آمریکا کشته شدن مروان عیسی، نفر سوم حماس، را تایید کرد

اعضای گردان‌های عزالدین قسام در غزهبی بی سی: جیک سالیوان، مشاور امنیت ملی دولت آمریکا، گفته است که مروان عیسی از رهبران ارشد حماس در حمله اسرائیل کشته شده است.

آقای عیسی به عنوان معاون فرمانده نظامی حماس، بلندپایه ترین رهبر این گروه است که از زمان شروع جنگ در روز هفتم اکتبر کشته می‌شود.

این گروه فلسطینی که غزه را کنترل می‌کند رسما در مورد گزارش‌ها از مرگ او اظهار نظر نکرده است.

جو بایدن، رئیس جمهور آمریکا، روز دوشنبه درباره مسیر جنگ با بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل، صحبت کرد.

رسانه‌های اسرائیلی به نقل از منابع آگاه گزارش کرده‌اند که مروان عیسی یک هفته قبل در حمله هوایی اسرائیل به شبکه‌ای از تونل‌های زیرزمینی واقع در زیر اردوگاه پناهندگان نصیرات در مرکز غزه کشته شد.

او به عنوان معاون فرمانده گردان‌های عزالدین قسام، شاخه نظامی حماس، به شدت تحت تعقیب اسرائیل بود.

اتحادیه اروپا، که مروان عیسی را در فهرست سیاه تروریستی قرار داده بود، گفته است که او مستقیما در حملات ۷ اکتبر به اسرائیل که حدود ۱۲۰۰ کشته به جا گذاشت نقش داشت.

او در جریان «انتفاضه اول» فلسطینی‌ها برای پنج سال در اسرائیل زندانی بود. او بعدا در سال ۱۹۹۷ توسط تشکیلات خودگردان فلسطینی بازداشت شد و تا آغاز «انتفاضه دوم» در سال ۲۰۰۰ زندانی بود.

ارتش اسرائیل از روز ۷ اکتبر شماری از رهبران حماس را کشته است. صالح العاروری، رهبر سیاسی حماس، در انفجاری در محله ضاحیه در جنوب بیروت کشته شد. عموما تصور می‌شود که اسرائیل مسئول آن حمله بود.

آقای سالیوان گفت تصور می‌شود سایر رهبران حماس، «در عمق شبکه تونل‌های حماس» در غزه مخفی شده باشند.

او قول داد که آمریکا در تلاش برای یافتن رهبران حماس به اسرائیل کمک خواهد کرد و افزود که «عدالت به سراغ آنها هم خواهد آمد.»

اما او ضمن اشاره به موفقیت‌های متعدد نظامی اسرائیل علیه حماس از زمان آغاز جنگ، تاکید کرد که جو بایدن رئیس جمهور آمریکا در گفت‌‎وگو با آقای نتانیاهو به نگرانی فزاینده خود در مورد مرگ غیرنظامیان اشاره کرده است.

با ادامه جنگ غزه روابط میان جو بایدن و نخست وزیر اسرائیل بیش از پیش متشنج شده است.
مروان عیسیبه گفته آقای سالیوان رئیس جمهور آمریکا در این تماس بر تعهد خود به اسرائیل و «حق آن برای تعقیب حماس» تاکید کرد اما همچنین گفت که «اشتباه» است ارتش اسرائیل به رفح در جنوب غزه حمله کند. بیش از یک میلیون فلسطینی در جریان جنگ به رفح پناه برده‌اند.

مشاور امنیت ملی کاخ سفید به خبرنگاران گفت چنین عملیاتی «به مرگ غیرنظامیان بی‌گناه بیشتری منجر خواهد شد، بحران ناگوار انسانی را بدتر خواهد کرد، هرج و مرج در غزه را شدیدتر خواهد کرد و اسرائیل را در سطح جهان بیش از پیش منزوی خواهد کرد.»

براساس آمار وزارت بهداشت حماس، بیش از ۳۱ هزار غیرنظامی فلسطینی در حملات اسرائیل به غزه کشته شده‌اند. آمار مرگ در غزه با محکومیت بین‌المللی مواجه شده و بسیاری از متحدان اسرائیل را رنجانده است.

آقای سالیوان گفت که جو بایدن در تماس با آقای نتانیاهو خواستار یک «استراتژی پایانی روشن» در غزه شد.

او گفت: «رئیس جمهور امروز بار دیگر به نخست وزیر اسرائیل گفت که ما مشترکا شکست حماس را دنبال می‌کنیم، اما بر این باوریم که شما باید استراتژی منسجم و پایداری برای تحقق آن داشته باشید.»

آقای بایدن موفق شد موافقت رهبر اسرائیل برای اعزام یک «تیم بلندپایه مرکب از مقام‌های ارتش، اطلاعاتی و انساندوستانه» به واشنگتن در روزهای آینده برای بحث درباره نگرانی‌های آمریکا درباره تهاجم به رفح را جلب کند.

آقای سالیوان گفت که انتظار می‌رود اسرائیل تهاجم خود را تا زمان آن دیدار انجام ندهد.

آقای نتانیاهو در پستی در شبکه اجتماعی ایکس، توییتر سابق، این تماس را تایید کرد و گفت که دو رهبر «درباره آخرین تحولات جنگ» و اهداف اسرائیل در این مناقشه صحبت کرده‌اند.

او گفت این اهداف چنین است: «حذف حماس، آزاد کردن همه گروگان‌های ما و اطمینان از اینکه غزه دیگر هرگز تهدیدی برای اسرائیل نخواهد بود و همزمان ارائه کمک‌های ضروری انساندوستانه که به تحقق این اهداف کمک خواهد کرد.»
+78
رأی دهید
-6

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۴۵
  سیمرغ ایران - برلین، آلمان

  هر چندتا از این متعفن ها سقط بشند یک نون خور از جیب مردم ایران کم میشه حالا حالاها مونده که آه مردم ایران گریبون همه شما جیره خوارها رو بگیره
  5
  59
  ‌سه شنبه ۲۹ اسفند ۱۴۰۲ - ۰۹:۴۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۴
  به امید فردایی بهتر - تهران، ایران

  ایزد منان را شکر، شر یک موجود بی مصرف دیگر هم کمتر شد
  5
  53
  ‌سه شنبه ۲۹ اسفند ۱۴۰۲ - ۰۹:۵۲
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۸۱
  گفتگوگر - پیتزبورگ، ایالات متحده امریکا

  به ارزویش رسید و ؛الشاشید؛ شد تا ته گور ۷۲ تا سوسک فتان و باکره از ماتحتش تو رفته و بعد از بالا آوردن مغز خراب و فسیلی اش از توی گوش هایش بیرون بزنند
  6
  52
  ‌سه شنبه ۲۹ اسفند ۱۴۰۲ - ۱۰:۳۱
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۴
  hamid411 - لس آنجلس، ایالات متحده امریکا
  دم سربازان موسی گرم!
  0
  9
  ‌سه شنبه ۲۹ اسفند ۱۴۰۲ - ۱۵:۲۲
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۹
  kurosh-h - گوتنبرگ، سوئد
  ضمن تبریک بابت کتلت شدن این کرم متعفن ، باید تعمق کرد که چرا در حالتی که یک‌نوجوان فلسطینی سنگ انداز سالها در زندان‌میمونه اما رهبران اصلی حماس و مغزهای اصلی این سازمان از زندان در طی آن سالها آزاد شدند ؟؟ واقعیت اینه که همانطور که روشنفکران اسراییل در حال افشاگری هستند ، اسراییل در راستای تضعیف جنبش فتح و اختلاف سیاسی در فلسطینی ها ، دست حماس را برای رشد و گرفتن قدرت باز گذاشت ، تروریسم کور حماس ، مظلومیت و‌اعتبار به راستگرایان اسراییل داد ، من مطمعن هستم که حمله تروریستی ۷ اکتبر کاملا پوشیده برای موساد نبود ، هر چند ابعاد وحشیگری و‌گروگانگیری حماس را دست کم‌گرفته بودند ، باز پس گرفتن غزه اقتصاد اسراییل را شکوفا خواهد کرد ، تمام داستان بر سر همین رویاست
  0
  1
  ‌چهارشنبه ۰۱ فروردین ۱۴۰۳ - ۰۰:۱۴
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۸۱
  گفتگوگر - پیتزبورگ، ایالات متحده امریکا
  kurosh-h - گوتنبرگ، سوئد
  علت اینست که حماس برای ازاد کردن گروگان های قبلی اسامی معاوضین را ذکر میکرد
  0
  1
  ‌چهارشنبه ۰۱ فروردین ۱۴۰۳ - ۰۴:۳۲
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.