مجله پزشکی نیوانگلند: استفاده از مواد صاف‌کننده مو به آسیب کلیوی مکرر زن جوان منجر شد

ایندیپندنت فارسی: زنی پس از صاف‌ کردن موهایش در یک سالن آرایشی در سه نوبت جداگانه، با مشکل کلیوی مواجه شد. به گفته پزشکان، احتمالا یکی از محصولات استفاده‌شده به کلیه او صدمه زده است.

این زن ۲۵ ساله که برای صاف‌ کردن مو‌هایش سه سال متوالی به سالن زیبایی مراجعه کرده است، هیچ بیماری خاصی نداشت اما هر پس بار از مراجعه‌ به سالن، با استفراغ، اسهال، تب و کمردرد مواجه می‌شد. او می‌گوید که هنگام صاف‌ کردن موها، روی پوست سرش احساس سوزش می‌کرده و مدت کوتاهی پس از آن زخم‌هایی روی سرش ظاهر می‌شده است.  

به گزارش لایوساینس، پزشکان از افزایش سطح کراتین در خون این زن خبر دادند که نشانه عملکرد نادرست کلیه‌ها بود.

سی‌تی‌اسکن هم نشان می‌داد که در ادرار او خون وجود داشت اما هیچ نشانه دیگری از عفونت دیده نشد و دستگاه ادراری او یعنی کلیه‌ها، مثانه، حالب‌‌ها (لوله‌های ادرار) و مجرای ادرار مسدود نشده بودند.

طبق اظهارات پزشکان این زن در گزارشی که ۲۱ مارس در مجله پزشکی نیوانگلند منتشر شد، در هر جلسه از کرمی حاوی ماده شیمیایی گلایوکسیلیک اسید (glyoxylic acid) برای صاف کردن موهای او استفاده شد که احتمالا عامل احساس سوزش و زخم روی پوست سرش بود.

محققان بر اساس پژوهش‌هایی که روی موش‌ها انجام شد، این نظریه را مطرح کردند که اسید از طریق پوست سر جذب بدن شده و به کلیه‌ها رسیده بود و سپس با تجزیه یا شکسته‌ شدن در کلیه، به آن آسیب زده بود.

دکتر جاشوا کینگ از دانشگاه مریلند، می‌گوید: «نویسندگان این پژوهش به شکل قانع‌کننده‌ای نشان دادند که استفاده از کرم‌های صاف‌کننده موی موضعی که ماده شیمیایی گلایوکسیلیک اسید دارند، می‌تواند به کلیه‌ها آسیب برساند.»

صاف‌کننده‌ها و نرم‌کننده‌های مو محصولات پرطرفدار آرایش مو هستند که شکل تارهای مو را موقتا تغییر می‌دهند تا صاف شوند و کمتر وِز کنند. محصولات صاف‌کننده مو را معمولا روی هر دسته‌‌ از مو‌ها می‌گذارند و بعد از چند دقیقه با سشوار یا اتوی مو این موهای آغشته به مواد را حرارت می‌دهند تا روی مو ثابت شوند و مو را صاف و لَخت کنند.

سوابق این محصولات نشان می‌دهد که آن‌ها اغب حاوی فرمالدئید‌ند که موقع حرارت دیدن به صورت گاز در می‌آید و در هوا پخش می‌شوند. استنشاق فرمالدئید می‌تواند عوارض جانبی مانند احساس سوزش در چشم و بینی، خس‌خس سینه و حالت تهوع به دنبال داشته باشد. قرار گرفتن در معرض دوز بالای این محصولات به مدت طولانی خطر می‌تواند به ابتلا به سرطان‌های خاص منتهی شود.

استفاده از فرمالدئید به‌عنوان یک ماده موثره این نوع محصولات مو در کشورهای برزیل، فرانسه و همچنین اتحادیه اروپا ممنوع شده است و انتظار می‌رود سازمان غذا و داروی ایالات متحده آمریکا هم در سال ۲۰۲۴ آن را ممنوع کند. به همین دلیل اخیرا در محصولات صاف‌کننده مو از اسید گلیوکسیلیک استفاده می‌شود که جایگزینی بالقوه ایمن‌تر برای فرمالدئید به نظر می‌رسد. اما گزارش‌ها از ارتباط مثبت بین مصرف این ماده شیمیایی و عوارض کلیوی خبر می‌دهد.

در مورد اخیر، عملکرد کلیه‌های این زن ۲۶ ساله پس از هر بار مراجعه به سالن، بهبود یافت بنابراین این آثار در مورد او کوتاه‌مدت بودند. با وجود این، پزشکان معالج او معتقدند که این مورد را باید نشانه هشدار در نظر گرفت و درباره خطرات احتمالی استفاده از اسید گلیوکسیلیک در محصولات صاف‌کننده یا نرم‌کننده مو اخطار داد.

به گفته آن‌ها باید از این محصولات «اجتناب» شود و به احتمال زیاد از بازار جمع خواهند شد.
+6
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.