دیوارنگاره جدید بنکسی در لندن پس از «خرابکاری» پشت حصار قرار گرفت

 حصار در برابر دیوارنگاره جدید بنکسی در شمال لندن
رادیو فردا:یکی از دیوارنگاره‌های بنکسی، نقاش مرمورز بریتانیایی، که موضوع آن محیط زیست است و هفته گذشته در خیابانی در شمال لندن پدیدار شد، در پی آسیب دیدن به دلیل «خرابکاری» زیر پوشش پلاستیکی قرار گرفته و محوطه کوچک اطراف آن حصاربندی شده است.

این نقاشی روی دیوار یک ساختمان چهار طبقه و در نزدیکی یک مجموعه مسکونی دولتی کشیده شده است.

بنکسی از یک درخت واقعی و کهنسال گیلاس که شاخ و برگ آن قطع شده است، به عنوان جزئی از دیوارنگاره خود استفاده کرده و روی دیواری که در پشت درخت قرار دارد، تصویر کوچکی از یک نقاش گرافیتی را که پمپ نقاشی در دست دارد کشیده است.

او روی دیوار به شکلی نامنظم رنگ سبز پاشیده که از فاصله دور به نظر می‌آید شاخ و برگ‌های بریده و غایب این درخت هستند.

پدیدار شدن این دیوارنگاره به سرعت توجه عموم و بخصوص طرفداران بنکسی را جلب کرد و گروهی از آنها از کشورهای مختلف جهان برای دیدن این اثر به لندن آمدند. اما به فاصله دو روز روی این نقاشی رنگ سفید پاشیده شد.

مالک این ساختمان روی اثر بنکسی پلاستیک کشیده و تابلویی در محل نصب کرده که می گوید این نقطه توسط دوربین های مدار بسته کنترل می‌شود.

روز چهارشنبه ۸ فروردین کار احداث یک حصار در اطراف این درخت و دیوارنگاره بانسکی آغاز شد.

شهرداری ناحیه ایزلینگتون در لندن که این اثر در آنجا قرار دارد گفت با هدف حفاظت از اثر بنکسی و جلوگیری از تجمع مردم که زندگی اهالی ساختمان‌های اطراف را مختل می‌کند، تصمیم گرفته دور آن حصار بکشد.

شهرداری ایزلینگتون در بیانیه‌ای گفت: «ساکنان محل و بخصوص ساختمان‌هایی که این اثر در دیوار جنبی آنها کشیده شده، از جمعیت زیادی که برای دیدن آن می‌آیند شاکی هستند.»

این بیانیه افزود که حصار با ستون‌های چوبی ولی صفحات پلاستیک شفاف ساخته خواهد شد که ضمن حفاظت از دیوارنگاره، امکان دیدن آن را فراهم می کند.

بنکسی که هیچ‌گاه هویت واقعی و کامل خود را برملا نکرده است، با کشیدن گرافیتی (نقاشی دیواری) با اسپری روی ساختمان‌های شهر بریستول در غرب انگلستان فعالیت خود را آغاز کرد و اکنون یکی از سرشناس‌ترین هنرمندان جهان است.

آثار او در حراج‌های هنری به بهای میلیون‌ها دلار فروخته شده و تعدادی از نقاشی‌های او روی دیوارها به فاصله کوتاهی به سرقت رفته و یا توسط مالکان ساختمان‌ها پاک شده‌اند.

در ماه دسامبر نیز یکی دیگر از آثار او که یک پهپاد نظامی روی تابلوی توقف در یکی از خیابان‌های جنوب لندن بود خبر‌ساز شد.

ابتدا عکسی از یک مرد در حال کندن این تابلوی راهنمایی و رانندگی منتشر شد و سپس پلیس اعلام کرد که دو مرد را به اتهام سرقت و وارد کردن خسارت بازداشت کرده است.

جدا کردن و یا ربودن اثر جدید بنکسی به این سادگی نخواهد بود چون درخت واقعی گیلاس در جلوی نقاشی بخشی از این اثر است.

شهرداری ایزلینگتون افزود که به نظارت بر این نقطه ادامه خواهد داد و در گفتگو با مالک ساختمان تلاش خواهد کرد راه‌های بهتری برای لذت بردن مردم از این اثر پیدا کند.
+2
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.