برای درمان افسردگی، خودسرانه سراغ داروی «کتامین» نروید

مصرف بیش از حد کتامین می‌تواند منجر به بیهوشی و کندی خطرناک تنفس شوددویچه وله: ایلان ماسک به تازگی در مصاحبه‌ای با شبکه خبری سی‌ان‌ان اعلام کرد که برای کمک به تقویت سلامت روان و درمان علائم افسردگی‌اش، "کتامین هیدروکلراید" که نوعی داروی بیهوشی قوی است، مصرف می‌کند. او ابراز امیدواری کرد که این روش درمانی به دیگر افرادی که از افسردگی رنج می‌برند نیز کمک کند.

به نوشته نشریه پزشکی Healthline، کتامین یک داروی بیهوشی قوی است که تحقیقات نشان می‌دهد می‌تواند به درمان افسردگی کمک کند. این دارو در دوزهای کمتر به کاهش درد نیز کمک می‌کند. هرچند ایلان ماسک، مالک شبکه اکس یکی از کسانی است که برای درمان علائم افسردگی خود کتامین مصرف می‌کند، اما در حال حاضر سازمان غذا و داروی آمریکا (FDA) این روش را تایید نکرده است.

به عقیده بسیاری از متخصصان، مصاحبه ماسک در مورد استفاده از این روش درمانی، باعث افزایش شهرت کتامین و افزایش خطر احتمال سوء‌استفاده از آن می‌شود.

ماسک بدون اشاره به جزئیات مصرف کتامین، گفت: «مواقعی وجود دارد که در مغزم نوعی احساس منفی مانند افسردگی دارم، چیزی که هیچ ربطی به اخبار منفی ندارد. کتامین برای خارج کردن فرد از این چارچوب ذهنی منفی، مفید است.»

کتامین در حوزه پزشکی استفاده‌های زیادی دارد و در بیست سال گذشته، محققان به طور فزاینده‌ای از آن برای درمان طیف گسترده‌ای از بیماری‌های روانی، از جمله افسردگی (به ویژه افسردگی مقاوم به درمان)، اختلال مصرف مواد، اختلال استرس پس از سانحه (PTSD) و اضطراب استفاده کرده‌اند. اما همچنین به عنوان یک ماده غیرقانونی در میهمانی‌ها باعث ایجاد توهم و مستی می‌شود.

مصرف بیش از حد کتامین می‌تواند منجر به بیهوشی و کندی خطرناک تنفس شود. در دراز مدت، استفاده از کتامین می‌تواند منجر به مشکلات ادراری و مثانه، افزایش فشار خون و اختلالات روانپزشکی شدیدتر گردد.

بنابراین توصیه روانپزشکان این است که قبل از تهیه خودسرانه این دارو برای کاهش علائم افسردگی، با مشورت پزشک خود به دنبال روش‌های درمانی امن‌تر باشید.
+4
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.