چگونه انگیزه بیشتری برای دویدن داشته باشیم؟

یورونیوز: دویدن یکی از ورزش‌هایی است که بدون نیاز به امکاناتی خاص، می‌تواند تاثیر قابل توجهی بر سلامت جسم و روان انسان‌ها داشته باشد.

در برنامه‌های قبل درباره فوائد دویدن و راه‌های اصولی کاهش وزن صحبت کردیم و برنامه‌ای هم برای کسانی که تا کنون دویدن را تجربه نکرده‌اند ارائه دادیم.

در این مطلب به این خواهیم پرداخت که چطور با ایجاد انگیزه برای خودمان ورزش را به یک عادت روزمره تبدیل کنیم و از آن مهم‌تر چطور بتوانیم محدودیت‌های ذهن‌مان را پس بزنیم و روز به روز پیشرفت بیشتری در دویدن داشته باشیم.

پیام دیباج، مربی عالی بدنساز از آکادمی ملی المپیک و دونده بر این باور است که شرکت در مسابقات مختلف می‌تواند مهمترین عامل انگیزه برای افزایش مسافت دو و سرعت باشد.

به گفته او اگرچه در این مسابقات دوندگان حرفه‌ای شرکت می‌کنند که هدفشان ایستادن بر سکوی قهرمانی است، اما انگیزه اغلب قریب به اتفاق شرکت‌کنندگان در این مسابقات عبور از محدودیت‌هایی است که دارند.

برای همین است که  افراد عادی می‌توانند در این مسابقات ثبت‌نام کنند و خود را به چالش بکشند. در این میان، مسابقات دوی استقامت از جایگاهی ویژه برخوردار است و شرکت در آن‌ها می‌تواند در انگیزه‌ بخشیدن به دوندگان عادی و آماتور کمک بسزایی باشد.

بر خلاف بسیاری از مسابقات دیگر، در دوی استقامت نه قهرمانی و کسب مقام بلکه تنها عبور از خط پایان هدف و چالشی است که دونده برای خود تعریف می‌کند.

در واقع صرف تمام کردن یک مسابقه، مهمترین انگیزه‌ای که یک دونده دارد و به این ترتیب است که در مسابقات استقامتی «رقابت» نه با افراد دیگر، بلکه با «محدودیت‌ها و ترس‌های خودمان» است.

به همین دلیل است که در اغلب موارد، حس و حال شرکت‌کننده‌ای که به خط پایان می‌رسد کمابیش شبیه کسی است که جزو نفرات برتر قرار گرفته است.
در دوی استقامت هدف بسیاری افراد نه کسب مقام، بلکه تنها رسیدن به خط پایان و موفقیت در چالش شخصی استبرای این کار دوندگان ابتدا از مسافت‌های کوتاه‌تر شروع می‌کنند. پیش‌تر با ارائه یک برنامه آموزشی نشان دادیم چطور در دو هفته می‌توان ۳۰ دقیقه به صورت مستمر دوید. حال باید آرام آرام مسافت و مدت دویدن را افزایش دهید و چالش‌ها انگیزه‌های جدیدی برای ادامه دادن پیدا کنید.

شرکت در مسابقات انگیزه بالایی ایجاد می‌کند و در این مسیر تعیین اهداف کوچک، اتفاقات بزرگ را رقم می‌زند.

می‌توانید با یک مسابقه ساده ۵ یا ۱۰ کیلومتری شروع کنید. در ابتدا به فکر زمان نباشید، همین که به خط پایان برسید یعنی قهرمان هستید. بعد از کسب موفقیت در مرحله نخست، به سراغ مسافت‌های ۱۵ و ۲۱ کیلومتر (نیمه ماراتن) بروید.

کارشناسان می‌گویند هرکسی که می‌تواند ۳۰ دقیقه نرم‌دوی کند، با انتخاب یک چالش می‌تواند قدم به قدم خود را به آمادگی برای شرکت در یک دوی ماراتن واقعی نزدیک کند و رفته رفته خود را به مسافت‌های بلند برساند.

در این صورت پیش از هر چیز باورتان می‌شود که می‌توانید یک ماراتن کامل را بدوید. واقعا آنقدرها هم سخت نیست، فقط تمرین و نظم می‌خواهد.
+3
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.