غرامت ۱۷.۵ میلیون دلاری پلیس نیویورک به بازداشتی‌های محجبه‌ای که «مجبور به کشف حجاب شده‌اند»

وکلای این دادخواهی سنخی می‌گویند سیاست پلیس آزادی مذهبی و حریم خصوصی شاکیان را نقض شده استبی بی سی: در پی یک دادخواهی سنخی که با شکایت دو زن محجبه آمریکایی آغاز شده، مقرر شده که پلیس نیویورک ۱۷.۵ میلیون دلار به زنان محجبه‌‌ای غرامت بپردازد که مجبور شده‌اند به دستور پلیس برای عکسبرداری ثبت هویت هنگام بازداشت، حجاب خود را بردارند.

در این دادخواهی سنخی که در سال ۲۰۱۸ آغاز شده استدلال شده است که آزادی مذهبی و حریم خصوصی شاکیان، جمیله کلارک و آروا عزیز نقض شده است.

وکلای این پرونده می‌گویند بر اساس توافق در این پرونده بیش از ۳۶۰۰ نفر غرامت دریافت خواهند کرد.

مقام‌های شهری نیویورک گفته‌اند این پرونده به «اصلاحاتی مثبت» منجر شده است.

پلیس این شهر سیاست خود را در زمینه حجاب چهارسال پیش تغییر داد.

توافق پرداخت غرامت باید به تایید قاضی فدرالی برسد که بر این پرونده نظارت می‌کرد.

بر اساس اسناد دادگاه، خانم کلارک هنگامی که مجبور به برداشتن حجاب خود شده، گریه می‌کرده و التماس می‌کرده که پلیس بگذارد حجابش را به سر کند.

خانم کلارک روز جمعه گفت: «وقتی مجبورم کردند که حجابم را بردارم، احساس کردم که برهنه‌ام. فکر نمی‌کنم هیچ کلمه‌ای بتواند حس مرا از این عریانی و تعرض بیان کند.»

او در بیانیه‌ای که روز جمعه منتشر کرد گفت: «از اینکه در احقاق حق هزاران نفر نیویورکی نقشی داشته‌ام به خودم می‌بالم. حالا مشخص شده که تمام این سال‌ها که می‌گفتم مجبور کردن من به برداشتن حجابم هنگام عکاسی برای ثبت هویت اشتباه بوده، حق با من بود. امیدوارم که هیچ نیویورکی هرگز مجبور نشود این شرایط را تجربه کند.»

وکلای شاکیان این پرونده گفته‌اند سیاست پلیس که زنان محجبه را مجبور به برداشتن حجابشان می‌کرد حریم خصوصی و آزادی مذهبی آنها را نقض می‌کرده است.

اداره حقوقی شهر نیویورک در بیانیه‌ای به روزنامه نیویورک‌تایمز گفته است که توافق پرداخت غرامت «توازنی میان احترام به عقاید مذهبی و عمل به قوانین مهم مربوط به عکسبرداری هنگام بازداشت است و این راه حل بیشترین منافع تمام طرف‌ها را تامین می‌کرد.»

انتظار می‌رود غرامت ۱۷.۵ میلیون دلاری میان هزاران شاکی که بین ماه مارس ۲۰۱۴ تا اوت ۲۰۲۱ دستگیر شده‌اند قسمت شود.

وکلای پرونده می‌گویند هر فرد واجد شرایط می‌تواند بین ۷۰۰۰ تا ۱۳ هزار دلار غرامت دریافت کند.

شورای روابط آمریکایی اسلامی، بزرگترین گروه حامی حقوق مسلمانان آمریکا با تحسین این زنان گفته است این تغییر بر سرنوشت پیروان ادیان دیگر را که پوشش مذهبی دارند تاثیر خواهد داشت.
+2
رأی دهید
-13

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.