پوتین: روسیه به ناتو حمله نخواهد کرد؛ اما جنگنده‌های اف۱۶ را هرکجا که باشند سرنگون می‌کند

 یورونیوز: ولادیمیر پوتین، رییس جمهوری روسیه اواخر روز چهارشنبه گفت که مسکو هیچ برنامه‌ای برای حمله به هیچ کدام از کشورهای عضو ناتو ندارد و به لهستان، کشورهای بالتیک یا جمهوری چک حمله نخواهد کرد، اما اگر غرب، جنگنده‌های اف‌۱۶ را در اختیار اوکراین قرار دهد، نیروهای روسی حتما آنها را سرنگون خواهند کرد.

حمله روسیه به اوکراین از فوریه ۲۰۲۲، عمیق‌ترین بحران را در روابط روسیه با غرب از زمان بحران موشکی کوبا در سال ۱۹۶۲ ایجاد کرده است.

پوتین در دیدار با خلبانان نیروهای هوایی روسیه گفت که ائتلاف نظامی به رهبری آمریکا از زمان سقوط اتحاد جماهیر شوروی در سال ۱۹۹۱ به سمت شرق و به سمت روسیه گسترش یافته است، با این حال، مسکو هیچ برنامه‌ای برای حمله به کشورهای عضو ناتو ندارد.

براساس بیانیه کاخ کرملین که روز پنجشنبه منتشر شد، پوتین گفت: «ما قصد حمله به هیچ کدام از این کشورها را نداریم. این تفکر که ما به کشورهای دیگر حمله می‌کنیم کاملا بی‌معنی است. کشورهای لهستان، کشورهای بالتیک و چک هم ترسیده‌اند.»

کرملین ایالات متحده را متهم به جنگ با روسیه از طریق حمایت از اوکراین با پول، سلاح و اطلاعات کرده و معتقد است که روابط با واشنگتن هیچ وقت بدتر از این نبوده است.

پوتین در پاسخ به سوالی درباره جنگنده‌های اف‌۱۶ که غرب قول ارسالش به اوکراین را داده گفت چنین هواپیماهایی وضعیت اوکراین ار تغییر نمی‌دهند.

او ادامه داد: «همانطور که امروز تانک‌ها، خودروهای زرهی و سایر تجهیزات از جمله پرتابگرهای موشکی متعدد را نابود می‌کنیم، این هواپیماها را هم سرنگون خواهیم کرد.»

پوتین گفت که اف‌۱۶ همچنین می‌توانند سلاح هسته‌ای با خود حمل کنند. او همچنین افزود: «البته اگر این جنگنده‌ها از فرودگاه‌های کشورهای ثالث پرواز کنند، آنها در هر کجا که باشند، به اهداف مشروع ما تبدیل خواهند شد.»

اظهارات پوتین به دنبال اظهارات دیمیترو کولبا، وزیر امور خارجه اوکراین مبنی بر اینکه این جنگنده‌ها باید در ماه‌های آینده به اوکراین برسند، مطرح شد.

اوکراین که بیش از دو سال است در جنگ با روسیه سپری می‌کند، ماه‌هاست به دنبال دریافت جنگنده‌های اف‌۱۶ است.

بلژیک، دانمارک، نروژ و هلند از جمله کشورهایی هستند که متعهد شده‌اند اف‌۱۶ به اوکراین تحویل بدهند. همچنین ائتلافی از کشورها قول داده‌اند به آموزش خلبانان اوکراین در استفاده از این جنگنده‌ها کمک کنند.
+18
رأی دهید
-31

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۴۴
  Momijii - توکیو، ژاپن

  فعلاً که یه گُ. خورده و توش مونده ‌و اونقدر درمونده شده که از حکومت‌های دری پیتی ( ج ا و کره شمالی ) پهباد و موشک میگیره و حالا چُسی میاد که به ناتو حمله نمیکنیم !!! موش تو سوراخش نمیرفت ، جارو به دمش بسته بود ، حکایت این ذلیل و بیچاره س !
  14
  48
  ‌پنجشنبه ۰۹ فروردین ۱۴۰۳ - ۰۸:۴۰
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۰
  استانبولی - استانبول، ترکیه
  اتفاقات غیر قابل پیش بینی بمانند مرگ همین مردک اگر پیش نیاید، وقوع جنگ جهانی سوم تقریبا قطعی است. راست ها که همیشه جنگ را به عنوان ابزار اعمال سیاست قبول داشتند. لیبرال و چپ و غیره هم به این نتیجه رسیده اند. بدیش این است که هیچ معلوم نیست کجای جهان امن خواهد بود. برای سالها فقط یادی از حرمت نیم قرن اخیر جان انسان و آسایش و آب و غذای فراوان, باقی خواهد ماند. اروپا مطمئنا بهترین جا برای استقبال از آن روزها نیست. Praemonitus, praemunitus.
  1
  6
  ‌پنجشنبه ۰۹ فروردین ۱۴۰۳ - ۱۲:۰۲
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۰
  استانبولی - استانبول، ترکیه
  این که این مردک می گوید هیچ چیزی را شروع نکرده ایم، دروغ هم نیست. کلا مردم عادی روس هنوز بوی جنگ را هم استشمام نکرده اند. بسیج عمومی روسیه, اروپا و آمریکا تفاوت چندانی برای مردم قایل نیست. همه از دم, گوشت دم توپ بالقوه هستند! هیچ عجیب نخواهد بود میلیونی شروع به پذیرش مهاحر بکنند. حداقل برای رم ندادن همین ها که هستند, عقب نشینی هایی خواهند کرد.
  1
  5
  ‌پنجشنبه ۰۹ فروردین ۱۴۰۳ - ۱۲:۱۰
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.