استانداری کرمانشاه: برای هرگونه جشن نوروزی باید از ما اجازه بگیرید

 عکس مربوط به برگزای جشن نوروز ۱۴۰۳ در یکی از روستاهای کرمانشاه است.رادیو فردا: هم‌زمان با انتشار گزارش‌هایی مبنی بر ممانعت دستگاه‌های حکومتی از برگزاری همگانی جشن نوروز در برخی مناطق غرب کشور، استانداری کرمانشاه هرگونه تجمع بزرگ و جشن عمومی مربوط به نوروز را منوط به «کسب مجوز» کرد.

به گزارش خبرگزاری ایرنا، علی شعبانی، معاون سیاسی استاندار کرمانشاه، روز یک‌شنبه پنجم فروردین، بدون اشاره به آمار از احضار، بازداشت و تشکیل پرونده قضایی برای شماری از «مجریان» و «مبلغان» جشن نوروز در این استان خبر داد.

او برپایی تجمع عمومی به مناسبت نوروز در برخی نقاط این استان را به گروه‌های «وابسته و خارج‌نشین» نسبت داد که به گفته او «با تشویق به برگزاری مراسم رقص مختلط» به دنبال «تشدید شکاف و اختلاف بین مردم، اقوام و مذاهب مختلف» هستند.

مقامات جمهوری اسلامی برای اشاره به مخالفان و منتقدان حکومت به‌ویژه در خارج از کشور معمولا از اصطلاحاتی چون گروه‌های «وابسته و خارج‌نشین» یا موارد مشابه استفاده می‌کنند.
در مناطق کردنشین ایران جشن نوروز معمولا به‌صورت عمومی برگزار می‌شود و زنان و مردان در کنار هم رقص سنتی کُردی اجرا می‌کنند.

پس از انقلاب ۵۷ در ایران، جمهوری اسلامی هر سال با اعمال فشار تلاش‌ می‌کند تا از برگزاری جشن نوروز در این مناطق جلوگیری ‌کند. در همین رابطه هر ساله گزارش‌های متعددی از احضار، بازداشت و تشکیل پرونده‌های قضایی برای برگزارکنندگان و شرکت‌کنندگان این مراسم منتشر می‌شود.

سایت خبری «کردپا» در روزهای گذشته گزارش داده‌ بود که در پی فراخوان برگزاری جشن نوروز در شماری از روستاهای اشنویه در آذربایجان غربی نهادهای امنیتی کانال‌های تلگرامی این مناطق را وادار به انتشار پیام‌های تهدیدآمیز در مورد برپایی این مراسم کردند.

پیش از این گزارش‌هایی نیز درباره خودداری نهادهای امنیتی جمهوری اسلامی از برگزاری آیین‌های نوروزی در روستای آیچی از توابع سقز که در نزدیکی مزار مهسا امینی قرار دارد، منتشر شده بود.
+2
رأی دهید
-61

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۴۹
  حضرت خودم (ع) - ریودوژانیرو، برزیل
  ببم جان🥴 بالام جان🥸 آخوندا دیگه به چه زبونی بگن پسرعموهای طالبان و داعش و القاعده حاکم ایرانن ؟ سپاهیا دیگه به چه زبونی بگن اجتماع غیرحکومتی بیش از سه نفر ممنوعه و حکومت نظامیه ؟ هان ؟!
  40
  41
  دوشنبه ۰۶ فروردین ۱۴۰۳ - ۱۱:۳۰
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۴
  zavareh - رودسر، ایران
  استانداری بی شرف کرمانشاه که سهله، خود سیدعلی مفعول و الله موهوم تان هم عددی نیستند که برای مردم این مرز و بوم و آیین شان تعیین تکلیف کنند.
  43
  44
  دوشنبه ۰۶ فروردین ۱۴۰۳ - ۱۲:۴۲
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۷
  hamidesabz - لندن، انگلستان

  ایرانی برای ایرانی بودن و پرگزاری‌مراسم ایرانی نیاز به مجوز از هیچ عرب زاده ایی ندارد!
  1
  28
  دوشنبه ۰۶ فروردین ۱۴۰۳ - ۱۳:۳۴
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.