اسرائیل اقدامات قانونی را برای بستن شبکه تلویزیونی «الجزیره» در خاک خود آغاز کرد

یورونیوز: بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل روز دوشنبه اقدام برای تعطیلی شبکه تلویزیونی ماهواره‌ای «الجزیره» در اسرائیل را آغاز و از طریق سخنگوی حزب خود اعلام کرد که پارلمان عصر همان روز برای تصویب قانون لازم در این رابطه تشکیل جلسه خواهد داد.

در بیانیه حزب «لیکود» آمده است که پس از تصویب قانون مربوطه، نتانیاهو «اقدام فوری برای تعطیلی شبکه الجزیره را طبق پروسه تعیین شده در قانون انجام خواهد داد.»

اسرائیل این شبکه تلویزیونی را که متعلق به قطر است، متهم کرده که بینندگان عرب خود را علیه اسرائیل تحریک می‌کند.

هنوز دفتر این شبکه تلویزیونی یا دولت قطر، به این بیانیه واکنشی نشان نداده است.

مقامات اسرائیل مدت‌ها بود که به نحوه پوشش اخبار توسط این شبکه تلویزیونی اعتراض داشتند اما با توجه به سرمایه‌گذاری‌های قطر در پروژه‌های ساخت‌وساز متعلق به فلسطینی‌ها در نوار غزه (که از سوی همه طرف‌ها وسیله‌ای برای جلوگیری از درگیری تلقی می‌شد) از اقدام علیه این شبکه خودداری کرده‌ بودند.

علاوه بر این، از زمان حمله شبه‌نظامیان حماس به جنوب اسرائیل در ۷ اکتبر و کشتار و آدم‌ربایی شهروندان عمدتا اسرائیلی توسط اعضای این گروه، دوحه میانجیگری مذاکرات آتش‌بس را به عهده گرفت که در چهارچوب آن بخشی از گروگان‌های اسرائیلی آزاد شدند.

با این حال، به نظر می‌رسد مذاکراتی که با هدف برقراری دومین آتش‌بس برگزار شده، به جایی نخواهد رسید.

نتانیاهو نیز در ماه ژانویه علناً خواستار فشار بیشتر قطری‌ها بر حماس شد. قطر همچنان میزبان دفتر سیاسی گروه حماس و چند تن از مقامات ارشد این گروه است.

در این میان، موضع اسرائیل در قبال شبکه الجزیره نیز سخت‌تر شده است و وزیر ارتباطات اسرائیل در ۱۵ اکتبر این ایستگاه را به تحریک طرفداران حماس متهم کرد. الجزیره و دولت قطر به این اتهامات پاسخی ندادند.

البته در ماه‌های بعد از اکتبر، اسرائیل چشم خود را بر فعالیت‌های شبکه الجزیره بست و در مقابل، بر اساس مقررات رسانه‌ دستور تعطیلی برنامه‌های محلی شبکه «المیادین» را داد که یک کانال کوچکتر لبنانی طرفدار ایران است.
+15
رأی دهید
-3

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.