مک‌دونالد در واکنش به بایکوت‌ها امتیاز همه شعبه‌هایش در اسرائیل را پس می‌گیرد

بی بی سی: مک دونالد، غول رستوران‌های زنجیره‌ای جهان پس از بایکوت شدن در واکنش به جنگ اسرائیل و غزه، امتیاز تمام شعبه‌های خود را در اسرائیل از شرکت اسرائیلی مالک آن پس می‌گیرد.

پس از توزیع هزاران پرس غذای مجانی میان سربازان اسرائیلی، انتقاد، تحریم و بایکوت گسترده مشتریان دامن مک‌دونالد را گرفت.

این شرکت اعلام کرده است که با شرکت آلونیال که امتیاز مک‌دونالد را در اسرائیل در اختیار داشته بر سر بازگرداندن ۲۲۵ شعبه این رستوران با ۵ هزار کارمند در سراسر اسرائیل به توافق رسیده است.

مک‌دونالد می‌گوید از زمان آغاز درگیری در ماه اکتبر‌(مهر ماه) تاکنون، جنگ اسرائیل-حماس به طور «معناداری» بر کسب‌وکارش اثر داشته است.

اعتراضات گسترده بر فروش مک‌دونالد در خاورمیانه، اندونزی و فرانسه اثر گذاشته بود.

شرکت آلونیال بیش از ۳۰ سال امتیاز شعبه‌های مک‌دونالد را در سراسر اسرائیل در اختیار داشت. شرایط بازفروش و پس گرفتن این امتیاز فاش نشده است.

شرکت مک‌دونالد گفته است که کلیه رستوران‌ها و فعالیت آن و کارمندان با شرایط قبلی ادامه خواهد داشت و این شرکت به بازار اسرائیل متعهد خواهد ماند.

پس از اینکه در کشورهای عمدتا مسلمان مانند کویت، مالزی و پاکستان صاحبان امتیاز مک‌دونالد با صدور بیانیه‌هایی به دلیل حمایت از اسرائیل حساب خود را از این شرکت جدا کردند و از آن فاصله گرفتند، بایکوت این رستوران زنجیره‌ای در سراسر جهان شروع شد.

تحریم این رستوران از خاورمیانه به سایر نقاط گسترش یافت و اعتراضات و تجمعات پر هیاهویی در سراسر جهان برگزار شد.

در ماه ژانویه گذشته این شرکت اذعان کرد که جنگ اسرائیل غزه «به طور معناداری بر عملکرد شعب بین‌المللی آن در سه ماهه آخر سال ۲۰۲۳ اثر داشته است».

همزمان شعب مک دونالد در مالزی، اندونزی و حتی فرانسه هم تحت تاثیر بایکوت‌ها قرار گرفتند هر چند کریس کیمپ‌زینسکی، مدیر عامل مک‌دونالد تصریح کرده بود که بزرگترین رکود در فروش در شعب خاورمیانه روی داده است.

پیش‌تر او اذعان کرده بود که جنگ اسرائیل-غزه روی فروش این شرکت اثر گذاشته اما آن را نتیجه پخش «اطلاعات نادرست» ارزیابی کرده بود.

مک‌دونالد،‌ بایکوت رستوران‌هایش را «دلسرد کننده و بی‌اساس» توصیف کرد.

بیش از ۴۰ هزار شعبه مک‌دونالد در سراسر جهان مالک خصوصی دارد که پروانه این شرکت را دارند و طی قراردادی با مک‌دونالد شعبه‌های تحت مالکیت خود خود را اداره می‌کنند.

از میان این ۴۰ هزار شعبه حدود ۵ درصد آن، یعنی ۲ هزار شعبه در خاورمیانه واقع شده است.

آقای کیمپ‌زینسکی پیشتر گفته بود: «مک‌دونالد در هر کشوری که فعالیت می‌کند از جمله کشورهای مسلمان با افتخار توسط مالکان محلی اداره می‌شود.»

او اضافه کرده بود که تا زمانی که این جنگ ادامه دارد،‌ انتظار بهبود چشمگیری در بازار ندارند.

شرکت مک‌دونالد امیدوار است که با تحت کنترل گرفتن رستوران‌هایش در اسرائیل،‌ اعتبارش را در خاورمیانه دوباره به دست بیاورد و به هدف‌های تعیین شده‌اش برای فروش برسد.

پس از حمله حماس به جنوب اسرائیل در تاریخ هفتم اکتبر که به کشته شدن حدود ۱۲۰۰ نفر و گروگان گرفته شدن ۲۵۳ نفر منجر شد، ارتش اسرائیل به غزه حمله کرد و بیشتر مناطق غزه در اثر این حملات نابود شده است.

حدود ۱۳۰ تن از گروگان‌ها هنوز در دست حماس هستند و مرگ دستکم ۳۴ نفر از آنها اعلام شده است.

مقامات بهداشتی غزه که توسط حماس اداره می‌شود می‌گویند که بیش از ۳۳ هزار نفر از ساکنان غزه از هفتم اکتبر تاکنون کشته شدند.
+27
رأی دهید
-46

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۸۱
  گفتگوگر - پیتزبورگ، ایالات متحده امریکا

  صحبت پول و بازار است
  5
  25
  جمعه ۱۷ فروردین ۱۴۰۳ - ۱۶:۳۴
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۵
  ramin-cph - کپنهاگ، دانمارک
  چه بهتر، سربازان عزیز اسراییلی من‌بعد بدون غذای مذخرف شما بهتر دخل فلسطینی ها رو‌میارن.
  8
  3
  جمعه ۱۷ فروردین ۱۴۰۳ - ۲۱:۴۱
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.