کاخ کرملین: روسیه و ناتو هم‌اکنون در «تقابل مستقیم» هستند

یورونیوز: دمیتری پسکوف، سخنگوی کاخ کرملین می‌گوید روسیه و ناتو حالا دیگر در «روابط مستقیم» هستند. او در حالی این سخنان را مطرح کرد که این ائتلاف تحت رهبری ایالات متحده روز پنج‌شنبه هفتاد و پنجمین سالگرد خود را جشن گرفت.

آقای پسکوف، به خبرنگاران گفت: «در واقع، روابط اکنون به سطح تقابل مستقیم رسیده است.

او در ادامه افزود که ناتو از قبل در درگیری‌های پیرامون اوکراین نقش داشته است و در حال نزدیک شدن به مرزهای روسیه و گسترش زیرساخت‌های نظامی خود به سمت مرزهای این کشور است.

ولادیمیر پوتین،رئیس‌جمهوری روسیه پیش‌ از این بارها گفته بود که غرب روسیه را پس از جنگ سرد فریب داده است.

او مدعی است پس از فروپاشی سازمان پیمان ورشو، ناتو به گسترش خود ادامه داده است و حالا با پذیرش تعدادی از کشورهایی که قبلا در حوزه نفوذ شوروی سابق بودند به سمت شرق پیشروی کرده است.

غرب اما این اتهامات را رد می‌کند و می‌گوید که ناتو یک پیمان دفاعی است و پیوستن به آن یک تصمیم دموکراتیک از سوی کشورهایی است که دهه‌ها پیش حکومت کمونیستی را پس زده بودند.

۷۵ سال پیش، در ۴ آوریل ۱۹۴۹ میلادی، دوازده کشور در پاسخ به تهدیدات اتحاد جماهیر شوروی سابق، پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) را در واشنگتن امضا کردند.
(توضیح ویدئو: به فهرست کشورهایی که در ویدئو آمده است باید فنلاند و سوئد را نیز اضافه کرد که اخیرا به عضویت ناتو درآمده‌اند.)با تهاجم تمام عیار روسیه به اوکراین در فوریه ۲۰۲۲ میلادی، دو کشور سوئد و فنلاند برای عضویت در این ائتلاف اقدام کردند و با وجود کارشکنی‌های برخی اعضا سرانجام توانستند به این اتحاد نظامی بپیوندند. با پیوستن این دو کشور به پیمان آتلانتیک شمالی، مرزهای ناتو در اروپای شرقی گسترش یافت.

از سوی دیگر ناتو مدعی است که از اوکراین برای بقا در برابر تهاجم روسیه حمایت می‌کند و در این راستا تسلیحات، آموزش نظامی و اطلاعاتی در اختیار کی‌یف قرار می‌دهد.

مسکو می‌گوید که این امر ناتو را عملاً به یک طرف درگیری تبدیل می‌کند. پوتین در ماه فوریه گفت که درگیری مستقیم بین روسیه و ناتو به این معنی است که سیاره زمین یک قدم با جنگ جهانی سوم فاصله دارد.
+1
رأی دهید
-6

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.