده کرد.

این عبارت واکنش شدید گروهی از چهره‌های مذهبی نزدیک یا منتقد جمهوری اسلامی را هم برانگیخت و بسیاری از کاربران، حکومت که بسیاری از معترضان را به اتهام «توهین به مقدسات» مجازات می‌کند را به «استاندارد دوگانه» در برخورد با آقای پناهیان متهم کردند.
پناهیان چه گفت؟
آقای پناهیان در یک برنامه ویژه ماه رمضان درباره «حسادت معنوی به ولی خدا که به قدرت رسیده است» گفت: «در این مرحله دیگر باید ولی خدا را کشت. مخصوصا اگر نشود با او رفیق شد و منفعت نداشت و گوشت‌تلخ باشد و شمع (بیت‌المال) را خاموش کند، دیگر علیه علی شمشیر کشیدند.»

«امیرالمومنین در مقام خلافت گوشت‌تلخی می‌کرد، بیت‌المال را مساوی تقسیم می‌کرد و باندی نداشت که برای نگه داشتن حکومت کمک کنند. با کسی کنار نمی‌آمد و یک رفیق برای خودش نگذاشته بود.»

آقای پناهیان که سابقه سخنرانی در مراسم بیت رهبری را دارد، در ادامه گفت: «از این بدتر وضعیتی بود که رسول خدا به‌وجود آورد. او نه برای خودش و نه علی یک رفیق نگه نداشت. نه اینکه فکر کنید پیامبر مهربان بود و امیرالمومنین گوشت‌تلخ بود. او می‌فرمود از علی به من شکایت نکنید که در راه خدا خشونت دارد. من ماندم که رسول خدا چرا برای خودش باندی درست نکرد. از روز اول با کسی شریک نشد و هر که می‌خواست با او پیمان ببندد را از خودش تاراند. برای همین (تا تشکیل حکومت) ۱۳ سال طول کشید، به‌‌خاطر همین گوشت‌تلخی بود. این‌جوری حسادت معنوی شدید می‌شود.»
از راست: منصور ارضی، حسن آقامیری و محمدجواد محقق یزدیانتقادهای طوفانی در منبرها: «آقای حاکم! دم اینها را بگیر و بینداز دور»
منصور ارضی، مداح بیت رهبر جمهوری اسلامی در میانه مداحی دیروز در مراسمی گفت: «باید سربسته بگوییم. حرف بد زیاد می‌زنند. آی کسی که بالای منبر می‌گویی پیامبر گوشت تلخ بوده، بیچاره می‌شوی، عاقبت به خیر هم نمی‌شوی.» پخش زنده تلویزیونی این مراسم که در مسجد ارگ تهران در حال برگزاری بود درست پس از این جملات قطع شد.

حسن آقامیری،‌ روحانی خلع لباس‌شده در جلسه‌ای در واکنش به سخنان آقای پناهیان گفت: «اگر ما این تعبیر گوشت‌تلخ را برای اهل بیت به‌کار برده بودیم الان وا اسلاما بود. اما اگر از خودشان کسی بگوید، می گویند کلمه درستی استفاده نکرده است. بعد معتقدید امیرالمومنین در بیت‌المال خشن بود، آن‌وقت آیا برخورد خشنی کردید با آقای صدیقی؟ ایشان را که گفتید برخورد مومنانه کنید و تهمت نزنید.»

آقای آقامیری در ادامه گفت: «حالا که همه‌چی دست‌تان است. گفتید پیامبر تیم درست نکرد. شما که تیم درست کردید، ۲۰ ساله تلویزیون دست شما ۱۰ تا آخوند است. در شهرها با پول بیت‌المال هیئت درست کردید سخنران‌ها خودتا هستید، مداح‌ها آدم‌های خودتان هستند. شما همه جا تیم دارید.»

فایل صوتی صحبت‌های محمدجواد محقق یزدی، از روحانیون ساکن قم نیز در شبکه‌های اجتماعی دست‌به دست می‌شود که به‌تندی به آقای پناهیان، صداوسیما و آقای خامنه‌ای انتقاد می‌کند و می‌گوید: «اول اعتراض ما به شخص حاکم این مملکت است، دم اینها را بگیر و بینداز دور.»

«من با این پارچه‌به‌سر و رئیس آن سازمانی که این مردک را دوباره آورده کاری ندارم. با آنی کار دارم که در راس این مملکت است و به اینها چیزی نمی‌گوید. [پس از این حرف‌ها] دوباره بیاوردیش، دیگری ۴ هزار متر باغ را خورد و دوباره دعوتش کنی خانه‌ات. نه به خود این و نه به آن جعل امضا کاری ندارم.» به نظر می‌رسد منظور آقای محقق یزدی، حضور کاظم صدیقی، در حسینیه بیت رهبری پس از جنجال‌ها بر سر رسوایی پرونده واگذاری زمین حوزه علمیه در ازگل باشد.

او سپس با انتقاد مستقیم از آیت‌الله خامنه‌ای گفت: «من کار با آن بزرگ‌شان و آن حکمرانی دارم که اگر خبر نداری، جمع کن برو. شما که می‌گویید از لس‌آنجلس در گونی می‌کنیم و می‌آوریم. پس خبر دارید. پس اگر حرف نمی‌زنی اول مقصر شخص این آقاست. اگر کسی این لفظ را برای تو گفته بود الان بود؟ چرا بازی می‌کنید با دین مردم؟ ما نصیحت کردیم و دوباره می‌گوییم که رفتن خودت با اینها تسریع می‌شود. اینها را که برایت کرامات درست می‌کنند، از دور و بر خودت بنداز دور.»
حضور علیرضا پناهیان در کنار ابراهیم رئیسی در جلسه او با فعالان اقتصادیواکنش کاربران: این استاندارد دوگانه بر سر «توهین به مقدسات» اذیت‌تان نمی‌کند؟
عکسی از نشست امروز (۲۱ فروردین) ابراهیم رئیسی با جمعی از فعالان اقتصادی منتشر شد که در آن علیرضا پناهیان در کنار رئیس‌جمهور دیده می‌شود. گروهی از منتقدان این قاب را «دهن‌کجی» و نشان‌دهنده «مصونیت آهنین» طیفی از بدنه جمهوری اسلامی خوانده‌اند.

بعضی از کاربران انتقاد به سخنان پناهیان را «دعوای خانوادگی دو طیف ارزشی با همراهی اصلاح‌طلبان» توصیف می‌کنند. گروهی دیگر به برخورد دوگانه با شهروندان و خودی‌ها بر سر اتهام سنگین «توهین به مقدسات» و «سب‌النبی» اشاره می‌کنند که در دهه اخیر به عنوان بهانه مجازات مخالفان به‌کار رفته و در مواردی منجر به اجرای حکم اعدام شده است.

محسن برهانی، حقوق‌دان در حساب ایکسش نوشت که بر اساس رویه موجود در قوه قضائیه، سخنان آقای پناهیان توهین‌آمیز است و یک تا پنج سال حبس دارد. اما جلیل محبی، استاد دانشگاه امام صادق در پاسخ به او نوشت: «ملاک در تحقق عنصر معنوی قصد وهن است که مطابق قانون باید احراز شود. هیچ قاضی سلیم النفسی نمی‌تواند بپذیرد پناهیان قصد توهین داشته است.»
چهره‌های اصلاح‌طلب: مردم به این دین شما کافرند
بعضی از کاربران می‌گویند اگر در دوره اصلاحات کسی این حرف را می‌زد، «کفن‌پوش‌ها حکم ارتدادش را گرفته بودند.»

معصومه ابتکار، معاون پیشین رئیس‌جمهور در ایکس نوشت: «یکی نیست به اینها بگوید مردم دنبال پیامبری هستند که رحمة للعالمین بود، مردم عاشق علی ای همای رحمت‌اند، آنها اصلا به این دین خشن و گوشت تلخ و پیامبر برساخته شما کافرند. حالا هی برید پارک را تبدیل به مسجد کنید و باغ را تبدیل به حوزه…»

رحمت‌الله بیگدلی، مدرس پیشین حوزه علمیه و فعال سیاسی نوشت: «امثال کاظم صدیقی و علیرضا پناهیان برای توجیه خطاها و رفتارهای اصحاب قدرت و ثروت دروغ می‌گویند و معارف دینی را تحریف می‌کنند. آنها را دعوت به مناظره می‌کنم.»
حامیان پناهیان: این اسلام واقعی در مقابل اسلام «فیک و صورتی» است
بسیاری از حامیان آقای پناهیان انتقادها به او «پروژه و تسویه حساب» می‌دانند. آنها می‌گویند سخنان او برای تخریب، تقطیع شده است. بعضی از آنها به طعنه نوشته‌اند: «اصلاح‌طلب‌ها، طرفداران اسلام فیک رحمانی و آتئیست‌ها نگران توهین به پیامبر شده‌اند!»

خبرگزاری تسنیم در این باره نوشت: «ادبیات انتخابی آقای پناهیان قطعاً مصداق بدسلیقگی بود. البته در این میان برخی هم ریاکارانه به ایشان تاختند؛ آنها که الزام به خود دین و بسیاری از واجبات آن را انکار می‌کنند و وقتی مرجعیت قرآن توسط فردی مانند سروش زیر سئوال می‌رود، ککشان نمی‌گزد.»

مهدی حاجی‌پور که خود را طلبه معرفی کرده، نوشته است: «هرچند واژه خوبی نبود ولی علت خشم این دین‌نشناسان از آقای پناهیان اینه که در مقابل روایت صورتی از زندگی حضرت علی ایستاده! اینا برای ایستادن مقابل ج ا مدام لطافت‌های زندگی حضرت رو روایت میکنن، درحالی که حضرت در مقام حکومت برخوردهای قهری و بی‌تعارف هم داشتن!»
علیرضا پناهیان در دیدار با حسین انصاریانعذرخواهی پناهیان: دوبه‌هم‌زنی‌هایی هست، استغفار می‌کنم
آقای پناهیان در ۱۹ فروردین و پس از واکنش‌های بسیار در همان برنامه توضیح داد که تعبیر «گوشت‌تلخ» را از جانب «حسودان» برای پیامبر اسلام و امام اول شیعیان به کار برده که «ولایت و سختگیری‌شان را برنمی‌تافتند» و با تقسیم‌بندی منتقدان به «دلسوز و مغرض» گفت که حرف‌هایش به شکل تقطیع‌شده منتشر و از آنها «برداشت و تعبیر ناصواب» شده است.

اما این پایان ماجرا نبود، حسین انصاریان، دیگر واعظ مذهبی در بخشی از سخنرانی مراسم رمضانش به‌تندی به هم‌صنفی خود انتقاد کرد و گفت: «پیغمبر و علی گوشت تلخ بودند؟ دیگر ناسزایی از این بالاتر بود که به پیامبر و امیرالمومنین گفته شود؟ توجیهات بیان شده روز بعد یک قران ارزش ندارد، چون دفاع از خود بوده نه از امیرالمؤمنین و پیغمبر. شما را به‌خدا بلد نیستید روی منبر پیغمبر ننشینید؛ حرام است والله.»

وبسایت‌های خبری گزارش دادند که آقای پناهیان در حسینیه‌ همدانی‌ها با حسین انصاریان دیدار کرده و «سوءتفاهم‌های پیش‌آمده را برطرف کرده است.»

او ۲۰ فروردین دوباره در همان برنامه «ماه من» گفت: «خدمت استاد حاج شیخ حسین انصاریان رسیدم. معلوم شد که دوبه‌هم‌زنی‌هایی وجود دارد و ایشان توضیح مجددم را ندیده بودند. از توضیحاتم قانع شدند. من به توصیه ایشان از همه اهل علم در حوزه که دچار ناراحتی از این تعبیر شدند عذرخواهی می‌کنم، از همه مومنین و دلسوزان عذرخواهی و استغفار می‌کنم اگر به ساحت مقدس امیرالمومنین جسارتی شده باشد.»
+24
رأی دهید
-1

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۶۳
  چلیپا - جزایرسلیمان، جزایر سلیمان

  مثال از استانداردع دوگانه.ینی امیریکا اروپا سالها قارت دنیا.ولی ایران بره بازسازی عراق.سوریه.فیلیسطییین.میگن دارید نفوذ میکنید.اصلن به اوناچه?خودشون شرق آسیا.افریقا.رو به معناهای واقعی شخم زدن.1آدم خودشونو گذاشتن به سرقدرت.اون کارخوب بود کار ایران خوب نیست?حال بحث ندارم.منفی بزن ببینم چ قدر زورتون گرفتا ازحرفم.
  26
  1
  ‌چهارشنبه ۲۲ فروردین ۱۴۰۳ - ۰۰:۵۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۴
  hamid411 - لس آنجلس، ایالات متحده امریکا
  وقتی میگن أشدا علی الکفار رحماء بینهم دقیقا همینه! إسلام کلا دین تبعیضه. همه برادری و برابری هم کلا سُس شعره
  2
  21
  ‌چهارشنبه ۲۲ فروردین ۱۴۰۳ - ۰۳:۰۷
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۵
  سیمرغ ایران - برلین، آلمان

  توجه کردید این سایبری ها که مثلاً مذهبی هستند اینقدر بی غیرتند که به پیامبر و امام شون توهین شد لام تا کام حرف نزدند
  3
  27
  ‌چهارشنبه ۲۲ فروردین ۱۴۰۳ - ۰۵:۱۴
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.