درآمد ۱.۵ میلیارد دلاری ترکیه از توریست‌های ایرانی در وان

ایران وایر: رییس خانه اقتصاد ایران و ترکیه اعلام کرد در یک سال گذشته بیش از یک میلیون توریست ایرانی به شهر مرزی وان ترکیه سفر کرده‌اند که باعث درآمدزایی یک و نیم میلیارد دلاری برای این کشور شده است.

جلال ابراهیمی، رییس خانه اقتصاد ایران و ترکیه، روز ۱۸ فروردین در مصاحبه با تسنیم گفت طبق برآورد های سازمان جهانگردی و توریسم جهانی، به طور متوسط هر توریست منطقه ای ۱۵۰۰ دلار  و هر توریست بین المللی ۲۰۰۰ ارزآور است.

این فعال اقتصادی افزود، در سال گذشته بیش یک میلیون نفر توریست ورودی از ایران به شهر وان داشتیم، به این ترتیب، توریست‌های ایرانی درآمدی  قریب به ۱.۵ میلیارد دلار برای وان فراهم کرده‌اند.

ابراهیمی اضافه کرد عواید غیرمستقیمی نیز در بخش توسعه تبادل در امر کالا، سود ناشی از خرید و فروش و جابه جایی پوشاک و منسوجات از استان‌های دیگر به وان نیز ایجاد شده‌ و همزمان مشاغل جدیدی نیز ایجاد شده است.

رییس خانه اقتصاد ایران و ترکیه همچنین از عفب‌ماندگی ایران در آماده کردن زیرساخت‌های گردشگری انتقاد کرد و گفت ترک ها در منطقه مرزی خود تقریبا برای گسترش و تسریع در رفت و آمد مرزی، اتوبان را به پایان رسانده و شهر مرزی را نیز سامان داده اند، در حالیکه ما در این سوی مرز هنوز تعهدات مان نه تنها در حوزه تاسیسات و زیر ساخت های مرزی با اتمام نرسانده ایم بلکه از زمان بندی پروژه بسیار عقب تر هستیم.

جلال ابراهیمی افزود که ترکیه پروژه راه آهن قارص به آذربایجان را در اولویت قرار داده و از این طریق جاده شمال شرق ایران را که به نام جاده  سنتو مشهور بودند را از رونق انداخته است.

به گفته ابراهیمی، گمرک ترکیه هم در حوزه ترانزیت زمینی و راه آهن، درآمدها و حقوق ترانزیت خود را بسیار تقلیل داده است تا  برای انتخاب مسیر ترانزیتی جذاب باشد.

شهر وان ترکیه شهر نسبتا کوچکی در شرق ترکیه و در فاصله نسبتا کمی با مرز ایران است. همین نزدیکی موجب شده تا وان، نزدیکترین و در دسترس‌ترین شهر خارجی برای ایرانیان به شمار رود.

نیمی از گردشگران خارجی ترکیه شهروندان کشورهای اروپایی‌اند و ایرانی‌ها پس از شهروندان روسیه، آلمان، بریتانیا و بلغارستان بیشترین شمار گردشگران خارجی در این کشور را تشکیل دادند.

تازه‌ترین گزارش وزارت فرهنگ و گردشگری ترکیه هم  نشان داد شمار گردشگران ایرانی بازدیدکننده از این کشور در دو ماه ابتدایی سال جاری میلادی ۹۴ درصد رشد کرده و طی دوره یادشده ۴۳۸ هزار شهروند ایرانی وارد ترکیه شده و صدرنشین توریست‌های خارجی این کشور شدند.
+3
رأی دهید
-8

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.