معاون میراث فرهنگی تهران: حصار برای ساخت مسجد در پارک قیطریه برداشته شد

 تصویری که از محوطه حصاربندی‌شده در پارک قیطریه برای ساخت مسجد منتشر شده بودرادیو فردا: یک مقام اداره میراث فرهنگی استان تهران از برچیده شدن حصارهای نصب‌شده توسط شهرداری تهران در پارک قیطریه برای ساخت یک مسجد خبر داد.

این در حالی است که سخنان شهردار تهران مبنی بر ساخت مسجد در پارک‌ها و ادعای او درباره پارک قیطریه مبنی بر این که تنها تعدادی نهال قرار است، جابه‌جا شود، واکنش‌ برخی شخصیت‌ها و مقامات شهری را در پی داشت و سپس کاربران شبکه‌های اجتماعی نیز از این قصد شهرداری انتقاد کردند.

محسن سعادتی، معاون میراث فرهنگی استان تهران، روز یکشنبه ۱۲ فروردین در گفت‌وگو با خبرگزاری مهر با اشاره به این که «فضایی که قصد داشتند در آنجا مسجد بسازند حصار داشت»، از حضور نیروهای یگان حفاظت میراث فرهنگی در پارک قیطریه خبر داد.

او در ادامه گفت: «آنها گزارش دادند که این حصارها برداشته شد و هیچ اقدامی اعم از گودبرداری با فعالیت دیگری در آن محدوده انجام نشده است.»

سایت «هم‌میهن آنلاین» روز ۲۲ اسفند سال گذشته در یادداشتی از «حصارکشی در بخشی از حدود دوهزار متر مربع از پارک قیطریه» خبر داده و درباره ساخت «پاساژ و مرکز تجاری به بهانه مسجد» هشدار داده بود.

معاون میراث فرهنگی استان تهران همچنین قیطریه را «محوطه باستانی مهم» خواند و گفت سیف‌الله کامبخش‌فرد،‌ باستان‌شناس مشهور ایرانی، در این منطقه «۳۵۰ گور» کشف کرده بود.

این مقام میراث فرهنگی تأکید کرد که «هنوز آثار زیادی آنجا هست که باید کاوش شود.»

این در حالی است که ناصر امانی، عضو شورای شهر، روز ۸ فروردین ادعای شهردار تهران را رد کرده و گفته بود که در محوطه حصارکشی‌شده در پارک قیطریه ۱۵ تا ۱۸ درخت کهنسالِ ارزشمند با قطر چند ده سانتی‌متر هست که امکان «جابه‌جایی‌شان» نیست.

آقای امانی همچنین با اشاره به این که در فاصله ۳۰۰ تا ۵۰۰ متری بوستان قیطریه دو مسجد بزرگ قرار دارد، ساخت یک مسجد دیگر در این منطقه را غیر ضروری توصیف کرد.
+9
رأی دهید
-2

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.