محکومیت ایران و سوریه به پرداخت غرامت ۱۹۱ میلیون دلاری

مراسم خاکسپاری آری فولد در کرانه‌ باختری (سپتامبر ۲۰۱۸)دویچه وله: ایران و سوریه از سوی دادگاهی در آمریکا به پرداخت غرامت ۱۹۱ میلیون دلاری به خانواده یک شهروند آمریکایی که سال ۲۰۱۸ توسط حماس به قتل رسید، محکوم شدند. قاضی، تهران و دمشق را به حمایت "عامدانه" از گروه‌های تروریستی متهم کرد.

به گزارش شبکه خبری "فاکس نیوز" دادگاه منطقه‌ای کلمبیا روز پنج‌شنبه ۱۶ فروردین (۴ آوریل) اعلام کرد خانواده آری فولد، شهروند آمریکایی ساکن اسرائیل، به دلیل حمایت ایران و سوریه از تروریسم مستحق دریافت غرامت هستند. آری فولد در سال ۲۰۱۸ خارج از یک پاساژ در منطقه یهودی‌نشین کرانه باختری توسط یک نوجوان ۱۷ ساله فلسطینی به نام خلیل جبارین با چاقو مورد حمله قرار گرفت. به گزارش شبکه اسرائیلی "وای نت" او پس از ضربه خوردن تلاش کرد تا ضارب را تعقیب کند، اما به دلیل جراحات وارده جان باخت. یکی از رهگذران در نهایت با شلیک به سوی مهاجم او را زخمی کرد.

فولد ۴۵ سال داشت و پدر چهار فرزند بود. خلیل جبارین در سال ۲۰۲۰ به دلیل قتل عمد آری فولد و تلاش برای کشتن سه تن دیگر به حبس و پرداخت غرامت محکوم شد. حماس در آن زمان اقدام این نوجوان فلسطینی را ستود.

به گزارش وای‌نت، آری فولد یکی از حامیان شناخته‌شده اسرائیل بود و بنیامین نتانیاهو از او به عنوان "سفیری برای اسرائیل که برای اشاعه حقیقت مبارزه می‌کرد" یاد کرد. سفیر آمریکا در اسرائیل نیز فولد را "یک مدافع پرشور اسرائیل و یک میهن‌پرست آمریکایی" توصیف کرد.

به گزارش فاکس نیوز سوریه و ایران وکیلی را برای دفاع از خود در این پرونده به دادگاه نفرستادند.

وکیل خانواده فولد پس از اعلام رأی دادگاه به خبرنگاران گفت این پرونده می‌تواند پیش‌درآمدی برای طرح شکایات مشابه از سوی خانواده قربانیان حمله هفتم اکتبر حماس به اسرائیل به شمار رود.

به نوشته روزنامه اسرائیلی "جروزالم پست" دادگاه اعلام کرد که شواهد برای اثبات نقش حماس در این حمله‌قانع‌کننده بوده‌اند، از جمله پست‌های آنلاین این گروه که در آنها مسئولیت حمله از سوی حماس پذیرفته شده است. دادگاه همچنین افزود ضارب فلسطینی برای انجام مأموریت خود در جستجوی "یک سرباز انگلیسی زبان آمریکایی تبار" بوده است.

رویس لمبرت، قاضی این دادگاه در بیانیه خود نوشت ایران و سوریه "عامدانه از یک عامل نیابتی که به طور خاص در پی اعمال خشونت علیه غیرنظامیان بی‌گناه بود حمایت و تشویق کرده‌اند."

فاکس نیوز در گزارش خود احتمال موفقیت خانواده فولد در دریافت غرامت از تهران و دمشق را بعید دانسته، اما اضافه کرده ایالات متحده روش‌های مختلفی برای دریافت غرامت در اختیار دارد. یکی از محتمل‌ترین گزینه‌ها،‌ صندوق حمایت از قربانیان تروریسم دولتی در وزارت دادگستری آمریکاست. وظیفه این صندوق توزیع وجوه ضبط شده از دولت‌های حامی تروریسم در سراسر جهان، در میان قربانیان تروریسم در آمریکاست.

وزارت دادگستری آمریکا در این رابطه به پرسش‌های فاکس نیوز پاسخی نداده است.
+15
رأی دهید
-6

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.