ارتش اسرائیل برای اولین‌بار از گنبد آهنین دریایی برای رهگیری استفاده کرد

یورونیوز: ارتش اسرائیل روز سه‌شنبه ۹ آوریل اعلام کرد که نیروهای نظامی این کشور برای اولین‌بار با استفاده از سامانه دفاع موشکی دریایی خود، موسوم به «سی-دام» که روی یک ناوچه مستقر است به اهداف متخاصم که قصد ورود به حریم هوایی اسرائیل را داشتند، پاسخ دادند.

سامانه دفاع موشکی «سی-دام» یک مدل جدید اما مشابه سامانه دفاع هوایی «گنبد آهنین» در دریا است که برای حفاظت ویژه از کشتی‌ها در برابر حملات موشکی یا پهپادی استفاده می‌شود.

در شامگاه ۸ آوریل، صدای آژیر خطر در شهر ساحلی ایلات در جنوب اسرائیل شنیده شد.

ارتش اسرائیل در بیانیه‌ای که به همین دلیل منتشر کرده، اعلام کرد که نیروی دریایی این کشور یک شی مشکوک را هنگام نفوذ به به آسمان شهر ایلات رهگیری و منهدم کرده است.

در این بیانیه آمده است که این هدف هوایی توسط سامانه دفاع موشکی «سی-دام» رهگیری و منهدم شده است.

تاکنون هیچ گزارشی از تلفات یا خسارتی احتمالی منتشر نشده است.

یک سخنگوی ارتش اسرائیل بدون آنکه تأیید کند که شی مشکوکی که هدف گرفته شده، یک پهپاد بوده است یا خیر، اما به خبرگزاری فرانسه گفت که برای اولین‌بار از گنبد آهنین دریایی استفاده شده است.

حوثی‌های یمن بارها مدعی شده‌اند که اسرائیل را هدف حملات موشکی خود قرار داده‌اند.

بنا به گفته برخی از مقام‌های دفاع موشکی ارتش اسرائیل، سامانه «سی-دام» بخشی از شبکه دفاع هوایی اسرائیل، از جمله گنبد آهنین، پیکان-۲ و پیکان-۳ است.

سامانه دفاع موشکی «سی-دام» که روی ناوهای «ساعر ۶» نصب می‌شود، مشابه سامانه دفاع هوایی «گنبد آهنین» است. ناو جنگی «ساعر ۶» ساخت آلمان است.

اسرائیل از سامانه دفاع هوایی گنبد آهنین برای رهگیری راکت‌های شلیک شده از نوار غزه بهره می برد. هزینه هر شلیک توسط این سامانه دفاع موشکی حدود ۵۰ هزار دلار برآورد شده است.
+21
رأی دهید
-4

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.