افزایش تقاضا برای داروی محبوب «اوزمپیک»، چین نسخه مشابه تولید کرد

صدای آمریکا: یک شرکت داروسازی در چین نسخه مشابه داروی دیابت «اوزمپیک» را که بسیاری آن را برای کاهش وزن مصرف می‌کنند، تولید کرده و درخواست تأییدیه برای فروش آن را در این کشور ارائه داده است.

اوزمپیک در سال گذشته به پرفروش‌ترین داروی دیابت در جهان تبدیل شد و فروش آن در چین، بیش از دو برابر افزایش یافت و به ۶۹۴ میلیون دلار رسید.

شرکت مهندسی ژنتیک ‌«هانگ‌ژو جیوان» اعلام کرد که برای دریافت مجوز فروش این دارو که «جیوتای» نام دارد، برای کنترل قند خون در بیماران مبتلا به دیابت نوع ۲ درخواست داده است.

طبق گزارش سالانه شرکت دانمارکی «نوو نوردیسک»، مجوز فروش داروهای «اوزمپیک» و داروی لاغری «وگووی» در سال ۲۰۲۶ میلادی منقضی می شود.

دلیل افزایش ناگهانی تقاضا برای داروی دیابت «اوزمپیک» تا حد زیادی اشتیاق افرادی است که به دنبال کاهش وزن هستند و ماده فعال آن، یعنی «سماگلوتید» همان ماده استفاده‌شده در داروی کاهش وزن «وگووی» است ولی دز پایین‌تری دارد.

از همین رو، ارائه نسخه‌های ارزان قیمت «اوزمپیک» در بزرگترین بازار آسیا می‌تواند تقاضا برای داروی کاهش وزن «وگووی» را که شرکت «نوو نوردیسک» قصد دارد امسال آن را در قالب پرداخت هزینه از جیب بیمار به بازارعرضه کند، کاهش دهد.

تأیید نسخه چینی اوزمپیک، این داروی تزریقی را به اولین داروی سماگلوتید در چین تبدیل می‌کند که ساختاری مشابه داروی موجود، یعنی اوزمپیک دارد ولی دقیقاً شبیه به آن نیست.

افزایش تقاضا برای داروی دیابت «اوزمپیک» منجر به فروش نسخه‌های تقلبی این دارو در چندین کشور جهان شده است.

مدیرعامل شرکت «نوو نوردیسک» به رویترز گفته است که شرکت موضوع را «بسیار جدی» می‌گیرد.

او گفت که این شرکت محصولات مشکوک را آزمایش کرده است و با مقامات کشورهایی که در آنها نسخه‌های تقلبی دارو پیدا شده است همکاری خواهد کرد.

شماری از مصرف‌کنندگان این داروهای تقلبی از جمله در عراق، بلژیک، بریتانیا، لبنان، آمریکا و اتریش دچار افت خطرناک قند خون شدند.
+2
رأی دهید
-3

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.