محمدرضا زاهدی؛ از چزابه تا حضور در رزمایش سرکوب و مرگ در المزه

محمد رضا(علی) زاهدی» که در حمله به ساختمانی نزدیکی سفارت جمهوری اسلامی ایران در خیابان المزه دمشق کشته شد، اگرچه در فضای عمومی چندان شناخته شده نبود، اما در حدود ۴۰ سال گذشته، از فرماندهان رده یک سپاه پاسداران بوده و سمت‌های مهمی چون فرماندهی لشکر و فرماندهی نیروی زمینی سپاه را بر عهده داشته است.

پیش‌از این نیز «ایران‌وایر»،‌ ویدیویی اختصاصی را منتشر کرده بود که زاهدی در رزمایش مشترک میان سپاه پاسداران و نیروی انتظامی برای سرکوب اعتراضات احتمالی‌، حضور دارد. این فایل‌ها مربوط به سال ۱۳۹۵ است که او معاون عملیات سپاه پاسداران بود.

او بر خلاف دیگر فرماندهان اصفهانی سپاه پاسداران، باوجود سمت‌های بالای خود در فضای عمومی چندان مطرح نبوده است. در میان فرماندهان سپاه کشته شده در روسیه و عراق، زاهدی را به‌لحاظ سمت‌های دوره جنگ و پس‌از آن می‌توان شبیه «حسین همدانی» دانست. هرچند که سمت‌های او در دوره جنگ و پس‌از آن، از همدانی بالاتر بوده است.

زاهدی که در دوره جنگ با نام «علی» مشهور بوده، از فرماندهان اصفهانی سپاه پاسداران است که به‌نوعی، جریان موسوم به چپ در اصفهان، موافق فرماندهی او بر لشکر ۱۴ امام حسین نبود
 
همایون نادری فر در توئیتر نوشت: خیلی سخت نیست دانستن اینکه چرا کشته شدن سپاهی شیطان صفت محمدرضا زاهدی را هدیه ای به پدران و مادران دادخواه می دانیم و از بابت آن خوشحالیم.
چون این سپاهی بربرصفت، از آمران و فرماندهان سرکوب اعتراضات مردمی بخصوص درسالهای اخیر بود.
صحنه هایی از حضور او در مانور مشترک سپاه و نیروی انتظامی برای تمرین چگونگی سرکوب مردم معترض در تهران را ببینید:
+2
رأی دهید
-35

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۳۴
  arian1 - ابادان، ایران

  وقتی سابقه‌ این جنایتکاران سپاهی را نگاهی می اندازیم بغیر از آدم کشی و جنایت و دزدی هیچ کار دیگری برای جامعه و مردم نکرده اند. بی دلیل نیست که مردم از به درک واصل شدن این آدم کشان خوشحال می شوند
  1
  33
  ‌پنجشنبه ۱۶ فروردین ۱۴۰۳ - ۰۶:۵۱
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.