پیشنهاد جمهوری اسلامی برای عدم واکنش به حمله اسرائیل در ازای برقراری آتش‌بس در غزه

 تخریب کامل کنسولگری جمهوری اسلامی در دمشق و کشته‌شدن هفت فرمانده و عضو نیروی قدس سپاه در این حمله منتسب به اسرائیل. دوشنبه ۱۳ فروردین ۱۴۰۳صدای آمریکا: رسانه عرب‌زبان «جاده ایران» به نقل از یک منبع دیپلماتیک عرب گزارش داده که حکومت ایران به آمریکا گفته در صورت برقراری آتش‌بس در غزه، از پاسخ دادن به حمله مرگبار اسرائیل علیه کنسولگری خود در دمشق خودداری خواهد کرد.

این رسانه روز یکشنبه گزارش داد منبع مزبور که نخواسته نامش فاش شود، روز جمعه گفت: «اگر آمریکا موفق به مهار وضعیت شود، موفقیت بزرگی برای دولت بایدن خواهد بود و می‌توانیم بر مبنای آن کار کنیم.»

بخش فارسی صدای آمریکا نظر مقامات آمریکایی را در این باره جویا شده و به محض دریافت پاسخ، آن را منتشر خواهد کرد.

انتشار این خبر در «جاده ایران» در حالی است که به گزارش خبرگزاری ایلنا، روزنامه کویتی «الجریده» روز دوشنبه به نقل از یک منبع در وزارت امور خارجه حکومت ایران گزارش داد که آمریکا همچنان در تلاش است جمهوری اسلامی را از پاسخ به حمله هفته گذشته اسرائیل منصرف کند.
سفر امیرعبداللهیان به سوریه
حسین امیرعبداللهیان، وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی، روز دوشنبه پس از دیدار با مقامات عمانی از مسقط، پایتخت این کشور، عازم دمشق شد.

سفر امیرعبداللهیان به سوریه، یک هفته پس از حمله مرگبار منتسب به اسرائیل علیه کنسولگری حکومت ایران در دمشق که منجر به کشته شدن هفت عضو ارشد نیروی قدس سپاه از جمله محمدرضا زاهدی، سرپرست این نیرو در لبنان و سوریه شد، انجام می‌شود.

مقامات ارشد جمهوری اسلامی از جمله علی خامنه‌ای، رهبر، و فرماندهان ارشد نظامی بلافاصله انگشت اتهام را به سوی اسرائیل نشانه گرفتند و چندین بار هشدار داده‌اند که آن را بدون پاسخ نخواهند گذاشت.

در مقابل، اسرائیل طبق رویه سال‌های گذشته خود از اظهارنظر درباره حملات منتسب به این کشور علیه مواضع جمهوری اسلامی و گروه‌های نیابتی‌اش در سوریه سکوت کرده است.

اما مقامات ارشد نظامی و سیاسی اسرائیل در پاسخ به تهدیدهای جمهوری اسلامی از زمان حمله به کنسولگری در دمشق تصریح کرده‌اند کاملا آماده رویارویی با تهدیدهای حکومت ایران هستند و تدابیر تدافعی و تهاجمی لازم را اتخاذ کرده‌اند.
اظهارات متناقض درباره توافق آتش‌بس
همزمان با گمانه‌زنی‌ها درباره احتمال توافق میان اسرائیل و حماس بر سر برقراری آتش‌بس و آزادی گروگان‌ها، یک مقام حماس به خبرگزاری رویترز گفت «هیچ پیشرفتی» در مذاکرات قاهره حاصل نشده است.

اسرائیل و حماس روز یکشنبه هیئت‌های مذاکره‌کننده خود را به قاهره فرستادند. در این مذاکرات، ایالات متحده به سرپرستی ویلیام برنز رئیس سازمان سیا، قطر، و مصر نیز حضور دارند.

این مقام حماس که نخواسته نامش فاش شود، در گفت‌وگو با رویترز مدعی شده که اسرائیل هیچ تغییری در موضع پیشین خود نداده و به همین خاطر مذاکرات قاهره منجر به تحول جدیدی نشده است.

این در حالی است که اسرائیل کاتز، وزیر امور خارجه اسرائیل، روز یکشنبه گفت پس از مذاکرات منجر به آتش‌بس موقت در آذر‌ سال گذشته، مواضع اسرائیل و حماس برای برقراری آتش‌بس هیچ گاه به این اندازه به یکدیگر نزدیک نبوده است.

همزمان دو منبع امنیتی مصر اعلام کرده‌اند که هم اسرائیل و هم حماس حاضر به دادن امتیازاتی شده‌اند که زمینه را برای برقراری آتش‌بس مهیا می‌کند.

به گفته آنها، طی یک آتش‌بس سه مرحله‌ای، گروگان‌های اسرائیلی آزاد می‌شود و آوارگان شمال غزه به منازل خود باز خواهند گشت.

این دو منبع افزوده‌اند که بر اساس پیشنهاد طرف‌های میانجی، بازگشت آوارگان به شمال غزه در حضور نیرویی متشکل از چند کشور عرب و با نظارت نیروهای اسرائیلی انجام خواهد شد و پس از آن، نیروهای اسرائیلی به خاک کشور خود باز خواهند گشت.
پیشینه
پس از حمله تروریستی ۱۵ مهر حماس به اسرائیل که منجر به کشته‌شدن ۱۲۰۰ تن و گروگان گرفته شدن بیش از ۲۵۰ تن دیگر شد، اسرائیل تهاجم به غزه را با هدف نابودی این گروه اسلام گرای تحت حمایت جمهوری اسلامی و آزادی گروگان‌ها آغاز کرد.

این تهاجم موجب آواره شدن اکثریت جمعیت ٢ میلیون و ۳۰۰ هزار نفری غزه شده است که نیاز فوری به مواد غذایی و دیگر مایحتاج زندگی دارند.

به رغم تبعات ویران‌کننده حمله تروریستی حماس به اسرائیل، مقامات این گروه اسلام‌گرا از آن زمان چندین بار تاکید کرده‌اند در صورت توان حمله‌ای مشابه را بارها تکرار خواهند کرد.

حماس بدون اشاره به تعداد اعضای کشته‌شده خود در نتیجه تهاجم اسرائیل به غزه می‌گوید بیش از ٣٣ هزار فلسطینی ساکن غزه تا کنون کشته و حدود ۷۶ هزار تن دیگر زخمی شده‌اند.

بخش فارسی صدای آمریکا نمی‌تواند به طور مستقل آمار و ارقام ارائه‌شده را راستی‌آزمایی یا تایید کند.

ایالات متحده آمریکا، بریتانیا، اتحادیه اروپا، ژاپن، اسرائیل، و شمار دیگری از کشورها حماس را در فهرست سازمان‌های تروریستی قرار داده‌‌اند
+6
رأی دهید
-56

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۳۴
  Stopmindcontrol - سائو پائولو، برزیل

  جمهوری انگل اسلامی واکنشی در چنته نداره که بخواد عدم واکنش نشون بده. این پیشنهاد از سر درماندگی نشأت میگیره
  2
  54
  دوشنبه ۲۰ فروردین ۱۴۰۳ - ۱۶:۱۷
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۶
  Azadi hame - تهران، ایران

  تا اخوند کفن نشود . این وطن وطن نشود. زر زر کردن را خوب بلد هستند. اخه کی میره برایتون جنگ کنه. تا توله هاتون تو کانادا عشق کنند. باز دیدید تو زرد در آمدید ریقی ها۰۰ شما ها مرد نیستید..جاسوس های بی ناموس پفیوز . دوزاری ها.
  1
  48
  دوشنبه ۲۰ فروردین ۱۴۰۳ - ۱۶:۱۸
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۴
  Momijii - توکیو، ژاپن

  این احمقها فکر میکنند که با یه بچه دو ساله طرفند ! الحق که خیلی مسخره و گاگولن ! اگر وجودی و بیضه ای در کار بود که تا حالا چند باره عکس العمل یا همون تلافی کرده بودید ، اسرائیل که آروم و قرار نداره و منتظره عکس العمله ، ولی اونم فهمیده که از ع. بخار بلند میشه و از رژیم زن و بچه کُش نه !!
  1
  50
  دوشنبه ۲۰ فروردین ۱۴۰۳ - ۱۶:۴۱
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۶
  مهدی52 - روتردام، هلند

  خوب یک کلام بگو جا زدم !! دیگه واقعا باید ناقص العقل باشی که نفهمی طرف خودش رو داره به هر دری میکوبه که از بی عابروئی خلاص بشه. آخه باباجون شما فقط برای زن و بچه بی پناه ملت ایران شیرید ، وگر نه از اسرائیلی که یک هشتادم ایرانه اینقدر نمی ترسیدید
  1
  42
  دوشنبه ۲۰ فروردین ۱۴۰۳ - ۱۶:۵۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۴
  hamid411 - لس آنجلس، ایالات متحده امریکا

  إسرائیل هم گفت چشم! چرا زودتر نگفتی که در مقابل بی خاویاری شما در انتقام سخت میایم اتش بس میکنیم. کسی میدونه اینا از کدوم پارک جنس میگیرن؟
  1
  39
  دوشنبه ۲۰ فروردین ۱۴۰۳ - ۱۷:۰۲
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۸
  PERTAPANI - بن، آلمان

  قمبل قهرمانانه رو همراه با جام زهر اماله کرد سید علی گدا
  1
  47
  دوشنبه ۲۰ فروردین ۱۴۰۳ - ۱۷:۱۸
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.