جلسات فرماندهان نیروی قدس و گروه‌های نیابتی در تونل‌های حزب‌الله لبنان

 محمدرضا زاهدی، فرمانده ارشد نیروی قدس سپاه که ۱۳ فروردین کشته شد، از حاضران در برخی جلسات بوده استرادیو فردا: رادیوفردا مطلع شده که گروه‌های شبه‌نظامی تحت حمایت جمهوری اسلامی از عراق و سوریه و لبنان و نیز گروه‌های فلسطینی و برخی فرماندهان نیروی قدس سپاه پاسداران در هفته‌های اخیر جلساتی سری در تونل‌های حزب‌الله در جنوب لبنان برگزار کرده‌اند.

محمدرضا زاهدی، فرمانده ارشد نیروی قدس سپاه پاسداران که در حمله اخیر اسرائیل به کنسولگری ایران در دمشق کشته شد، از جمله حاضران در برخی از این جلسات بوده است.

سه منبع متفاوت از گروه‌های شبه‌نظامی تحت حمایت جمهوری اسلامی به رادیوفردا گفتند که نمایندگان برخی گروه‌های عراقی از جمله کتائب حزب‌الله، النجبا و بدر، و نمایندگانی از حوثی‌های یمن در این نشست‌ها حضور داشته‌اند.

به‌گفته این منابع، نمایندگان دو گروه افراطی‌ حماس و جهاد اسلامی نیز در این جلسات شرکت کردند؛ دو گروهی که آمریکا و اتحادیه اروپا آن را تروریستی می‌دانند.

این منابع می‌گویند یکی از بحث‌های مطرح‌شده در این جلسات هماهنگی برای ادامه فعالیت رسانه‌ای گروه حماس و انتقال بخشی از آن به کشورهای دیگر ازجمله عراق و لبنان بوده است.

دو منبع تأکید کردند که در برخی از جلسات مشترک، ابو عبیده، سخنگوی گروه حماس، نیز حضور یافته است.
این جلسات در حالی برگزار شده که زیاد نخاله، دبیرکل جهاد اسلامی فلسطین، هفته گذشته همزمان با سفر اسماعیل هنیه، رئیس دفتر سیاسی حماس به تهران، برای گفتگو با مقامات جمهوری اسلامی و هماهنگی در مورد ادامه جنگ غزه به ایران دعوت شده بود.

از ۱۵ مهر سال گذشته که جنگ میان اسرائیل و گروه حماس در نوار غزه آغاز شده و ارتش اسرائیل کنترل بسیاری از بخش‌های غزه را در دست گرفته است، گروه‌های شبه‌نظامی تحت حمایت جمهوری اسلامی ایران نیز دست به اقدامات تلافی‌جویانه می‌زنند.

حزب‌الله لبنان مناطقی در شمال اسرائیل را هدف حملات راکتی و پهپادی قرار داده؛ حملاتی که واکنش اسرائیل را هم در پی داشته است. تا کنون بیش از ۳۰۰ تن از نیروهای حزب‌الله لبنان در این درگیری‌ها کشته شده‌اند.

برخی گروه‌های شبه‌نظامی عراقی نیز ده‌ها حمله راکتی و پهپادی علیه پایگاه‌های نیروهای آمریکایی در عراق و سوریه انجام داده‌اند که شدت گرفتن تنش و احتمال مداخله گسترده‌تر آمریکا باعث شد این حملات فعلاً متوقف شود.

حوثی‌های یمن نیز کشتی‌های تجاری را که به‌گفته آن‌ها با اسرائیل در ارتباط باشند یا به مقصد بنادر اسرائیل در حرکت باشند، در دریای سرخ هدف قرار می‌دهند. این حملات واکنش نظامی آمریکا و بریتانیا را در پی داشته و اتحادیه اروپا نیز نیرویی برای حفاظت از حمل‌ونقل دریایی‌ به دریای سرخ اعزام کرده است.

با وجود این تدابیر، حمل‌ونقل دریایی در آب‌راه مهم و راهبردی دریای سرخ مختل شده و بسیاری از شرکت‌های کشتی‌رانی طی کردن مسیری طولانی‌تر و پرهزینه‌تر را جایگزین کرده‌اند.

در این میان جمهوری اسلامی ایران مدعی است که در هیچ‌کدام از این حملات نقش نداشته و این گروه‌ها خود برای اقدامات‌شان تصمیم‌‌ می‌گیرند.
+3
رأی دهید
-37

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۴۶
  keyanrad - منچستر، انگلستان

  چیزی نیست الان به اسرائیل میگن ر..یم به خودمون بذار چندتا پوشک بندازیم تو بیابونهای کنار اسرائیل شما هم بگید ایران زده، 🤣 قاسم کتلت شد محمدرضا سبزی کوکو، کره زمین داره کم کم قشنگتر میشه با نابودی این چشم چپهای تروریست، روحت به توالت تاریخ پیوست و با قاسم کتلت رفتید تفریح 🤣🤣🤣
  2
  40
  ‌سه شنبه ۱۴ فروردین ۱۴۰۳ - ۱۲:۲۵
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۵
  amirHassna - سیدنی، استرالیا

  قیافش شبیه سرچپق ناصرالدین شاه میمونه مردک قاتل.
  3
  43
  ‌سه شنبه ۱۴ فروردین ۱۴۰۳ - ۱۲:۳۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۶
  Munchen - مونیخ، آلمان

  فقط قیافه کریه این جنایتار رو ببینید.شرارت و بدی از چهره نحسش میبارید.به اعماق جهنم خوش آمدی کفتار اسلام.
  2
  44
  ‌سه شنبه ۱۴ فروردین ۱۴۰۳ - ۱۲:۴۳
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۳
  ako kermanshah - میدلزبرو، انگلستان

  پیشانی این اشخاص جمهوری اسلامی چرا همیشه داغ داره؟
  0
  35
  ‌سه شنبه ۱۴ فروردین ۱۴۰۳ - ۱۳:۱۹
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۸۱
  گفتگوگر - پیتزبورگ، ایالات متحده امریکا

  نام این ها زشت اندیشان عقب افتاده ی تاریخ است. اندیشه ی برابری انسان در مسائل قانونی و اجتماعی باعث این برداشت اشتباه شده که باور کنیم که سطح رشد مغزی و شعور در تمام آدمیان هم یکسان است. هنوز ده ها میلیون هندو گاو را خدا می پندارند. هنوز میلیون ها مسلمان مغزشان تشخیص نمیدهد که الله فقط یک سنگ سیاه است و بدتر از ان از محالات است بتوان شمشیر به ماه زد و یا با الاغ بالدار به اسمان جهید و یا خدائی خانم بیار برای مرده ها ۷۲ فقره فاحشه می اورد!. هنوز میلیون ها چپول در دنیای قرن هجدهم سرگردان هستند و جالب اینکه چون واحد سنجش هر کس فقط مغز و شعور خودش هست اغلب بسیار متعصب و تفهیم نمیشوند که خیلی عقب افتاده و کم شعور و یا بی شعور هستند.
  1
  34
  ‌سه شنبه ۱۴ فروردین ۱۴۰۳ - ۱۳:۳۱
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۹
  Nagonsar - مونیخ ، آلمان
  اینهو بیماری زمینه ای(کرم) داشتن و نقشه اسراییل نبوده
  0
  14
  ‌سه شنبه ۱۴ فروردین ۱۴۰۳ - ۱۶:۴۳
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۵
  سیمرغ ایران - برلین، آلمان
  ako kermanshah - میدلزبرو، انگلستان
  مثل گاوچرون های غرب قدیم که در باسنش ن رو داغ میکردن ضحاک علی هم به پیشونی گاوهاش علامت میزاره که بشناسدشون
  0
  6
  ‌سه شنبه ۱۴ فروردین ۱۴۰۳ - ۱۸:۴۱
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.