خبرگزاری فرانسه: سردار سپاه که در حمله اسرائیل کشته شد از مشاوران عالی حزب‌الله لبنان بود

یورونیوز: یک منبع نزدیک به حزب‌الله لبنان به خبرگزاری فرانسه گفت سردار محمدرضا زاهدی که در حمله به کنسولگری ایران در پایتخت سوریه کشته شد، عضو هیئت مشاوران این جنبش بوده است.

روز ۱۳ فروردین بر اثر حمله هوایی ارتش اسرائیل به ساختمان کنسولگری ایران در جوار سفارت این کشور در دمشق، این ساختمان با خاک یکسان شد و هفت تن از اعضای سپاه پاسداران انقلاب اسلامی از جمله دو فرمانده عالی‌رتبه آن کشته شدند.

یکی از آنها محمدرضا زاهدی، از فرماندهان ارشد نیروی قدس، بازوی عملیات خارجی سپاه پاسداران بود.

این منبع گفت که آقای زاهدی تنها فرد غیر لبنانی در شورای هشت نفره مشاوران حزب‌الله بوده که معادل دفتر سیاسی این گروه محسوب می‌شود. منبع مورد استناد خبرگزاری فرانسه خواسته نامش فاش نشود زیرا موضوع «حساس» است.

تهران و دمشق اسرائیل را عامل حمله به کنسولگری جمهوری اسلامی در دمشق می‌دانند. اما اسرائیل معمولا به طور رسمی مسئولیت حملات خود به منافع ایران یا گروه‌های مورد حمایت ایران را بر عهده نمی‌گیرد.

حسن نصرالله در سخنرانی‌اش در روز دوشنبه ۸ آوریل (۲۰ فروردین) به آقای زاهدی و همکارانش که در این حمله کشته شدند ادای احترام کرد و گفت که پاسخ به اسرائیل «حق طبیعی ایران» است و تل آویو باید «منتظر» بماند و افزود که «هم اسرائیل و هم آمریکا این را می‌دانند.»

او در توضیح زندگی و پیشینه زاهدی گفت: «ارتباط سردار زاهدی با لبنان از سال ۱۹۸۲ شروع شد. او تا سال ۲۰۰۰ با عماد مغنیه همکاری کرد و پس از شهادت مغنیه و پس از صحبت با سردار سلیمانی، مجددا به لبنان برگشت و تا سال ۲۰۱۴ با ما بود. سردار زاهدی پس از شهادت حاج قاسم و در سال ۲۰۲۰ مجددا به لبنان بازگشت.»

نصرالله در سخنرانی قبلی خود گفته بود که حزب‌الله لبنان به این مقام نظامی ارشد ایرانی «بسیار بدهکار» است.

او روز جمعه در یک سخنرانی تلویزیونی گفت: «زاهدی سال‌ها دور از کانون توجه با ما زندگی کرده و خدمات مهمی به مقاومت در لبنان و کل منطقه ارائه کرد.»

زاهدی ۶۳ ساله، بیش از ۴۰ سال پیشینه فرماندهی در سپاه پاسداران داشت. او پس از کشته شدن قاسم سلیمانی در حمله موشکی آمریکا در سال ۲۰۲۰ در بغداد، مهم‌ترین مقام نظامی ایران است که کشته شده است.
+42
رأی دهید
-1

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.