آمریکا مستقیما به مسکو در مورد حمله به سالن کنسرت کروکاس هشدار داده بود

در حمله به سالن کنسرت کروکاس بیش از ۱۴۰ نفر کشته شدنددویچه وله: آمریکا می‌گوید درباره حمله تروریستی به سالن کنسرت کروکاس مسکو به مقام‌های امنیتی روسیه مستقیما هشدار داده بود. در حمله داعش به این سالن بیش از ۱۴۰ نفر کشته شدند. روسیه تلاش می‌کند اوکراین را متهم حمله جلوه دهد.

روز ۲۲ مارس سال جاری میلادی روسیه هدف یکی از هولناک‌ترین حملات تروریستی در سال‌های اخیر قرار گرفت. گروه تروریستی دولت اسلامی (داعش) به سالن کنسرت کروکاس در حومه مسکو یورش برد، گروهی را به گلوله بست و آنجا را به آتش کشید. این حمله بیش از ۱۴۰ کشته برجای گذاشت.

آمریکا اعلام کرد که درباره وقوع این حمله به روسیه هشدارهایی صریح داده است. اما روسیه مدعی شده که هشدارهای آمریکا برای جلوگیری از حمله "کاملا اشتباه" بوده است.

روزنامه واشنگتن پست با استناد به منابع دولتی آمریکا که نخواستند نامشان فاش شود این ادعا را "به شدت نادرست" خوانده است. مقامات امنیتی آمریکا می‌گویند، به طور مستقیم همتایان روسی خود را در جریان یک حمله احتمالی به این سالن قرار داده بودند.

بنا بر گزارش، سرویس‌های مخفی آمریکا "کاملا مطمئن" بودند که داعش قصد حمله به این مکان را دارد. این هشدار روز هفتم مارس و زمانی علنی شد که سفارت آمریکا و متعاقباً سایر نمایندگی‌های غربی در مسکو از شهروندان خود خواسته بودند، از حضور در رویدادهای عمومی بزرگ در روزهای آینده اجتناب کنند.
پوتین هشدارهای آمریکا را "تحریک غرب" خواند
چند روز قبل از حمله، ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهور روسیه این هشدار را به عنوان "اقدام تحریک‌آمیز غرب" رد کرد. پس از حمله، شورای امنیت ملی آمریکا بار دیگر تاکید کرد که مسکو از طریق "کانال‌های داخلی" در جریان قرار گرفته بود.

گزارش واشنگتن پست با اطلاعات سرویس اطلاعات خارجی روسیه SWR در مسکو کاملا در تضاد است.

سرگئی ناریشکین، رئیس SWR به خبرگزاری اینترفاکس گفته است که سرویس مخفی داخلی روسیه FSB هشدار آمریکا را دریافت کرده، اما این را نیز افزود که همکاران روسی گفته‌اند که "اطلاعات بیش از حد کلی بوده و اجازه یافتن افراد درگیر در این جنایت وحشتناک را نمی‌داده است."

صحت هشدارهای واشنگتن همچنین سؤالات جدیدی طرح می‌کند مبنی بر اینکه چرا مقامات روسیه اقدامات قوی‌تری برای محافظت از تالار شهر کروکاس انجام ندادند؟ به ویژه این که جمهوری اسلامی که متحد نزدیک روسیه از آغاز جنگ تجاوزکارانه علیه اوکراین است نیز به مسکو در مورد این حمله هشدار داده بود.

داعش در بیانیه‌های متعددی مسئولیت این حمله را بر عهده گرفته است. مقامات امنیتی و کارشناسان غربی این بیانیه‌ها را معتبر می‌دانند. آن‌ها بر این باورند که این حمله توسط شاخه "داعش خراسان" انجام شده است. با این حال، رهبری روسیه در تلاش است تا اوکراین را به عنوان طراح اصلی حمله معرفی کند تا برای جنگ علیه این کشور مشروعیت ایجاد کند.

پوتین در نشستی در وزارت کشور گفت که همه عوامل جنایت باید مورد معرفی شوند. وی در عین حال اعلام کرد که اقدامات مقامات امنیتی و سایر نهادهای این کشور در جریان حمله یاد شده باید مورد بررسی قرار گیرد.

رسانه های روسی گزارش داده بودند که نیروهای ویژه پلیس بیش از یک ساعت پس از شروع تیراندازی وارد محل شده و سپس بیش از ۳۰ دقیقه قبل از ورود به ساختمان منتظر ماندند، در حالی که مهاجمان قبلا متواری شده بودند.
+1
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.