چرا برخی از ما بیش از دیگران قربانی نیش پشه‌ها می‌شویم؟

پشه‌ها ناقل بیماری‌های مختلفی هستنددویچه وله: پشه‌ها از بهترین شکارچیان کره زمین هستند زیرا می‌توانند با استشمام هوایی که شما تنفس می‌کنید، از فاصله‌ای دور پیدایتان کنند.

پشه‌ها هنگامی که پوست لخت شما را پیدا کردند، با نیش سوزنی‌مانند خود خون شما را می‌مکند. اما ممکن است متوجه نشوید، زیرا بزاق آنها حاوی یک ماده بی‌حس‌کننده برای خنثی کردن درد است.

پشه‌ها ناقل بیماری‌هایی هستند که با گاز گرفتن چندین نفر در طول زندگی‌شان می‌توانند باعث گسترش تب دنگی، مالاریا و زخم بورولی شوند. زخم بورولی یک بیماری است که توسط مایکوباکتریوم (سل و جذام و انواع دیگری از بیماری‌های ناشی از مایکوباکتریوم) ایجاد می‌شود و در نتیجه آن، گره‌هایی در پوست و زخم‌های عمیق، اغلب در بازوها یا صورت بروز می‌کند.

پشه‌ها نه تنها ما انسان‌‌ها را بر پستانداران دیگر ترجیح می‌دهند، بلکه به برخی از ما نیز نسبت به سایرین علاقه بیشتری دارند.

بدن شامل میلیون‌ها باکتری است که برای حفظ سلامت پوست ما حیاتی هستند. افراد با تنوع میکروبی بالاتر برای پشه‌ها جذابیت کمتری دارند و بنابراین ممکن است نیش کمتری دریافت کنند. میکروبیوم پوست ما تحت‌تأثیر ژنتیک، سن و سیستم ایمنی ما قرار دارد، چیزی که واقعا نمی‌توانیم در مورد آن کاری انجام دهیم. اما اگر می‌خواهید حشرات را از خود دور کنید، از صابون‌های ضد باکتری خودداری کنید چون آنها هر دو باکتری خوب و بد را با هم از بین می‌برند.

علاوه بر این، عوامل غیرژنتیکی مانند فعالیت بدنی و استفاده از عطرها نیز می‌تواند بر جذب پشه تأثیر بگذارد. چندین مطالعه اسید لاکتیک را به‌عنوان یکی دیگر از مواد شیمیایی که پشه‌ها به سمت آن گرایش دارند، شناسایی کرده‌اند. بدن ما هنگام ورزش اسید لاکتیک تولید می‌کند، بنابراین بهترین توصیه این است که بلافاصله بعد از ورزش، بدن را با صابون بشویید.

سن نیز عامل دیگر جذب پشه‌هاست. پشه‌ها هنگام جستجوی غذا، بزرگسالان را نسبت به کودکان ترجیح می‌دهند.

بیش از یک مطالعه منبع معتبر بررسی کرده است که آیا گروه خونی تأثیری بر احتمال گزیدگی شما دارد یا خیر. این خبر خوبی برای کسانی است که گروه خونی A دارند. به‌نظر می‌رسد پشه‌ها این گروه خونی را کمتر جذاب می‌دانند. اما برای گروه خونی O اینطور نیست. با‌این‌حال، برای کسانی که گروه خونی O دارند، یک خبر خوب وجود دارد. اگر پشه‌ای که شما را نیش می‌زند و ناقل انگل مالاریا است، احتمال ابتلای افراد گروه O به مالاریای شدید کمتر از افراد دارای گروه‌های خونی دیگر است.

حتی اگر یک آهنربای پشه هستید، هنوز راه‌های موثری برای جلوگیری از گزش وجود دارد.

پوشیدن لباس‌های بلند و گشاد و حشره‌کش‌ها شما را در برابر نیش پشه محافظت می‌کند، اما خوردن سیر یا ویتامین B به عنوان دافع پشه‌ها یک افسانه است.

یکی از اقدامات می‌تواند پوشیدن لباس‌های با رنگ‌روشن باشد، زیرا برخی از مطالعات نشان می‌دهند که پشه‌ها جذب رنگ‌های تیره می‌شوند. سبزهای روشن و آبی ممکن است بهترین باشند.

همچنین کاهش مصرف آبجو نیز موثر است زیرا ثابت شده که پس از نوشیدن آبجو، بوی بدن ما برای پشه‌ها جذاب‌تر خواهد بود.

از یک دافع حشرات روی پوست استفاده کنید. مواد طبیعی مانند روغن سیترونلا، علف لیمو و نعناع می‌توانند موثر باشند.

اگر باغی دارید، مطمئن شوید که آب راکد برای زیست پشه‌ها در آن وجود ندارد.

همچنین کاشت گیاهان معطری مانند ریحان، اسطوخودوس، آویشن، لیمو و گل همیشه‌بهار پشه‌ها را دور می‌کنند.
+3
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.