پیروزی مخالفان اردوغان در انتخابات شهردارهای ترکیه

شادی هوادارن اپوزیسیون در آنکارا از پیروزی در انتخابات محلیدویچه وله: در انتخابات شهردارهای ترکیه نامزدان جناح اپوزیسیون در بسیاری از شهرها به ویژه شهرهای بزرگ توانستند به پیروزی دست یابند. حزب عدالت و توسعه که رهبری آن را رجب طیب اردوغان بر عهده دارد، متحمل شکستی سنگین شد.

روز یکشنبه ۳۱ مارس (۱۲ فروردین) ترکیه شاهد برگزاری انتخابات محلی بود؛ انتخاباتی که در آن شهردارها و مدیران مناطق انتخاب شدند.

در حالی‌که رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه و حزب او، "عدالت و توسعه" شکستی سنگین را به ویژه در شهرهای بزرگ چون استانبول، آنکارا و ازمیر را تجربه کردند، جناح اپوزیسیون موفقیتی بزرگ به دست آورد.

ترکیه شامگاه یکشنبه پس از اعلام نتایج انتخابات محلی (شهرداران و مدیران مناطق) شاهد شادی هواداران اپوزیسیون بود. طبق آخرین نتایج اعلام‌شده اکرم امام‌اوغلو، شهردار استانبول از حزب جمهوری‌خواه خلق با پیشتازی کامل توانست مراد کوروم، نامزد حزب عدالت و توسعه را شکست دهد و در مقام خود ابقا شود.
اکرم امام‌اوغلو پس از اعلام نتایج انتخاباترجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه و رهبر حزب عدالت و توسعه در کارزار انتخاباتی به‌شدت از مراد کوروم حمایت کرده بود. مبارزات انتخابات محلی زیر سایه سنگین مشکلات اقتصادی برگزار شد. نرخ تورم در ترکیه اکنون به ۶۷ درصد رسیده است.

به باور اوزگور اوزل (Özgür Özel) رهبر حزب جمهوری‌خواه خلق ترکیه این شکست را پیام رأی‌دهندگان به اردوغان دانست و تصریح کرد: «شهروندان ما در این انتخابات تنها شهرداران [ترکیه] را انتخاب نکردند، بلکه نشان دادند که می‌خواهند چه کسی بر این کشور حکومت کند.»

او افزود: «مردم ما به آن‌هایی که درآمدشان را کاهش داده، دموکراسی را زیر پا له کرده و حکومت قانون را نابود کرده، پیامی روشن داده‌اند: ما می‌خواهیم که کشورمان بار دیگر به قانون‌مندی دست یابد.»

حزب جمهوری‌خواه خلق ترکیه از جمله در پنج شهر بزرگ این کشور از جمله شهر بورسا پیروزی شد. شهر زلزله‌زده ادیامان که شهردار آن تا کنون از حزب عدالت و توسعه بود، اکنون در دست حزب جمهوری‌خواه خلق است. بزرگترین چهره برنده در انتخابات محلی ترکیه بدون شک اکرم امام‌اوغلو، شهردار استانبول بود که شامگاه یکشنبه با اعتماد به نفس کامل گفت: «ما در انتخابات پیروز شدیم.»
پیام رأی‌دهندگان به اردوغان
این انتخابات اگرچه تنها انتخابات محلی بود، اما به باور کارشناسان نتیجه آن می‌تواند ترکیه را دگرگون کند.

سوات اوزچلبی (Suat Özcelebi)، کارشناس مسائل سیاسی در گفت‌وگو با سرویس خبری شبکه اول تلویزیون آلمان (تاگس‌شاو) در این باره و همچنین نقش اکرم امام‌اوغلو در این انتخابات خاطرنشان کرد: «مردم ترکیه به دولت [اردوغان] گفته‌اند: «بس است. نتایج این انتخابات سبب خواهد شد ساختار سیاست از نو پایه‌ریزی شود و چهره‌های تازه‌ای رهبری در عرصه سیاسی را برعهده گیرند. به ویژه با نام اکرم امام‌اوغلو در رابطه با انتخابات ریاست‌جمهوری ۲۰۲۸ بیشتر بر خواهیم خورد.»

اگر چه تا برگزاری انتخابات سراسری در سال ۲۰۲۸ هنوز مدت زیادی مانده است، اما رقابت دو حزب اصلی در ترکیه تنگاتنگ خواهد بود، هر چه باشد حزب عدالت و توسعه در بسیاری از نقاط ترکیه به ویژه در مناطق روستایی از جمله در استان‌های واقع در آناتولی مرکزی و استان‌های واقع در کرانه دریای سیاه همچنان از قدرت زیادی برخوردار است و در انتخابات محلی کنون موفق بود.
رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیهرجب طیب اردوغان شامگاه یکشنبه پس از اعلام نتایج به شکست حزبش اذعان داشت اما در عین حال گفت که ۸۵ میلیون شهروند این کشور و دموکراسی در این انتخابات پیروز شده‌‌اند.

او افزود: «پیام رأی‌دهندگان به ما رسیده است. ما متأسفانه نتوانستیم در انتخابات محلی به نتیجه دلخواه دست یابیم و در شوراهای حزب [عدالت و توسعه] با نگاهی انتقادی صادقانه این شکست را بررسی خواهیم کرد.»

در مناطق کردنشین شرق ترکیه حزب دموکراتیک که حامی منافع کردها است، موفقیت زیادی کسب کرد از جمله در شهرهای ماردین، دیاربکر و وان.

طبق اعلام کمیته ملی انتخابات ترکیه، میزان مشارکت شهروندان این کشور در انتخابات محلی حدود ۷۵ درصد بوده و انتخابات مجموعا در آرامش برگزار شده است. تنها در شرق ترکیه درگیری‌های خشونت‌آمیز در رابطه با انتخابات روی داده که در جریان آن ۲ نفر کشته و بیش از ۴۰ نفر زخمی شدند
+27
رأی دهید
-0

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۶۰
  طلوع ازادی - لوس آنجلس ، ایالات متحده امریکا
  سیرک نمایشی ترکیه که عنگلیس و آمریکا سالهاست مردم این کشور رو به جان یکدیگر انداخته و سود هنگفت را به جیب زده و حکومت میکنند. اگر این پیروزی سوری انجام نمیشد اکثریت مردم ترکیه بدون سلاح به خیابان‌ها ریخته و اصل حکومت را عوض می‌کردند. عردوغان جمهوری باجناقباز حاکمان افغانستان و پاکستان عراق همه و همه دست‌نشانده ابرقدرتها هستند و اگر بیداری رخ ندهد تا ابد همینگونه خواهد بود. پاینده باد نام ایران زمین تحت رهبری یگانه ناجی ایران فرزند محمدرضا شاه پهلوی شاهرضا پهلوی
  0
  2
  ‌سه شنبه ۱۴ فروردین ۱۴۰۳ - ۱۳:۱۰
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.