تشکیل جلسه شورای امنیت به درخواست روسیه؛ ایران می‌گوید «تصمیمات مقتضی» برای واکنش به حمله را «اتخاذ» کرده

صدای آمریکا: خبرگزاری‌های رسمی در ایران در اولین ساعات صبح سه‌شنبه (به وقت ایران) با انتشار خبری به نقل از دبیرخانه شورای عالی امنیت ملی جمهوری اسلامی خبر از تشکیل جلسه در ساعت ۲۱ شب گذشته دادند و اعلام کردند که «تصمیمات مقتضی» به‌منظور واکنش به حمله روز گذشته به ساختمان وابسته به سفارت حکومت ایران در دمشق «اتخاذ» شده است. همزمان نیز خبری منتشر شد که طبق آن هیات دائمی روسیه در سازمان ملل اعلام کرد که درخواست تشکیل جلسه شورای امنیت سازمان ملل را به ثبت رسانده و بنابر این گزارش نشست این شورا سه‌شنبه ۱۴ فروردین برگزار خواهد شد.

حمله هوایی منتسب به اسرائیل به مقر فرماندهان نیروی قدس سپاه در ساختمان کنسولگری در مجاورت سفارت ایران در دمشق و کشته‌شدن دستکم هفت نفر از این فرماندهان، بار دیگر واژه‌های «انتقام» و «مجازات سخت» را به زبان و قلم مقامات و حامیان جمهوری اسلامی بازگرداند.

در ساعات گذشته تجمع‌های هماهنگ‌شده‌ای در شهرهای مختلف ایران برگزار شد که طبق تصاویر منتشر شده، در آن تعدادی از نیروهای حامی جمهوری اسلامی ضمن «محکوم کردن» حمله خواستار واکنش جمهوری اسلامی شده‌اند.

در همین زمینه، محمد باقر قالیباف، رییس مجلس شورای اسلامی با استفاده از عبارت «مجازات سخت» گفت: «سردمداران جاهل اسرائیل و حامیان آنها بدانند این تحرکات رذیلانه هیچ تاثیری در اراده آزادیخواهی و حق‌طلبی مبارزان مقاومت نخواهد داشت و اقدام تجاوزگرانه و ددمنشانه آنان با مجازات سختی مواجه خواهد گشت.»

جلال رشیدی کوچی، عضو مجلس شورای اسلامی نیز در واکنش به حمله به ساختمان کنسولی جمهوری اسلامی در دمشق، در توییتی با تاکید بر لزوم گرفتن «انتقام»، پیشنهاد داد «آشکارا و مستقیم یکی از مراکز دیپلماتیک صهیونیست‌ها در یکی از کشورهای منطقه، ترجیحا آذربایجان» هدف قرار گیرد.

رئیس کمیسیون امنیت ملی مجلس شورای اسلامی هم حملات مرگبار روز دوشنبه اسرائیل در دمشق را به جلسات اخیر اسماعیل هنیه و زیاد نخاله در تهران مربوط دانست و گفت: «در سفر اخیر رهبران حماس و جهاد اسلامی به تهران، تصمیمات بسیار خوبی اتخاذ شد که گمان می‌کنم اسرائیل از عصبانیت تصمیمات متخذه در تهران، دست به این اقدام زده است.»

همچنین مرکز مدیریت حوزه‌های علمیه کشور با صدور بیانیه‌ای حمله اسرائیل به «کنسولگری جمهوری اسلامی در دمشق» را محکوم و اعلام کرد که «حوزویان، علما و اساتید و فضلا» برای هرگونه «جانفشانی در مسیر مبارزه با اسرائیل» آماده هستند.

خبرگزاری تسنیم، وابسته به سپاه پاسداران،هم به نقل از حزب‌الله لبنان نوشت: «بی‌گمان این جنایت بدون مجازات و انتقام از دشمن باقی نخواهد ماند.»

جمهوری اسلامی در نخستین اقدام، توسط معاون نمایندگی جمهوری اسلامی در سازمان ملل حمله اسرائیل را «اقدام جنایتکارانه» توصیف کرد و گفت که شورای امنیت سازمان ملل باید با تشکیل یک جلسه فوری به «نقض آشکار هنجارها و اصول بین‌المللی توسط اسرائیل» رسیدگی کند.

پس از آن نیز وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی خبر داد که در واکنش به حمله اسرائیل به ساختمان محل استقرار فرماندهان سپاه در مجاورت سفارت ایران در دمشق، یک «مقام سفارت» سوئیس را نیمه شب احضار و پیام مهمی را از طریق او برای آمریکا ارسال کرده است.

در واکنش به این حمله، روسیه، امارات متحده عربی، قطر، عراق و عربستان از کشورهایی بودند که حمله مرگبار منتسب به اسرائیل به مقر فرماندهان سپاه قدس در مجاورت ساختمان سفارت جمهوری اسلامی ایران در دمشق را محکوم کردند.

روز گذشته کارین ژان پی‌یر، سخنگوی کاخ سفید، گفت که جو بایدن رئیس‌جمهوری آمریکا از گزارش‌ها درباره حمله هوایی اسرائیل به کنسولگری جمهوری اسلامی ایران در دمشق آگاه است و «تیم در حال بررسی (گزارش‌ها) است.»

محمدرضا زاهدی، فرمانده ارشد نیروی قدس سپاه پاسداران انقلاب اسلامی (شاخه نیروی قدس سپاه در سوریه و لبنان)، حسین امین الله، رئیس ستاد کل نیروی قدس سپاه پاسداران انقلاب اسلامی (شاخه نیروی قدس سپاه در سوریه و لبنان)، و محمد هادی حاج رحیمی، «دوست صمیمی و جانشین زاهدی» از مهمترین نیروهایی بودند که کشته‌شدنشان در حملات ۱۳ فروردین اسرائیل به دمشق تایید شده است.

در ساعات اولیه پس از این حمله حسین اکبری، سفیر جمهوری اسلامی در سوریه اذعان کرد شماری از «مستشاران نظامی» ایرانی در این حمله منتسب به اسرائیل کشته شده‌اند.

در ادبیات حکومتی جمهوری اسلامی، از فرماندهان و اعضای سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در سوریه و دیگر کشورهای منطقه با عنوان «مستشاران نظامی» یاد می‌شود.

روابط عمومی سپاه پاسداران هم روز گذشته با انتشار اطلاعیه‌ای، کشته شدن محمدرضا زاهدی و محمد هادی حاج رحیمی و «پنج تن از همراهان آنها» را تایید کرد.

سپاه هویت این پنج نفر را «حسین امان اللهی، سید مهدی جلالتی، محسن صداقت، علی آقا بابایی و سید علی صالحی روزبهانی» اعلام کرده است.
+5
رأی دهید
-31

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۴۹
  kurosh-h - گوتنبرگ، سوئد
  روسیه از گسترش تشنج در منطقه و کمرنگ شدن جنگ خودش استقبال میکنه ، اسراییل هم با توجه به جنایت ۷ اکتبر ، فرصت را غنیمت شمرده و با تمامی مخالفان خودش داره تسویه حساب میکنه . اتفاقات مهمی در راه است
  2
  19
  ‌سه شنبه ۱۴ فروردین ۱۴۰۳ - ۱۸:۳۲
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۴
  hamid411 - لس آنجلس، ایالات متحده امریکا

  از محو اسراییل رسیدین به تصمیمات اتخاذ کردن؟
  2
  24
  ‌سه شنبه ۱۴ فروردین ۱۴۰۳ - ۱۸:۵۸
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۴
  hamid411 - لس آنجلس، ایالات متحده امریکا

  این بچه ک.. ها میدونن إسرائیل امریکا نیست که بهش خبر بدن عین الأسد رو میخواهیم بزنیم برین بیرون. یه اشتباه محاسباتی میتونه کاری بکنه که إسرائیل پای امریکا رو به جنگ باز کنه. اینکار إسرائیل برد برد بوده. اگر ایران جواب نده، إسرائیل میفهمه که میتونه بیشتر هم فرو کنه، اگر بزنه همون چیزی میشه که میخوان، یعنی باز کردن پای امریکا جهت زدن سر مار
  3
  27
  ‌سه شنبه ۱۴ فروردین ۱۴۰۳ - ۱۹:۰۱
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۴
  hamid411 - لس آنجلس، ایالات متحده امریکا

  ضمنا خوشمزه اینجاست که هنوز اسراییل به صورت رسمی مسئولیت این حمله رو بعهده نگرفته
  1
  21
  ‌سه شنبه ۱۴ فروردین ۱۴۰۳ - ۱۹:۱۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۴
  hamid411 - لس آنجلس، ایالات متحده امریکا
  روسیه خودش از ذینفع های بیرون کردن جمهوری اسلامی از سوریه است. خرجها و زیان ها رو داده، حالا وقت برداشته که روسیه میخواد تنها باشه.
  1
  19
  ‌سه شنبه ۱۴ فروردین ۱۴۰۳ - ۱۹:۳۴
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۸۴
  siavash786 - شیکاگو، ایالات متحده امریکا
  شورای امنیت به کدام خواسته تان بر علیه اسرائیل کاری توانست انجام دهد ؟ این شورا فقط برای کشور هایی است که به خواسته شماها تن نمیدهند مانند لیبی ، عراق و افغانستان .شماها بهتر است کاری نکنید به گفته مقامات انتقام سختی در راه است ، فقط منتظرند لیست آن پر شود
  1
  20
  ‌سه شنبه ۱۴ فروردین ۱۴۰۳ - ۱۹:۴۳
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۴
  Mamad_Zendoni - لندن، انگلستان
  hamid411 - لس آنجلس، ایالات متحده امریکا
  برو pitzaa تو دلیور کن مش قنبر، گوندوتون رضا پا لو نی با یه شوت انگلیس پرت شد جزیره موریس حالا جمهوری اسلامی 4 تا میخوره 3 تا میزنه، نه مثل اون مفعول پهلوی بی وجودتون
  9
  1
  ‌سه شنبه ۱۴ فروردین ۱۴۰۳ - ۲۲:۰۷
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۶
  Munchen - مونیخ، آلمان
  روسیه این وسط فقط فکر تضعیف غرب و آمریکا (که اسرائیل هم تا حدودی در جبهه آنهاست) هست والا دیگه هر بچه ای میدونه روسیه خودش میخواد جمهوری اسلامی از سوریه اخراج بشه،حتی مواقعی که در گذشته اسرائیل پایگاههای نیروهای طرفدار رژیم در سوریه را میکوبید ضد هواییهایش را خاموش میکرد و اسرائیل هم از قبل بهشان هشدار حمله را میداد.و حتی در موضوع جزایر سه گانه ایران به رژیم نارو زد و از امارات حمایت کرد،اونهم بعد از اینهمه خدمت و نوکری رژیم آخوندی.
  0
  4
  ‌سه شنبه ۱۴ فروردین ۱۴۰۳ - ۲۲:۰۷
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۴
  hamid411 - لس آنجلس، ایالات متحده امریکا
  Mamad_Zendoni - لندن، انگلستان
  مشاعره بلدی؟ ببین "ر" بده که ری..ین 😀. ما هم نشستیم ببینیم اون سه تایی که میگی میزنیم کجاست؟ شاعر میگه: نزن سرش پخ میشه کار خودت سخت میشه
  0
  6
  ‌سه شنبه ۱۴ فروردین ۱۴۰۳ - ۲۳:۰۹
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.