لغو موقت مرخصی واحدهای رزمی اسرائیل؛ نیابتی‌های جمهوری اسلامی در سوریه در حالت آماده‌باش قرار دارند

تخریب کامل ساختمان کنسولگری جمهوری اسلامی در دمشق بر اثر حمله منتسب به اسرائیل که در آن هفت فرمانده سپاه قدس کشته شدندصدای آمریکا: ارتش اسرائیل روز پنجشنبه ۱۶ فروردین، مرخصی تمام واحدهای رزمی خود را به طور موقت لغو کرد.

بر اساس بیانیه ارتش اسرائیل، این تصمیم «بر پایه ارزیابی وضعیت» موجود گرفته شده، زیرا «ارتش اسرائیل در حال جنگ است و استقرار نیروها بر اساس الزامات، در حال ارزیابی مستمر است.»

ارتش اسرائیل روز چهارشنبه ۱۵ فروردین، نیز اعلام کرده بود که نیروهای ذخیره خود را برای تقویت دفاع هوایی فراخوانده است.

در این حال، روزنامه‌نگاران رویترز و ساکنان شهر تل‌آویو روز پنجشنبه از اختلال در خدمات جی‌پی‌اس خبر دادند. به گزارش رویترز، این اقدام به منظور دفع موشک‌های هدایت‌شونده انجام می‌شود.

آماده‌باش نیابتی‌های ایران در سوریه
دیدبان حقوق بشر سوریه که تحولات جنگ داخلی در این کشور را رصد می‌کند، روز پنجشنبه گزارش داد که حزب‌الله لبنان و دیگر شبه‌نظامیان مورد حمایت جمهوری اسلامی در سراسر سوریه در حالت آماده‌باش قرار گرفته‌اند.

به گزارش این سازمان مستقر در بریتانیا، این نخستین بار از آغاز درگیری‌ها میان اسرائیل و حماس است که به شبه‌نظامیان وابسته به جمهوری اسلامی در سوریه دستور داده شده است تا در حالت آماده‌باش قرار گیرند.

تنش‌های میان اورشلیم و تهران به دنبال حمله منتسب به اسرائیل به ساختمان کنسولگری جمهوری اسلامی در دمشق افزایش یافته است. در این حمله، هفت عضو عالی‌رتبه نیروی قدس سپاه پاسداران انقلاب اسلامی از جمله محمدرضا زاهدی، فرمانده نیروی قدس (شاخه لبنان و سوریه)، و جانشین او؛ محمدهادی حاج‌رحیمی کشته شدند.

تهران اسرائیل را عامل این حمله دانسته است و مقامات ارشد جمهوری اسلامی از جمله علی خامنه‌ای، رهبر، تهدید کرده‌اند که این حمله را بی‌پاسخ نخواهند گذاشت.

حساب منتسب به علی خامنه‌ای در رسانه ایکس روز چهارشنبه با انتشار پستی به زبان عبری تهدید کرد که اسرائیل را از «جنایت تجاوز علیه کنسولگری ایران در دمشق» پشیمان خواهد کرد.

اسرائیل پیرو رویه معمول خود از ارائه اظهارنظر درباره حملات منتسب به این کشور علیه مواضع جمهوری اسلامی و نیروهای نیابتی‌اش در سوریه خودداری کرده است.

پس از حمله تروریستی ۱۵ مهر شبه‌نظامیان حماس به جنوب اسرائیل و آغاز عملیات زمینی و هوایی این کشور به غزه با هدف نابودی این گروه، سایر گروه‌های شبه‌نظامی وابسته به جمهوری اسلامی در لبنان، عراق، سوریه و یمن که تهران از آنها به عنوان «محور مقاومت» یاد می‌کند، حملاتی را علیه اسرائیل و نیز نیروهای آمریکایی انجام داده‌اند.

جمهوری اسلامی به رغم شواهد و مستندات فراوان، حمایت از این گروه‌های شبه‌نظامی را رد می‌کند اما همواره این حملات را تحسین کرده است.
احتمال حمله در «روز قدس»
عاموس یادلین، رئیس سابق سازمان ضداطلاعات ارتش اسرائیل (آمان)، به خبرگزاری رویترز گفت ممکن است حکومت ایران آخرین جمعه ماه رمضان موسوم به «روز قدس» را برای پاسخ به حمله مرگبار علیه کنسولگری خود در دمشق انتخاب کند.

به گفته او، واکنش جمهوری اسلامی به این حمله می‌تواند به طور مستقیم یا از طریق گروه‌های نیابتی‌اش داده شود.

آقای یادلین که از فرماندهان سابق نیروی هوایی ارتش اسرائیل است، گفت: بسته به عواقب حمله احتمالی، تنش‌های کنونی میان جمهوری اسلامی و اسرائیل ممکن است تشدید شود.
+28
رأی دهید
-2

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.