خیز عربستان برای پیوستن به لیست ۱۰ مقصد برتر گردشگری جهان

بازاری در جده -توسعه گردشگری در عربستان سعودیدویچه وله: وزیر گردشگری عربستان سعودی از برنامه‌ریزی این کشور برای قرارگرفتن در فهرست ۱۰ کشور برتر دنیا در حوزه گردشگری در سال جاری خبر داده است. احمد الخطیب گفت، هدف این کشور جذب سالانه ۱۵۰ میلیون گردشگر تا سال ۲۰۳۰ است.

وزیر گردشگری عربستان سعودی چهارشنبه ۸ فروردین در مجمع منافه (Manafea Forum) در مدینه از تلاش این کشور برای قرار گرفتن در میان ۱۰ مقصد برتر گردشگری دنیا در سال جاری خبر داد.

احمد الخطیب گفت که کشورش ظرفیت‌ها و توانمندی‌های مورد نیاز برای جذب گردشگر بیش‌تر را در اختیار دارد.

خطیب افزود، عربستان سالانه ۱۰۰ میلیون گردشگر دارد که ۷۷ میلیون نفر آن‌ها گردشگران داخلی و ۲۷ میلیون نفر گردشگران خارجی هستند.

عربستان سعودی آمار گردشگران را با احتساب زائران  حج و عمره محاسبه می‌کند.

این مقام عربستان سعودی افزود‌‌، بخش گردشگری این کشور عربی تا پایان سال ۲۰۲۳ حدود ۵ درصد در تولید ناخالص داخلی شریک بوده و مسئولان و فعالان این حوزه هدف‌گذاری کرده‌اند تا این رقم را تا سال ۲۰۳۰ به ۱۰ درصد برسانند.

الخطیب در این سخنرانی افزود، استراتژی وزارت گردشگری عربستان سعودی جذب سالانه بیش از ۱۵۰ میلیون گردشگر تا سال ۲۰۳۰ است.

این وزارتخانه سالانه ۱۰۰ هزار شهروند سعودی را برای فعالیت در حوزه گردشگری بین‌المللی آموزش می‌دهد و برای گذراندن دوره‌های آموزشی کارکنان این حوزه در داخل و خارج از کشور بیش از ۹۹.۹ میلیون دلار در سال بودجه تخصیص داده است.

به گفته او، صندوق توسعه گردشگری برای رسیدن به این هدف بودجه بیش از ۵۰ پروژه را تأمین کرده است.

این صندوق با سرمایه‌ای ۴ میلیارد دلاری در ژوئن ۲۰۲۰ سال تاسیس شد و هدف آن تسهیل سرمایه‌گذاری داخلی و بین‌المللی در حوزه گردشگری عربستان سعودی عنوان شد.

گفته شده که منابع مالی این صندوق از محل درآمدهای انباشته حاصل از سرمایه‌گذاری‌ها، تزریق سرمایه دولتی، دارایی‌های دولتی منتقل‌شده به صندوق و وام‌ها تامین می‌شود.
قیاسی اجمالی با وضعیت گردشگری ایران
این در حالی است که فعالان حوزه گردشگری در ایران درباره رکود شدید این حوزه و احتمال تعطیلی آن هشدار داده‌اند.

مسئولان گردشگری جمهوری اسلامی با الهام از برخی طرح‌های اجرا شده توسط کشورهای رقیب منطقه‌ای خود پروژه‌ای ناکام چون "فم‌ تریپ" را در سال ۱۳۹۸ بلافاصله پس از کشتار خونین آبان ۹۸ اجرا کردند.

عربستان می‌خواهد شمار گردشگران را به ۱۵۰ میلیون نفر در سال برساندفم تریپ (fam trip) یا سفرآشنایی در زبان فارسی با هدف آشنایی با مقاصد توریستی یک کشور یا شهر انجام می‌شود. این نوع سفرها  شیوه‌ای از بازاریابی هستند که  پیش‌ از ایران در کشورهای مختلف، از جمله ترکیه و عربستان سعودی برگزار شده‌اند.

بر اساس پروژه "فم‌ تریپ"، با هماهنگی وزارت گردشگری یک گروه ۱۲ نفره‌ از چهره‌های شاخص اینستاگرامی با هزینه‌ای حدود ۳ میلیارد تومان به ایران سفر کردند تا مقاصد گردشگری این کشور را برای دنبال‌کنندگان خود در شبکه‌های اجتماعی تبلیغ کنند و آن‌ها را با این ظرفیت‌ها آشنا سازند.

اجرای این پروژه نزد افکار عمومی جنجالی شد و مردم آن را پروپاگاندای حکومتی و تلاشی در جهت "سرپوش گذاشتن بر سرکوب بی‌رحمانه معترضان" و"خون‌شویی" تلقی کردند و اینفلوئنسرهای همکار در این پروژه با موجی از انتقادهای شدید روبه‌رو شدند.

اخیرا انتشار ویدئویی از بازدید یک گروه از اینفلوئنسرهای چینی در حرم امام هشتم شیعیان به تاریخ ۱۷ اسفند ۱۴۰۲ در شبکه‌های اجتماعی خبرساز شد.
+5
رأی دهید
-2

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.