واکنش سیاستمداران فرانسه به استعفای مدیر یک مدرسه پس از دریافت «تهدید به مرگ»

رادیو فردا: سیاستمداران فرانسوی از تمامی احزاب کناره‌گیری مدیر یک دبیرستان به دلیل دریافت تهدید به مرگ به خاطر مجادله بر سر پوشش اسلامی را به عنوان حمله «اسلام‌گرایانه» به نظام آموزشی کشور محکوم کردند.

مقامات روز سه‌شنبه به خبرگزاری فرانسه گفتند که مدیر یک دبیرستان و کالج در شرق پاریس در پی دریافت تهدید به مرگ در اینترنت پس از مجادله با یک دانش آموز بر سر حجاب از مقام خود کناره گیری کرده است.

به گفته دادستانی این مدیر اواخر فوریه از سه دانش آموز خواسته بود در محیط دیبرستان از پوشش سر استفاده نکنند. ولی یکی از دانش آموزان از این دستور سرپیچی کرد و کار به مجادله کشید و مدتی بعد ارسال تهدید به مرگ برای مدیر دبیرستان شروع شد.

مسئولان دبیرستان در نامه‌ای که روز سه‌شنبه برای آموزگاران، محصلین و اولیای آنها ارسال کردند خاطر نشان کردند که مدیر به «دلایل امنیتی» کناره گیری کرده است ولی اداره آموزش و پرورش پاریس گفت او «بازنشستگی زودرس» درخواست کرده است.

برونو رتایو، رئیس فراکسیون حزب دست راستی جمهوری خواهان در مجلس سنا فرانسه، روز چهارشنبه ۸ فروردین در شبکه اجتماعی «ایکس» (توئیتر سابق) نوشت:«این شرم آور است.»

بوریس والو، رئیس فراکسیون حزب سوسیالیست در مجلس نمایندگان فرانسه در مصاحبه با شبکه ۲ تلویزیون فرانسه گفت: «چنین چیزی را نمی‌توان پذیرفت. این ماجرا یک شکست جمعی است.»

ماریون مارشال لو پن، نوه ژان ماری لوپن، رهبر حزب راست افراطی فرانسه و یک سیاستمدار محبوب در این جناح نیز در مصاحبه‌با رسانه‌ها از «شکست حکومت در برابر قانقاریا اسلام گرایانه» صحبت کرد.

مائو برژون، یکی از قانونگذاران از حزب رنسانس امانوئل مکرون نیز ضمن حمله به آنچه که «جنبش اسلام گرا» نامید گفت: «قدرت و اختیارات در دست مدیران مراکز آموزشی و آموزگاران است و وظیفه ما حمایت از کارکنان نظامی آموزشی است.»

یک مرد ۲۶ ساله به اتهام ارسال تهدید به مرگ برای مدیر دبیرستان بازداشت شده و محاکمه او قرار است در هفته‌های آینده آغاز شود.

پرجمعیت‌ترین جامعه مسلمانان اروپا ساکن فرانسه است.

براساس قانون اساسی سکولار فرانسه که یکی از رسالت‌های آن تضمین بی‌طرفی حکومت و نهادهای دولتی در امور مذهبی است، تصویب قانونی در سال ۲۰۱۴ پوشیدن «هرگونه نماد و یا پوشش که نشانه آشکار تعلقات مذهبی باشد» نظیر عمامه، روسری و کیپا یا کپه (عرقچین یهودیان) در محیط‌های آموزشی ممنوع شد.
+5
رأی دهید
-1

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۴۶
  keyanrad - منچستر، انگلستان
  اگر اسلام خوب هست برگرد برو به طویله‌ایی که کشورت بوده و همونجا با پیامبر چاقالت محشور شو پیامبری که با روزبه میرفت تو غار و در اثر درد شدید در ......توهم ارتباط با خدا میگرفت و آیه بهش نازل میشد
  0
  6
  ‌پنجشنبه ۰۹ فروردین ۱۴۰۳ - ۰۶:۲۴
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.