کشته شدن دست‌کم پنج مأمور در حمله جیش‌العدل به خودروهای گشتی

عکس تزئینیدویچه وله: در حمله مسلحانه به سه خودروی گشت نیروی انتظامی در سیستان و بلوچستان دستکم پنج مأمور کشته شدند. گروه "جیش‌ العدل" مسئولیت این حمله را بر عهده گرفته است.

خبرگزاری‌های ایران روز سه‌‌شنبه (۲۱ فروردین) از حمله گروه‌های مسلح به سه خودروی گشت نیروی انتظامی در شهرستان سیب و سوران واقع در سیستان و بلوچستان خبر دادند که موجب کشته شدن پنج نیروی انتظامی شد.

گروه "جیش العدل" با انتشار بیانیه‌ای کوتاه مسئولیت این حمله را برعهده گرفته و ادعا کرد این نیروهای نظامی "یک واحد عملیاتی اطلاعات به همراه نیروهای یگان ویژه بودند" که مورد هدف قرار گرفتند.

معاون امنیتی و انتظامی استاندار سیستان و بلوچستان گفت: «گروهک تروریستی جیش الظلم برای بزرگ نمایی هر حادثه‌ای که توسط اشرار و مخلان نظم و امنیت رخ می‌دهد به نام خودش ثبت می‌کند.»

مقامات و شماری از رسانه‌های جمهوری اسلامی گروه جیش‌العدل را "جیش الظلم" می‌نامند.

در همین حال کمپین فعالین بلوچ گزارش داد یکی از زخمیان در راه بیمارستان جان باخته و به این ترتیب تعداد کشته‌شدگان به شش نفر رسیده است. این منبع تعداد زخمی‌ها را سه نفر اعلام کرده است. به نوشته این سایت، حمله با "سلاح خودکار مجهز به صدا خفه‌‌کن" صورت گرفته و از همین رو صدای شلیک شنیده نشده است.

خبرگزاری‌های ایسنا، تسنیم و مهر تا لحظه تنظیم این گزارش شمار مأموران انتظامی کشته‌شده را پنج تن گزارش کرده‌اند.

سایت "حال‌وش" نیز که اخبار سیستان و بلوچستان را پوشش می‌دهد نوشت "ساعاتی پس از حمله افراد جیش العدل به خودر‌وهای نظامی، پهپادهای تجسسی نیروهای نظامی بر فراز محل درگیری و اطراف شهر سوران در حال گشت‌زنی هستند".

چهارشنبه (۱۵ فروردین) نیز نیروهای جیش‌العدل حدود ساعت ۲۲ به طور همزمان به "چند مقر نظامی" در جنوب استان سیستان و بلوچستان حمله کردند. در جریان این حمله ۲۸  تن کشته شدند.

جیش‌العدل خود را "سازمانی مردمی" معرفی می‌کند و مدعی است که "برای آزادی دین و مذهب و ملت اهل سنت قیام نموده و تا اخراج کامل رژیم از مناطق اهل سنت از راه مبارزاتی‌اش دست نخواهد کشید و اسلحه بر زمین نخواهد نهاد".

این گروه در سال ۲۰۱۹ از سوی وزارت خارجه آمریکا در لیست تروریستی قرار گرفت. جمهوری اسلامی نیز این گروه را "تروریستی" می‌داند.
+40
رأی دهید
-5

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.