بزرگ‌تر شدن مغز انسان در ۱۰۰ سال اخیر و امید به کاهش خطر ابتلا به دمانس

با بزرگ‌شدن مغز در صد سال گذشته، امید محققان برای کاهش خطر ابتلا به زوال عقل افزایش یافته استدویچه وله: دانشمندان دریافتند که در ۱۰۰ سال گذشته اندازه مغز انسان بزرگ‌تر شده و این باعث امیدواری آنان به کاهش خطر ابتلا به دمانس یا زوال عقل شده است.

به گزارش مدیکال نیوز تودی، با افزایش سن، مغز اندکی کوچک می‌شود. با این حال، در افراد مبتلا به زوال عقل، زمانی که سلول‌های عصبی آسیب می‌بینند و می‌میرند، بسیاری از مناطق مغز کوچک می‌شوند، این فرآیند به عنوان آتروفی مغز شناخته می‌شود.

در یک مطالعه جدید که در دانشگاه کالیفرنیا دیویس انجام و در نشریه مغز و اعصاب JAMA منتشر شده است، محققان دریافتند مغز افرادی که در دهه ۱۹۷۰ متولد شده‌اند، به طور متوسط ۶.۶ درصد بزرگتر از مغز افراد متولد شده در دهه ۱۹۳۰ است. این امر نشان می‌دهد که اندازه مغز بزرگتر به معنای افزایش ذخیره مغز است و ممکن است خطر ابتلا به زوال عقل را کاهش دهد.

دمانس یا زوال عقل یک عارضه رو به رشد در سراسر جهان است و پیش‌بینی می‌شود که در ۳۰ سال آینده مبتلایان به آن تقریباً سه برابر شوند.

این مطالعه طولانی‌مدت، ۱۵ هزار نفر را برای بیش از ۷۵ سال مورد بررسی قرار داده است.

محققان به بررسی اسکن ام آر آی بیش از ۳ هزار و ۲۲۶ نفر پرداخته‌اند. اسکن‌ها حجم داخل جمجمه، ماده خاکستری قشر مغز، ماده سفید مغزی، حجم هیپوکامپ، سطح و ضخامت قشر مغز را اندازه‌گیری کردند.

شرکت‌کنندگان همگی بین سال‌های ۱۹۳۰ و ۱۹۷۰ به دنیا آمدند و میانگین دهه تولد آنها دهه ۱۹۵۰ بود. افراد متولد شده در دهه ۱۹۷۰ به طور متوسط ۴.۰۳ سانتی‌متر بلندتر از متولدین دهه ۱۹۳۰ بودند، بنابراین محققان هنگام بررسی‌ اندازه‌ مغز، این مورد را در نظر گرفتند.

افرادی که در دهه ۱۹۷۰ متولد شده‌اند، حجم مغز بیشتری نسبت به متولدین دهه ۱۹۳۰ داشتند و حجم داخل جمجمه آنها ۶.۶ درصد بیشتر بود. همچنین این افراد ۷.۷ درصد ماده سفید، ۲.۲ درصد ماده خاکستری و ۵.۷ درصد حجم هیپوکامپ بیشتری داشتند. این تفاوت‌ها پس از در نظر گرفتن تفاوت‌های قد، همچنان باقی بود.

به گفته محققان هرچند ژنتیک نقش عمده‌ای در تعیین اندازه مغز دارد، اما یافته‌ها نشان می‌دهد که تأثیرات خارجی مانند عوامل بهداشتی، اجتماعی، فرهنگی و آموزشی نیز ممکن است در این زمینه نقش داشته باشند.
+5
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.