کمپانی ایلان ماسک از اولین بیمار دریافت‌کننده تراشه مغزی رونمایی کرد

رادیو فردا: نورالینک، شرکت داده‌محور ایلان ماسک، که تخصص آن کار گذاشتن ریزتراشه در بدن انسان برای برقراری ارتباط بین مغز و کامپیوتر است روز چهارشنبه، اول فروردین، ویدئویی زنده از اولین بیمار دریافت‌کننده این نوع ریز‌تراشه در حال بازی شطرنج آنلاین منتشر کرد.

در فیلم می‌توان نولند آربو، شناگر ۲۹ ساله، را که در یک سانحه شیرجه از ناحیه شانه به پایین فلج شده دید که با استفاده از دستگاه شرکت نورالینک روی لپ‌تاپ خود مشغول جابه‌جا کردن مکان‌نما (کِرسِر) است.

ایلان ماسک، مالک این کمپانی، ماه گذشته خبر داده بود که آقای آربو که عمل جراحی کاشتن ریز‌تراشه در مغز او در ماه ژانویه انجام شده می‌تواند تنها با فکر کردن ماوس کامپیوتر را کنترل کند.

آقای آربو در بخشی از ویدئویی که در شبکه اجتماعی «ایکس» (توئیتر سابق) پخش شد با اشاره به روند کاشت ریز‌تراشه در مغز خود می‌گوید: «عمل جراحی خیلی ساده بود. یک روز بعد از عمل از بیمارستان مرخص شدم. هیچ گونه اختلال شناختی و ذهنی هم ندارم.» او با اشاره به یک بازی کامپیوتری افزود: «چون نمی‌توانستم این بازی را کلا رها کرده بودم. ولی همه شما (نورالینک) به من این توانایی را بازگردانید که بتوانم دوباره به این بازی برگردم و هشت ساعت بدون وقفه بازی کنم.»

کیپ لودویگ، مدیر سابق بخش مهندسی عصب در موسسه ملی سلامت آمریکا، گفت آن چه شرکت «نورالینک» به نمایش گذاشته «یک تحول مهم» است.

او افزود: «هنوز مدت زیادی از کاشت ریز‌تراشه نگذشته و هم شرکت نورالینک و هم بیماری که ریزتراشه در مغز او کار گذشته شده در مسیر یادگیری حداکثر اطلاعات لازم برای رسیدن به عالی‌ترین سطح از قدرت ذهنی در کنترل کامپیوتر هستند.»

با این حال به اعتقاد آقای لودویگ بازیافت توانایی بیمار برای کنش و واکنش با کامپیوتر در حدی که قبل از کاشت ریز‌تراشه قادر به انجام آن نبود نقطه آغاز بسیار مثبتی است.

خبرگزاری رویترز قبل از اعلام آمادگی این شرکت برای کاشت آزمایشی ریز‌تراشه در مغز انسان گزارش داده بود که بازرسان اداره کنترل کیفیت دارو در آمریکا در بایگانی و کنترل کیفیت مربوط به آزمایش‌های شرکت «نورالینک» روی جانوران ایرادهایی شناسایی کرده‌اند.

با این حال سال گذشته اداره غذا و داروی ایالات متحده به کمپانی ایلان ماسک مجوز داد تا اولین آزمایش انسانی تراشه مغزی نورالینک را انجام دهد.

این مجوز نقطه عطف مهمی در فعالیت این شرکت بود و در تابستان امسال رویترز نوشت ارزش نورالینک به پنج میلیارد دلار رسیده است.
 
+5
رأی دهید
-2

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.