خامنه‌ای مخالفت با حجاب اجباری را «برنامه بیگانگان» خواند و خواستار اقدام «قانونی و شرعی مسئولان» شد

بی بی سی: آیت‌الله علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی، می‌گوید مخالفت با حجاب اجباری در ایران «برنامه بیگانگان» است و به همین علت نهادهای حکومتی این کشور باید برای مقابله با آن اقدام کنند.

آقای خامنه‌ای که روز چهارشنبه - ۱۵ فروردین - در دیدار با مقامات کشوری و نظامی ایران سخن می‌گفت حجاب اسلامی را «هم به لحاظ شرعی و هم به لحاظ قانونی» اجباری دانست و گفت از نظر او مخالفت زنان با حجاب اجباری با هدف اصلی «بازگرداندن وضعیت به زمان قبل از انقلاب - طاغوت» شکل گرفته است.

رهبر جمهوری اسلامی که حدود ۶ دقیقه در این باره سخن گفت در پایان از تمامی نهادها و مسئولان حکومتی خواست که برای رعایت حجاب اجباری بر «وظایف شرعی و قانونی» خود تمرکز کنند.

اظهارات آقای خامنه‌ای که در گذشته معمولا آغازگر دور جدید اقدامات دولتی و امنیتی علیه مخالفان جمهوری اسلامی بوده است، می‌تواند به «در اولویت قرار گرفتن» برخورد با مخالفان حجاب اجباری در ایران همزمان با سال جدید در این کشور تلقی شود.

این در حالی است که بسیاری از ناظران مسایل اجتماعی ایران با توجه به مشاهدات در عرصه عمومی این کشور بازگرداندن «حجاب اجباری» به سبک و سیاق دهه‌های ۶۰ و ۷۰ شمسی را برای حکومت «غیرممکن» و یا به لحاظ سیاسی و امنیتی «بسیار پر هزینه» ارزیابی می‌کنند.

اظهارات آیت‌الله خامنه‌ای در ارتباط با حجاب در نخستین سخنرانی او در سال جدید که معمولا رهبر جمهوری اسلامی اولویت‌های سال پیش رو را برای مقامات ایران ترسیم می‌کند، همزمان با ادامه فشارها بر مخالفان حجاب اجباری در این کشور است.

او در این سخنان در حالی مخالفان حجاب اجباری در ایران را «استخدام شده و تحت نفوذ بیگانگان» خواند که در دو هفته گذشته بازداشت صدیقه وسمقی، حقوق‌دان، اسلام پژوه و عضو سابق شورای شهر تهران به علت مخالفت او با حجاب اجباری و مقاومت خانم وسمقی برای حجاب بر سر کردن برای حضور در دادگاه خبرساز بوده است.
صدیقه وسمقیصدیقه وسمقی که سال‌ها در مقالات و مصاحبه‌های خود با وادار کردن زنان به داشتن حجاب مخالفت کرده بود، در مهر ماه سال ۱۴۰۲ در پیامی ویدیویی که بعد از به کما رفتن آرمیتا گراوند منتشر کرد، حجاب از سر برداشت.

او که حقوق‌دان و عضو سابق شورای شهر تهران است روز ۲۶ اسفند در منزلش بازداشت و به زندان اوین منتقل شد. او چند روز پیش از بازداشت گفته بود که احضار شده اما به دلیل «مشخص نبودن اتهامات» به دادسرا نخواهد رفت. بعد از بازداشت هم اعلام کرد که دادگاه انقلاب را قانونی نمی‌داند و حکم آن را نخواهد پذیرفت، و به همین دلیل تاکید کرد که «با هر گونه کفالت و وثیقه‌گذاری» مخالف است.
خامنه‌ای از دولت و قوه قضائیه خواست در برخورد با «چالش حجاب» به مسئولیت خود عمل کنند
رادیو فردا: علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی، ماه‌ها پس از مخالفت علنی جامعه ایران با حجاب اجباری بعد از اعتراض‌های سال ۱۴۰۱، این موضوع را «چالش تحمیلی حجاب» برای جمهوری اسلامی خواند و خواستار برخورد با مخالفان شد.
 
او روز چهارشنبه ۱۵ فروردین در یک سخنرانی، حجاب اجباری را «حکم مسلم شرعی» خواند که نباید از آن صرف‌نظر شود و در ادامه افزود که «حجاب» یک حکم مسلم قانونی است و «رعایت حکم قانون بر همه واجب است.»
 
رهبر جمهوری اسلامی در ادامه تاکید کرد که «حتی کسانی که به شرع معتقد نیستند» نیز باید قانون را باید رعایت کنند.
 
او در حالی بار دیگر از الزام «رعایت» حجاب اجباری صحبت کرد که براساس گزارش‌های متعدد شهروندی که برخی منابع رادیوفردا هم آن را تأیید می‌کنند، بسیاری از زنان ایرانی در تهران و سایر شهرهای کشور این اجبار را از زندگی روزمره خود حذف کرده‌اند.
 
علی خامنه‌ای که در جمع مقام‌های حکومتی سخن می‌گفت، همچنین مدعی نقش «بیگانگان» در شکل‌گیری مخالفت با حجاب اجباری شد و گفت «این اول کار است.»
 
او در ادامه ادعا کرد که «دشمنان» می‌خواهند وضعیت «حجاب» در کشور را به «قبل از انقلاب» بازگردانند و افزود در آن دوران «رفتار زن، برخورد زن، حضور زن در جامعه فضاحت‌بار» بود.
 
علی خامنه‌ای با بیان این که «همه باید حجاب را رعایت کنند» گفت که دولت و قوه قضائیه در این زمینه مسئولیت دارند و باید «به مسئولیت خود عمل کنند.»
 
او درباره این مسئولیت توضیح بیشتری نداد، اما این اشاره می‌تواند به معنای خواسته او برای شدیدتر شدن برخوردها با زنان مخالف حجاب اجباری در کشور باشد.
+6
رأی دهید
-117

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۲۴
  فاطی کماندو - قرچک، ایران

  بله دیگه رهبر شیریی مفنگی میخواد قمبل قهرمانانه بکنه همه حواسها باید پرت شه جای دیگه، تو دمشق کتلت درست مکنن مردم تو ایران باید هزینه شو بدن
  0
  63
  ‌چهارشنبه ۱۵ فروردین ۱۴۰۳ - ۱۸:۱۰
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۴
  hamid411 - لس آنجلس، ایالات متحده امریکا

  مفعول جون! حجاب اجباری برنامه "بیگانگانه"
  1
  50
  ‌چهارشنبه ۱۵ فروردین ۱۴۰۳ - ۱۸:۱۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۶
  Munchen - مونیخ، آلمان

  کفتار پیر،حجاب در فرهنگ ایرانیان جایی نداره و رویای اینکه همه ایرانیان رو مثل دهه شصت با مقنعه و چادر ببینی به گور خواهی برد.از اون زمان چند نسل گذشته،محال هست بتونید با زور، فرهنگ و زندگی مردم ایران رو اسلامی کنید.حتی در همان اسلام ننگین عربی و کتاب مزخرفاتش هم اشاره ای به اجبار حجاب نشده،بلکه اعراب و مسلمین بصورت خودجوش و بخاطر فرهنگ لباس پوشیدنشان محجبه هستند نه بخاطر حکم قرآن و اسلام.ترس این ابلیس پیر اما بی دلیلی نیست،حجاب ننگین برای اینها سمبل و پایه حکومتشان بوده و نبود آن یعنی شکست جمهوری فاضلابی اسلامی.
  0
  54
  ‌چهارشنبه ۱۵ فروردین ۱۴۰۳ - ۱۸:۲۸
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۴
  zarduscht1 - فرانکفورت، آلمان

  بفرما بعد می‌‌گویند شیخ علی‌ فقط بلوف می‌‌زند و قادر نیست از اسراهیل انتقام بگیرد. انتقام از این بیشتر.چنین پوستی‌ از سر بچه.دختر زن ایرانی‌ بگیرد تا نتان یاهو از خشم دق مرگ شود.حالا اگر شیخ علی‌ تحت تاثیر شیره تریاک بعضی‌ چیز‌ها را عوضی‌ می‌‌گیرد.حساب دیگر. ربطی به شیخ علی‌ ندارد .اون را باید از کیفیت شیره دانست . تقصیری هم ندارد زبون بسته. به خروس گفتند چرا معتاد شدی ؟ میگه اگه زنتو لخت کنن بزارن پشت ویترین معتاد نمی شی ؟ حالا شیخ علی‌ , روزی نیست که مرغ‌ها سپاه لخت و کباب نشند. شما بودی شیره نمی‌‌کشیدی ؟
  0
  49
  ‌چهارشنبه ۱۵ فروردین ۱۴۰۳ - ۱۸:۵۰
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۴
  shirzan - برلین، آلمان

  این مردک تریاکی چرا هر وقت از جائی میخوره و کنف میشه دق و دلیش رو سر مردم ایران در میاره
  0
  57
  ‌چهارشنبه ۱۵ فروردین ۱۴۰۳ - ۱۹:۰۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۸
  فضول میرزا - استکهلم، سوئد

  مرده شور هم خودتو ببره، هم قانون مسخره و ضد بشرت رو و هم اون شرع عصر حجریتو!
  0
  53
  ‌چهارشنبه ۱۵ فروردین ۱۴۰۳ - ۱۹:۱۳
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۲
  paksan - ایران، ایران

  روشهای قدیمی خامنه ای وقتی شکستهای سخت میخوره. هر موقع مثلا ترورهای مهمی شده یا الان که یهو این تعداد فرمانده عملیاتی اش معدوم میشوند اولین کاری که میکنه پریدن به مردم و بگیر و ببند و جوسازی ها برای مردم هستش حالا یه زمانی مثلا گرفتن ماهوارها یا مثلا یهو مسئله اینترنت رو بزرگ کردن و حتی قبلا هم موضوع حجاب و تهاجم فرهنگی و این چیزا رو بالا آوردن برای جو سازی و گرفتن مردم و خلاصه بهم ریختن و بهم انداختن مردم و رسانه ها تا موضوع شکست هاش به حاشیه بره و کسی درباره آنها و انتقام سخت و چرا جواب ندادین سوال نکنه. الانم با بالا کشیدن موضوع حجاب فقط یک هدف دنبال میشه فقط و فقط عاقا میخواد شکست سنگینی رو با جوسازی و بگیر و بنندهای خبرساز و لشکرکشی به خیابانها جمع و جور کنه انگار مردم ایران هستند که مقصر کشته شدن سپاهی ها در سوریه بودند. مردم ایران نشون دادند که این کارها فقط باعث همه گیرتر شدن موضوع و لجبازی گسترده تر مردم خواهد شد و شک نکنید این موج به روستاها و مناطقی که اصلا موضوع حجاب داشتن هم مطرح نبوده خواهد رسید چون جو فکر حاکم بر مردم ایستادن در مقابل ظلم هستش نه حجاب.
  0
  42
  ‌چهارشنبه ۱۵ فروردین ۱۴۰۳ - ۱۹:۲۴
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۵
  سیمرغ ایران - برلین، آلمان

  ضحاک علی دامنه لغاتش گسترش‌ پیدا کرده دیگه نمیگه دژمن میگه بیگانه این کارش و گیر دادن به حجاب هم به این علته که میدونه همین قشر از سقط شدن سگ هاش خوشحال شدند میخواد انتقام بگیره بدبخت نمیدونه با این کارهاش هر روز منفورتر میشه
  0
  22
  ‌چهارشنبه ۱۵ فروردین ۱۴۰۳ - ۲۰:۴۸
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۲۵
  romano - تهران، ایران

  من نمیدونم برای چی شما حرص و جوش میخورید این بابا خودش بهترین برانداز این رژیمه حتی به ما کمک میکنه ریشه سیستمش رو هم دربیاریم. اتفاقا برای اولین بار ج ا در درسترین مسیره من تنها برای مشکلات اقتصادی و فشار غصه میخورم وگرنه این روش حتی با اسلحه و زور هم اینقدر کارگر نیست که این احمق‌ها با لجاجت خودشون دارن ادامه میدن.
  0
  22
  ‌چهارشنبه ۱۵ فروردین ۱۴۰۳ - ۲۳:۱۰
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۳
  Hassan1479 - تهران، ایران
  خامنه ای و بیتش بزرگترین انگل تاریخی ایرانیان میباشد .
  0
  9
  ‌پنجشنبه ۱۶ فروردین ۱۴۰۳ - ۰۳:۴۰
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۳
  Hassan1479 - تهران، ایران
  خامنه ای انگل ، حجاب مردم مهمتر است یا اقتصاد مردم ؟!؟
  0
  9
  ‌پنجشنبه ۱۶ فروردین ۱۴۰۳ - ۰۴:۲۸
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.