کدام مبتلایان به سرطان، به «شیمی‌درمانی پیشگیرانه» نیاز دارند؟

شیمی‌درمانی پیشگیرانه می‌تواند از رشد یا بازگشت تومورها پس از جراحی جلوگیری کنددویچه وله: کاترین، پرنسس ولز، در ماه ژانویه تحت یک عمل جراحی شکم قرار گرفت که در ابتدا تصور می‌شد غیرسرطانی است.

به نوشته هلث لاین، این جراحی موفقیت‌آمیز بود، اما آزمایش‌های بعد از آن نشان داد که او مبتلا به سرطان است و باید تحت شیمی‌درمانی پیشگیرانه قرار گیرد. اما شیمی‌درمانی پیشگیرانه به چه معناست؟

شیمی‌درمانی پیشگیرانه می‌تواند از رشد یا بازگشت تومورها پس از درمان‌های دیگر مانند جراحی جلوگیری کند. این روش اغلب زمانی در نظر گرفته می‌شود که تومورها شروع به رشد یا گسترش در سراسر بدن کنند. دلیل تجویز این روش آن است که ممکن است مقداری سلول سرطان میکروسکوپی هنوز در بدن باقی مانده باشد و هدف شیمی‌درمانی پیشگیرانه، نابودی آنهاست.

شیمی‌درمانی پیشگیرانه معمولاً برای سرطان‌های مرحله ۱ و زمانی که هنوز بیماری در بدن گسترش نیافته، تجویز نمی‌شود. این درمان بیشتر هنگامی که سرطان‌ها به مرحله ۲ می‌رسند و در حال رشد هستند اما هنوز در بدن پخش نشده‌اند و برای موارد پیشرفته‌تر سرطان یا سرطان‌های متاستاتیک، استفاده می‌شود.

بسیاری از انواع سرطان‌ها مانند سرطان پستان و روده بزرگ، ممکن است با شیمی‌درمانی پیشگیرانه، پس از جراحی درمان شوند.

به گفته متخصصان، از آنجایی که کیت تنها ۴۲ سال دارد، این امر نمونه نگران‌کننده دیگری از افزایش نرخ سرطان در میان بزرگسالان زیر ۵۰ سال است.

انجمن سرطان آمریکا نیز اعلام کرده که نرخ ابتلا به سرطان در بزرگسالان بین سنین ۱۸ تا ۴۹ سال در حال افزایش است و برخی از رایج‌ترین اشکال سرطان در این گروه سنی عبارتند از سرطان پستان، تیروئید، ملانوم پوست، سرطان بیضه، سرطان کولون و رکتوم و سرطان لنف هوچکین. بنا به تاکید این انجمن، تشخیص زودهنگام از طریق غربالگری به موقع، کلید درمان سرطان، قبل از گسترش آن در بدن است.
+4
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.