پژوهشگر فرانسوی : پیام اسرائیل به سپاه پاسداران این است که دیگر هیچ کجا امنیت ندارد

رادیو فرانسه: فابریس بلانش، پژوهشگر فرانسوی و کارشناس مسائل خاورمیانه و اسرائیل در مصاحبه‌ای با هفته‌نامه فرانسوی "اکسپرس" از حمله اول آوریل اسرائیل به کنسولگری ایران در دمشق به عنوان چرخشی مهم در تقابل میان اسرائیل و ایران یاد کرده و افزوده است که اسرائیل با این حمله به حکومت ایران نشان داد که از این پس سپاه پاسداران در هیچ کجا حتا در سفارتخانه‌های ایران در امان نیست.

فابریس بلانش تصریح کرده است که تاکنون اسرائیل پایگاه‌های ایران و انبارهای مهمات حزب‌الله را در حومه دمشق بمباران می‌کرد، اما، با بمباران کنسولگری ایران و کشتن فرمانده نیروی قدس در سوریه و لبنان، اسرائیل صریحاً نه فقط به ایران، بلکه به رژیم بشار اسد نیز اخطار داد.

به گفته پژوهشگر فرانسوی اسرائیل در عین حال می‌کوشد نشان بدهد که جنگ غزه چیزی فراتر از مسئله حماس است. اسرائیل می‌خواهد به غربی‌ها یادآوری کند که با جنگ سرد تازه‌ای روبرو هستند و این جنگ آنها را در مقابل محور روسیه-ایران با پشتیبانی چین قرار داده است.

پژوهشگر فرانسوی در ادامه افزوده است که بمباران کنسولگری ایران در دمشق، حقیقتاً برای رهبران جمهوری اسلامی تحقیرآمیز بود. با این حال، حکومت ایران، به گفته کارشناس فرانسوی، مستقیماً و با چهره آشکار به اسرائیل پاسخ نخواهد داد. به نظر کارشناس فرانسوی، حمله به اسرائیل از ناحیه لبنان و توسط حزب‌الله محتمل‌ترین گزینه ایران در پاسخ به اسرائیل است. اما، اسرائیل نیز که به دنبال یک خانه‌تکانی بزرگ است، مترصد چنین فرصتی است تا به این ترتیب حمله‌ای گسترده در شمال انجام بدهد. به گفته کارشناس فرانسوی، دیر یا زود اسرائیل حزب الله را هدف حملات خود قرار خواهد داد که به دلیل داشتن هزاران موشک تهدیدی بمراتب خطرناک‌تر از حماس علیه اسرائیل به شمار می‌رود.

با این حال، به گفته فابریس بلانش، از نظر اسرائیل، تهدید اصلی همچنان جمهوری اسلامی ایران و اراده آن برای نابود کردن اسرائیل است. اسرائیلی‌ها به گفته پژوهشگر فرانسوی، اظهارات خامنه‌ای را بسیار جدی می‌گیرند هنگامی که او اسرائیل را غده سرطانی می‌نامد و از ضرورت ریشه‌کن کردن آن سخن می‌گوید. او گفته است که نابودی اسرائیل اتوپی بسیج‌کننده انقلاب اسلامی و احتمالاً یکی از آخرین دگم‌های باقی‌مانده از این انقلاب است.

در اظهاراتی جداگانه، ژنرال ژان-پُل پالومروس، کارشناس فرانسوی مسائل ژئوپولتیک، موقعیت و موضع جمهوری اسلامی ایران را پس از حمله اسرائیل به کنسولگری تهران در دمشق، دشوار می‌داند. به گفته او دامنه عمل جمهوری اسلامی در پاسخگویی به حمله اسرائیل محدود است. حکومت ایران می‌تواند، به گفته کارشناس فرانسوی، آبادی‌های یهودی و اهداف آسان و غیرراهبردی را آماج قرار بدهد. اما، به گفته کارشناس فرانسوی، رویارویی مستقیم با اسرائیل، حکومت ایران را نگران می‌کند، چون تهران می‌داند که با پاسخ قاطع اسرائیل روبرو خواهد شد. به گمان کارشناس فرانسوی پس از حمله هفتم اکتبر حماس، اسرائیل مترصد فرصتی است تا تکلیف حزب الله را یکسره کند. 
+15
رأی دهید
-4

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.