به نام «ناموس»؛ مردی در آبادان دختر ۲۱ ساله‌اش را خفه کرد

ایران وایر: خبرگزاری «رکنا»، روز یکشنبه۱۹فروردین، از قتل یک دختر ۲۱ ساله توسط پدرش در یکی از روستاهای آبادان خبر داد.

براساس گزارش رکنا، این قتل روز ۱۰فروردین امسال و در یکی از روستاهای مرزی در حوزه استحفاظی مرزبانی آبادان به پلیس این شهرستان گزارش شده است.

در تحقیقات پلیس مشخص شده است که پدر ۷۵ ساله این دختر، به‌بهانه‌های مربوط به «ناموس» او را خفه کرده و به قتل رسانده است.

پس از اعتراف متهم با دستور بازپرس، او برای تحقیقات بیشتر وتکمیل پرونده دستگیر و به پلیس آگاهی آبادان تحویل داده شد و جسد دختر جوان نیز به پزشکی قانونی انتقال یافت.

رکنا نوشته خانواده دختر به قتل رسیده از قاتل اعلام «رضایت» کرده و گفته‌اند که هیچ‌گونه شکایتی از عامل این جنایت که پدر دختر بوده، ندارند.

روزنامه «شرق»، چاپ تهران، در تیر سال گذشته در گزارشی با استناد به آمار رسمی اعلام کرد از خرداد ۱۴۰۰ تا پایان خرداد ۱۴۰۲، دست‌کم ۱۶۵ زن در ایران به دست یکی از مردان خانواده خود کشته شده‌اند که ۴۱ مورد آن در حوالی پایتخت بوده است.

براساس این گزارش، تنها در سه ماه نخست سال ۱۴۰۲، دست‌کم «۲۷ زن» با عناوین «ناموسی» به دست همسر یا پدر خود کشته شده‌اند.

روزنامه «اعتماد» هم در گزارشی در آبان۱۴۰۲ به موضوع زن‌کشی در ایران پرداخت و نوشت که در کمتر از سه هفته، دست‌کم ۹ زن در ایران توسط اعضای مرد خانواده به قتل رسیدند. براساس گزارش اعتماد، این ۹ زن توسط همسر یا برادران خود و با انگیزه‌های «ناموسی» یا اختلافات خانوادگی کشته شدند.

قتل‌های ناموسی توسط مردان فامیل روی می‌دهد. براساس قوانین جمهوری اسلامی، پدر قربانی به‌خاطر حق خون،‌ عملا از مصونیت برخوردار است و می‌تواند درباره سرنوشت قتل فرزند خود، از مجازات گذشت کند.

قتل «دنیا رضایی»، «رومینا اشرفی» و «مونا حیدری»، از تکان‌دهنده‌ترین موارد قتل‌های «ناموسی» در سال‌های گذشته بود که توجه افکار عمومی را به این معضل در ایران جلب کرد.

با وجود واکنش‌های گسترده افکار عمومی، پدر دنیا رضایی تنها یک هفته پس از قتل دخترش آزاد شد، پدر رومینا اشرفی که سر دختر ۱۴ ساله‌اش را با داس برید، به ۹ سال حبس و‌ پرداخت دیه و همچنین به ۲ سال حبس از باب تشویش اذهان عمومی محکوم شد. شوهر مونا حیدری، کودک‌همسر ۱۷ ساله که سر بریده شده او را در انظار عمومی به نمایش گذاشت هم، به هفت و نیم سال حبس تعزیری برای جنبه عمومی پرونده و هشت ماه حبس برای «ضرب‌وشتم عمدی» محکوم شد.
+7
رأی دهید
-3

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.