نماینده مجلس: به صلاح نیست وارد جنگ علنی با اسرائیل شویم

کنسولگری ایران در دمشق پس از حمله منتسب به اسرائیل، ۱۳ فروردین ۱۴۰۳دویچه وله: در حالی که یک نماینده اصولگرای مجلس شورای اسلامی گفته این ایران نباید مستقیم به اسرائیل پاسخ دهد و "فرماندهان نظامی هم مخالف" این موضوع هستند، رئیس ستاد کل نیروهای مسلح از "پاسخ قاطع" ایران به اسرائیل سخن گفته است.

حسین جلالی نماینده، مجلس شورای اسلامی و رئیس پیشین دفتر مصباح یزدی در گفت و گو با سایت "رویداد ۲۴" درباره واکنش ایران به حمله منتسب به اسرائیل به کنسولگری جمهوری اسلامی در دمشق به صراحت گفته ایران نباید مستقیم به اسرائیل پاسخ دهد.

به نظر او اسرائیل در پی "گسترش دامنه جنگ" است و ایران نباید به این دام بیفتد. جلالی با اشاره به این ضرب‌المثل که "اگر بنا است زیر ماشین بروی، زیر ژیان نرو، زیر یک تریلی یا کامیون برو" گفته است: «اسرائیل می‌خواهد دامنه جنگ را به سمت کشور‌های بزرگ و مهم ببرد که اگر شکست هم خوردند، بگویند این را فلان کشور از بین برده است و می‌خواهد پای جمهوری اسلامی را به صورت علنی و آشکار به جنگ بکشاند و بگوید طرف ما ایران است نه حماس و جهاد.»

در حمله منتسب به اسرائیل به ساختمان کنسولگری جمهوری اسلامی در دمشق در روز ۱۳ فروردین‌ماه، محمدرضا زاهدی، محمدهادی حاجی رحیمی و ۵ تن از افسران همراه آنها به اسامی حسین امان‌اللهی، مهدی جلالتی، محسن صداقت، علی آقا بابایی و علی صالحی روزبهانی کشته شدند. از محمدرضا زاهدی به عنوان ارشدترین فرمانده کشته‌شده سپاه پس از قاسم سلیمانی نام برده می‌شود.

حسین جلالی ضمن اعتراف به حمایت جمهوری اسلامی از گروه‌های نیابتی در منطقه می‌گوید ایران با حمایت از این گروه‌ها "مبارزه و نابودی اسرائیل را کلید زده است". او با نام بردن از انصارالله در یمن، حزب‌الله در لبنان و حشد‌الشعبی در عراق و سوریه می‌گوید اسرائیل در حالی که واقف به حمایت ایران از این گروه‌هاست، می‌خواهد جمهوری اسلامی را نه نیابتی بلکه علنی وارد جنگ کند.

این نماینده مجلس، اسرائیل را عامل ترور افراد و "مستشاران نظامی" ایران دانسته و می‌گوید: «معتقدم از این درگیری‌ها چیزی عاید اسرائیل نمی‌شود، زیرا ایران اعلام کرده از هر حمایتی از گروه‌های مقاومت و نابودی اسرائیل دریغ نمی‌کنیم. اما اینکه به صورت علنی وارد جنگ شویم را مسئولین و فرماندهان ما به صلاح نمی‌دانند که کشور را درگیر جنگ با اسرائیل کنیم.»

جلالی حمله به کنسولگری جمهوری اسلامی در دمشق را "دعوت به جنگ" از سوی اسرائیل دانسته و می‌گوید: «ما پاسخ‌های قاطعی را به اسرائیل داده‌ایم و خواهیم داد و در آینده هم این پاسخ‌ها به صورت شدیدتر ادامه پیدا می‌کند، اما لازم نیست که اعلام کنیم این کار را ما انجام داده‌ایم. همه می‌دانند ایران حامی مقاومت است، اما به مصلحت نمی‌دانیم ایران به صورت علنی وارد جنگ شود.»

او به صراحت گفته: «­هیچکس منکر این نیست که قرارگاه مقاومت ایران است و لشکرهایش در کشور‌های مختلف است.» و ادامه داده است: «ما به صورت نیابتی از طریق گروه‌های‌مان، پاسخ اسرائیل را خواهیم داد.»

نماینده مجلس شورای اسلامی، لبنان و سوریه را "دالان ورود به جمهوری اسلامی" دانسته که "اگر سقوط کنند ایران سقوط کرده است" و به همین دلیل حضور ایران در این دو کشور را ضروری دانسته است.
باقری: حمله اسرائیل بدون پاسخ نخواهد ماند
این در حالی است که محمد باقری، رئیس ستاد کل نیروهای مسلح در مراسم تشییع محمدرضا زاهدی در اصفهان، گفته است: «حمله اسرائیل بدون پاسخ نخواهد ماند؛ زمان عملیات، نوع عملیات را ما تعیین می‌کنیم، با دقت انجام خواهد گرفت و قطعا او را از کارش پشیمان خواهیم کرد.»

این فرمانده نظامی، همچنین آمریکا را مسئول حمله به کنسولگری ایران در دمشق دانست و گفت: آمریکا بیش از همه شریک این جنایت است، چه بپذیرد که در این امر دخالت داشته و چه تکذیب کند، تفاوتی ندارد، مسئولیت اصلی حادثه دمشق و  جنایت‌های اسرائیل بر عهده آمریکا است و باید پاسخگو باشد.»

این در حالی است که ایالات متحده در پیامی به ایران اعلام کرده که هیچ دخالتی در حمله مزبور نداشته و اساسا از انجام این حمله مطلع نبوده است.

این مقام آمریکایی که نامش فاش نشده افزوده که آمریکا این موضوع را "مستقیما به ایران اعلام کرده است.
+23
رأی دهید
-7

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۴۵
  سیمرغ ایران - برلین، آلمان

  پس شکر زیادی نخورید بشینید و تو سری بخورید
  0
  25
  شنبه ۱۸ فروردین ۱۴۰۳ - ۱۵:۵۸
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۷
  hamidesabz - لندن، انگلستان

  بله زور خامنه ایی و حکومت فاسدش فقط علیه مردم بی دفاع ایران است! وگرنه برای اسراییل و آمریکا فقط هارت و پورت و زر مفت میزند!
  0
  22
  شنبه ۱۸ فروردین ۱۴۰۳ - ۱۶:۱۵
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۴
  Stopmindcontrol - سائو پائولو، برزیل

  چه وارد جنگ بشی یا نشی، اسرائیل سالهاست سرداران رو کتلت میکنه. چه بزنی میزنه، جه نزنی میزنه.
  0
  26
  شنبه ۱۸ فروردین ۱۴۰۳ - ۱۶:۲۲
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۳
  juvel - اسلو، نروژ
  بیایین رک و راست بگین شکره قهوه ای خوردیم که حتی تهدید کردیم ، اسراعیل هم شما رو ببخشه و تموم بشه فعلا قضیه
  0
  18
  شنبه ۱۸ فروردین ۱۴۰۳ - ۱۶:۲۹
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۷۴
  Butler - سیدنی، استرالیا
  فهمیدین اسراییل اهل عمل است اگه حمله مستقیم بهش بشه خواهر و مادرتون یکی میشه. مردم هم از داخل ننتون را .. و در نهایت جنگ خ.. می‌خواد که شما انرا تو حوزه از بسکه دادین دیگه از دست رفته
  0
  11
  شنبه ۱۸ فروردین ۱۴۰۳ - ۱۷:۲۴
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۶
  Munchen - مونیخ، آلمان
  همون. تمکین بدید.
  0
  9
  شنبه ۱۸ فروردین ۱۴۰۳ - ۱۷:۳۷
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.