واشنگتن پست: دولت آمریکا با تحویل صدها بمب و جنگنده به اسرائیل موافقت کرد

 یورونیوز: دولت جو بایدن، رئیس‌جمهوری آمریکا طی روزهای گذشته به دور از هیاهوی رسانه‌ای با تحویل تسلیحات جدید به اسرائیل موافقت کرد.

به گزارش «واشنگتن پست» دولت ایالات متحده با وجود نگرانی‌هایی که بابت عملیات احتمالی اسرائیل در جنوب نوار غزه دارد با تحویل این تسلیحات از جمله بمب و هواپیماهای جنگنده موافقت کرده است. ارزش این تسلیحات میلیاردها دلار تخمین زده می‌شود.

در گزارش «واشنگتن پست» به نقل از مقام‌های پنتاگون و وزارت خارجه آمریکا آمده است که بسته تسلیحاتی جدید شامل بیش از ۱۸۰۰ بمب چندمنظوره «مارک ۸۴» و ۵۰۰ بمب «مارک ۸۲» می‌شود.

نام بمب‌های ۹۰۰ کیلوگرمی «مارک ۸۴» در جریان کشتارهای اخیر در چهارچوب عملیات نظامی اسرائیل در نوار غزه مطرح شده بود.

موافقت واشنگتن با تحویل بسته تسلیحاتی جدید به اسرائیل به نظر می‌رسد نشان‌دهنده رویکرد دولت جو بایدن در جنگ نوار غزه باشد. به این معنا که مقام‌های آمریکا هرچند اختلاف‌نظرها با دولت بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل بر سر جنگ غزه را پنهان نمی‌کنند اما در عین حال قصد ندارند از کمک تسلیحاتی به این کشور به عنوان ابزار فشار استفاده کنند.

در همین راستا یکی از مقام‌های کاخ‌سفید که نخواست نامش فاش شود به «واشنگتن پست» گفت که مشروط کردن کمک نظامی به اسرائیل سیاست دولت جو بایدن نیست.

این در حالی است که برخی از مقام‌ها و رای‌دهندگان حزب دموکرات در آمریکا علنا از سیاست دولت جو بایدن در این زمینه انتقاد می‌کنند.

نظامیان کشورهای غربی به دلیل احتمال بالای کشتار غیرنظامیان از بمب‌های «مارک ۸۴» در مناطق پرجمعیت استفاده نمی‌کنند. این در حالی است که اسرائیل در چند گزارش متهم به استفاده از این نوع بمب در حملات خود به اردوگاه آوارگان جبالیا در شمال نوار غزه در روز ۳۱ اکتبر سال گذشته شد.

مقام‌های سازمان ملل متحد حملات آن روز به اردوگاه جبالیا را اقدامی «نامتناسب» خواندند که می‌تواند مصداق «جنایت جنگی» باشد. بیش از یکصد نفر در حملات آن روز به اردوگاه جبالیا کشته شدند.
+14
رأی دهید
-7

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.