اسرائیل: جنگنده‌های ارتش «برای دفاع و حمله» آماده هستند

 یکی از جت‌های جنگنده اسرائیل (آرشیو)صدای آمریکا: دانیل هاگاری، سخنگوی ارتش اسرائیل، روز پنجشنبه ۱۶ فروردین در بیانیه‌ای گفت اسرائیل هر تهدیدی را جدی می‌گیرد و جنگنده‌های این کشور برای دفاع و حمله آماده هستند.

آقای هاگاری با اشاره به جنگ «چند جبهه‌ای» اسرائیل طی شش ماه گذشته افزود: «در تمام عرصه‌ها در حالت آماده‌باش کامل قرار داریم.»

سخنگوی ارتش اسرائیل ضمن تاکید بر خنثی‌سازی مکرر تهدیدهای متوجه از چند جبهه علیه کشورش گفت: «در سطح بالایی از آمادگی برای دفاع و حمله قرار داریم.»

به گفته او، اسرائیل به طور مداوم در حال انجام ارزیابی وضع موجود است و هر اظهار نظر از سوی دشمنان خود را جدی می‌گیرد.

دانیل هاگاری افزود: «آماده‌باش در واحدهای رزمی را افزایش داده‌ایم، سامانه‌های پدافند [هوایی] را تقویت کرده‌ایم، و هواپیماهایمان برای دفاع و برای حمله آماده هستند.»

سخنگوی ارتش اسرائیل گفت نیروهای ارتش «در تمام مرزها» مستقر و برای «سناریوهای مختلف» آماده هستند.

دانیل هاگاری از شهروندان اسرائیلی خواست هوشیارانه عمل کنند و منتظر بروزرسانی‌های آتی ارتش باشند.
تکذیب خبر تعطیلی سفارتخانه‌های اسرائیل
همزمان یک سخنگوی وزارت امور خارجه اسرائیل به روزنامه «تایمز اسرائیل» گفت هیچ یک از سفارت‌های اسرائیل تعطیل نشده و در حال حاضر برنامه‌ای تخلیه آنها وجود ندارد.

برخی از رسانه‌های اسرائیلی روز پنجشنبه گزارش دادند در پی تهدیدهای حکومت ایران مبنی بر «انتقام‌جویی» برای حمله منتسب به اسرائیل علیه کنسولگری جمهوری اسلامی در دمشق، اسرائیل سفارت‌های خود در جهان را تعطیل می‌کند.
جلسه مقامات ارشد دفاعی و امنیتی
یوآف گالانت، وزیر دفاع اسرائیل، یک جلسه «ارزیابی موقعیتی چندجبهه» را با مقام‌های دفاعی و امنیتی اسرائیل برگزار کرد.

به گزارش تایمز اسرائیل، در این جلسه هرزی هالوی رئیس ستاد مشترک ارتش، رونن بار رئیس شین‌بت، دیوید بارنیا رئیس موساد، و فرماندهان ارشد ارتش اسرائیل حضور داشتند.
لغو موقت مرخصی واحدهای رزمی
اظهارات دانیل هاگاری درباره آمادگی جنگنده‌های اسرائیل برای دفاع و حمله ساعاتی پس از آن می‌آید که ارتش این کشور مرخصی تمام واحدهای رزمی خود را به طور موقت لغو کرد.

بر اساس بیانیه ارتش اسرائیل، این تصمیم «بر پایه ارزیابی وضعیت» موجود گرفته شده، زیرا «ارتش اسرائیل در حال جنگ است و استقرار نیروها بر اساس الزامات، در حال ارزیابی مستمر است.»

ارتش اسرائیل روز چهارشنبه ۱۵ فروردین، نیز اعلام کرده بود که نیروهای ذخیره خود را برای تقویت دفاع هوایی فراخوانده است.

در این حال، روزنامه‌نگاران رویترز و ساکنان شهر تل‌آویو روز پنجشنبه از اختلال در خدمات جی‌پی‌اس خبر دادند. به گزارش رویترز، این اقدام به منظور دفع موشک‌های هدایت‌شونده انجام می‌شود.
آماده‌باش نیابتی‌های ایران در سوریه
دیدبان حقوق بشر سوریه که تحولات جنگ داخلی در این کشور را رصد می‌کند، روز پنجشنبه گزارش داد که حزب‌الله لبنان و دیگر شبه‌نظامیان مورد حمایت جمهوری اسلامی در سراسر سوریه در حالت آماده‌باش قرار گرفته‌اند.

به گزارش این سازمان مستقر در بریتانیا، این نخستین بار از آغاز درگیری‌ها میان اسرائیل و حماس است که به شبه‌نظامیان وابسته به جمهوری اسلامی در سوریه دستور داده شده است تا در حالت آماده‌باش قرار گیرند.

تنش‌های میان اورشلیم و تهران به دنبال حمله منتسب به اسرائیل به ساختمان کنسولگری جمهوری اسلامی در دمشق افزایش یافته است. در این حمله، هفت عضو عالی‌رتبه نیروی قدس سپاه پاسداران انقلاب اسلامی از جمله محمدرضا زاهدی، فرمانده نیروی قدس (شاخه لبنان و سوریه)، و جانشین او؛ محمدهادی حاج‌رحیمی کشته شدند.

حکومت ایران، اسرائیل را عامل این حمله دانسته است و مقامات ارشد جمهوری اسلامی از جمله علی خامنه‌ای، رهبر، تهدید کرده‌اند که این حمله را بی‌پاسخ نخواهند گذاشت.

حساب منتسب به علی خامنه‌ای در رسانه ایکس روز چهارشنبه با انتشار پستی به زبان عبری تهدید کرد که اسرائیل را از «جنایت تجاوز علیه کنسولگری ایران در دمشق» پشیمان خواهد کرد.

اسرائیل پیرو رویه معمول خود از ارائه اظهارنظر درباره حملات منتسب به این کشور علیه مواضع جمهوری اسلامی و نیروهای نیابتی‌اش در سوریه خودداری کرده است.

پس از حمله تروریستی ۱۵ مهر شبه‌نظامیان حماس به جنوب اسرائیل و آغاز عملیات زمینی و هوایی این کشور به غزه با هدف نابودی این گروه، سایر گروه‌های شبه‌نظامی وابسته به جمهوری اسلامی در لبنان، عراق، سوریه و یمن که تهران از آنها به عنوان «محور مقاومت» یاد می‌کند، حملاتی را علیه اسرائیل و نیز نیروهای آمریکایی انجام داده‌اند.

جمهوری اسلامی به رغم شواهد و مستندات فراوان، حمایت از این گروه‌های شبه‌نظامی را رد می‌کند اما همواره این حملات را تحسین کرده است.
احتمال حمله در «روز قدس»
عاموس یادلین، رئیس سابق سازمان ضداطلاعات ارتش اسرائیل (آمان)، به خبرگزاری رویترز گفت ممکن است حکومت ایران آخرین جمعه ماه رمضان موسوم به «روز قدس» را برای پاسخ به حمله مرگبار علیه کنسولگری خود در دمشق انتخاب کند.

به گفته او، واکنش جمهوری اسلامی به این حمله می‌تواند به طور مستقیم یا از طریق گروه‌های نیابتی‌اش داده شود.

آقای یادلین که از فرماندهان سابق نیروی هوایی ارتش اسرائیل است، گفت: بسته به عواقب حمله احتمالی، تنش‌های کنونی میان جمهوری اسلامی و اسرائیل ممکن است تشدید شود.
+64
رأی دهید
-9

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۴۶
  فیل دانا - سیدنی ، استرالیا

  موشک‌های تلمبه زنشون رو هم اماده کردن
  3
  37
  ‌پنجشنبه ۱۶ فروردین ۱۴۰۳ - ۱۹:۰۴
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.