تقاضای مرگ خودخواسته زن ۲۸ ساله هلندی به دلیل ناامیدی روانپزشکش از ادامه درمان

در حال حاضر هشت کشور جهان مرگ خودخواسته را قانونی اعلام کرده‌اندایندیپندنت فارسی: یک زن ۲۸ ساله هلندی قرار است ماه آینده به روش مرگ خودخواسته (اتانازی) با زندگی خداحافظی کند. او اعلام کرده این تصمیم را پس از آن گرفته است که روانپزشکش به او گفته دیگر امیدی برای بهبود بیماری‌ روانی‌اش ندارد.

به گزارش فاکس‌نیوز، «زورایا تربیک» زن جوانی که در یک شهر کوچک هلند به همراه دوست‌پسر و دو گربه‌اش زندگی می‌کند، با وجود این که از نظر جسمی سالم است، به دلیل بیماری‌های روانی از جمله افسردگی، اوتیسم و اختلال شخصیت مرزی قصد دارد به زندگی‌اش پایان دهد.

او می‌گوید که زمانی آرزو داشت روانپزشک شود، اما به دلیل بیماری‌هایش نتوانست تحصیل در مدرسه را تمام یا حرفه‌ای را آغاز کند. این زن جوان تاکید می‌کند که دیگر از زندگی خسته شده و مصمم است به زندگی‌اش پایان دهد.

خالکوبی روی بازوی چپ این زن جوان «درخت زندگی» را نشان می‌دهد اما او با شنیدن جمله‌های روانپزشکش که گفته هر کاری برای کمک به سلامت روانش انجام داده‌اند و دیگر امیدی به بهبودش ندارند، تصمیم به وداع با زندگی گرفته است.

این بیمار می‌گوید به یاد می‌آورد که روانپزشکش گفت: «ما هیچ کاری نمی‌توانیم برایت انجام دهیم. هیچ‌وقت حالت بهتر نمی‌شود.»

پس از شنیدن این جمله‌ها، زن جوان تصمیم گرفت که اتانازی (مرگ خودخواسته) را انتخاب کند. او درباره این تصمیم می‌گوید: «همیشه با خودم روراست بودم که اگر بهتر نشوم، دیگر نمی‌خواهم این مسیر را ادامه بدهم.»

او در مورد اینکه چگونه قصد دارد تصمیمش را اجرایی کند، اعلام کرده است که می‌خواهد در اتاق نشیمن روی کاناپه دراز بکشد و به کمک پزشکان، مرگ خودخواسته را اجرایی کند. او از دوست‌پسرش خواسته است که در کنارش باشد.

این زن هلندی گفته است که پس از مرگش نمی‌خواهد مراسم خاکسپاری داشته باشد، تنها خواسته‌اش این است که جسدش سوزانده شود و دوست‌پسرش خاکستر او را در منطقه‌ای جنگلی که با هم انتخاب کرده‌اند پخش کند.

این بیمار عتراف کرده که تا حدودی از مرگ می‌ترسد زیرا مطمئن نیست که پس از آن چه اتفاقی برایش می‌افتد: «دنیای پس از مرگ ناشناخته است. واقعا نمی‌دانیم که در ادامه چیزی وجود دارد یا اصلا هیچ‌چیزی در کار نیست. این ترسناک است.»

تعداد فزاینده‌ای از کشورها در چند دهه اخیر درها را برای کمک به مرگ برای افرادی که خواستار آن‌اند، باز کرده‌اند. هلند اولین کشور جهان است که از اول آوریل ۲۰۰۲، هم اتانازی فعال و هم کمک به خودکشی را برای بیمارانی که فعالانه تصمیم دارند به رنج تحمل‌ناپذیر و بدون چشم‌انداز بهبودشان پایان دهند، قانونی کرد.

بلژیک، لوکزامبورگ، اسپانیا و سوئیس پس از هلند از این روند پیروی کردند. اکنون دست‌کم هشت کشور انتخاب مرگ به این شیوه را قانونی اعلام کرده‌اند و کمک به خودکشی در ۱۰ ایالت آمریکا و هر شش ایالت استرالیا قانونی است.

در اتانازی، پزشک یا فردی دارای صلاحیت به زندگی بیمار پایان می‌دهد اما در کمک به خودکشی، این خود بیمار است که با دریافت امکانات قانونی، به زندگی‌اش پایان می‌دهد.

به‌رغم قانونی بودن اتانازی در برخی کشورهای پیشرفته، این شیوه مرگ مخالفان و منتقدانی نیز دارد. تاکنون بیشتر افرادی که مرگ خود‌خواسته را برای پایان دادن به زندگی‌شان انتخاب می‌کردند،‌ دچار بیماری‌های لاعلاج جسمی یا پیری مفرط بودند و اکنون مرگ زن جوانی که بر اثر بیماری روحی اتانازی را انتخاب کرده ممکن است بحث‌های جدیدی را در رابطه با این شیوه مرگ ایجاد کند.
+7
رأی دهید
-11

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.