تقاضای دو سال و نیم حبس برای رئیس سابق فدراسیون فوتبال اسپانیا به دلیل بوسه ناخواسته

 لوئیس روبیالسرادیو فردا: دادستانی اسپانیا برای لوئیس روبیالس، رئیس سابق فدراسیون فوتبال این کشور، به خاطر بوسیدن یکی از اعضای تیم ملی فوتبال زنان اسپانیا در مراسم پیروزی این تیم در جام جهانی ۲.۵ سال حبس درخواست کرد.

دادستانی به دلیل در آغوش گرفتن و بوسیدن لب‌های جنیفر هرموسو، مهاجم تیم ملی فوتبال زنان اسپانیا، پس از دریافت مدال قهرمانی جهان در تابستان گذشته به اتهام تعرض جنسی و وادار کردن یک زن به کاری ناخواسته علیه روبیالس اعلام جرم کرده است.
این بوسه که در پوشش زنده مراسم اعطای مدال قهرمانی جام جهانی فوتبال زنان در سراسر جهان پخش شد لحظه تاریخی پیروزی تیم ملی زنان اسپانیا را تحت‌الشعاع قرار داد و کار نامتعارف و ناپسند آقای روبیالس به اعتراض گسترده دامن زد.

لوئیس روبیالس و حامیان او در فدراسیون فوتبال اسپانیا ادعا کردند که این بوسه «دو طرفه» بوده و در لحظه شور و هیجان ناشی از قهرمانی اسپانیا خود به خود روی داده است.
اما جنیفر هرموسو این ادعا را رد کرد و گفت که پس از جنجالی شدن این ماجرا از سوی عوامل آقای روبیالس در فدراسیون تحت فشار قرار گرفته که یا سکوت کند یا تعبیر آنها از ماجرا را نقل کند.

دادستانی اسپانیا روز چهارشنبه، هشتم فروردین، علاوه بر مجازات زندان، خواستار دو سال نظارت بر آزادی مشروط آقای روبیالس، ممنوعیت هرگونه تماس او با جنیفر هرموسو و نزدیک نشدن او به ۲۰۰ متری این بازیکن به مدت چهار سال و پرداخت غرامت ۵۴ هزار یورویی به او شده است.
جنیفر هرموسو و لوئیس روبیالسعلاوه بر این، دادستانی خورخه ویلدا که در زمان وقوع ماجرا سرمربی تیم ملی فوتبال زنان اسپانیا بود، آلبرت لوکه، مدیر این تیم و روبن ریورا، رئیس بخش بازاریابی فدراسیون فوتبال را به تحت فشار قرار دادن جنیفر هرموسو برای توجیه این بوسه ناخواسته متهم کرده و برای هر یک از این سه نفر پرداخت غرامتی ۵۴ هزار یورویی به خانم هرموسو درخواست کرده است.

لوئیس روبیالس و سه متهم دیگر در جلسه تفهیم اتهام این پرونده همه اتهامات خود را رد کرده و وکلای آن‌ها تاکنون در مورد اعلام جرم دادستانی اظهارنظر نکرده‌اند.

تمامی بخش‌های جامعه اسپانیا، از جمله اکثر احزاب سیاسی منهای حزب راست افراطی «وکس» رفتار لوئیس روبیالس و دفاع سرسختانه او از این رفتار را محکوم کرده‌اند. در روزها و هفته‌های پس از این ماجرا تجمع‌ها و راهپیمایی‌هایی در محکوم کردن آن چه «مردسالاری نهادینه» در جامعه اسپانیا توصیف می‌شد برگزار شد.

مقاومت آقای روبیالس در برابر فشار افکار عمومی برای کناره گیری باعث اعتراض یکپارچه بازیکنان تیم ملی زنان اسپانیا و حتی تحریم اردوی آمادگی این تیم قبل از مسابقات لیگ ملت‌های اروپا شد. در ادامه این اعتراض‌ها در نهایت فیفا آقای روبیالس را تعلیق کرد و او ناچار به استعفا شد.

کارشناسان در اسپانیا معتقدند که این موضوع باید نقطه آغاز یک پاکسازی گسترده در ساختار ورزش زنان باشد.

تیم ملی فوتبال زنان نیز توانست بر این ماجرای پرحاشیه غلبه کند و چند ماه بعد در لیگ ملت‌های اروپا به قهرمانی رسید و حضور خود در مسابقات المپیک را تضمین کرد
+7
رأی دهید
-4

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.