وزارت دفاع طالبان: در پاسخ به حملات هوایی پاکستان مراکز نظامی آن‌ها در مرز را هدف قرار دادیم

محمد یعقوب مجاهد، وزیر دفاع طالبان در پی حملات هوایی پاکستان با لباس نظامی ظاهر شدبی بی سی: حکومت طالبان در افغانستان، پاکستان را به انجام حملات هوایی به ولایت پکتیکا و خوست در نزدیک مرز دو کشور متهم کرده است که گفته شده در آن دست کم «هشت نفر» کشته شده‌اند. همزمان وزارت دفاع طالبان در بیانیه‌ای گفته است که در پاسخ به این «اقدام تجاوزکارانه» پاکستان، نیروهای سرحدی آن‌ها مراکز نظامی پاکستان در امتداد مرز را با «سلاح‌های سنگین» هدف قرار داده‌اند.

ذبیح‌الله مجاهد، سخنگوی ارشد طالبان گفته است که هواپیماهای جنگی پاکستانی حوالی ساعت سه بعد از نیمه‌شب به وقت محلی منطقه «لمن» ولسوالی برمل ولایت پکتیکا منطقه «افغان-دوبی» ولسوالی سپیره ولایت خوست را بمباران کرده است.

آقای مجاهد این حمله را «تجاوز پاکستان» خوانده و در بیانیه‌ای گفته که در نتیجه آن سه زن و سه کودک در پکتیکا و دو زن در ولایت خوست کشته شده‌اند.
در بیانیه کوتاه وزارت دفاع طالبان که همراه با عکسی از محمد یعقوب مجاهد، وزیر دفاع حکومت طالبان در یونیفرم نظامی در ایکس منتشر شده، آمده است: «نیروهای دفاعی و امنیتی کشور، آماده پاسخ به هر گونه اقدامات تجاوزکارانه بوده و در هر حالت از تمامیت ارضی شان دفاع خواهند کرد.»

در همین حال ویدیوهایی از شلیک راکت از سوی نیروهای طالبان منتشر شده که ظاهراً خاک پاکستان را هدف می‌گیرند.

حکومت طالبان این حملات را «با شدیدترین الفاظ محکوم» کرده و آن را «اقدام ناسنجیده» و «تجاوز بر حریم افغانستان» خوانده است.

در بیانیه سخنگوی طالبان آمده است: «امارت اسلامی افغانستان (طالبان) که تجربه آزادی و مبارزه طولانی در برابر ابرقدرت‌ها را دارد، به هیچ کسی اجازه تجاوز به خاک خویش را نمی‌دهد.»
درگیری مرزی
برخی رسانه‌ها هم گزارش داده‌اند که در پی این حمله هوایی، تبادل آتش سنگین، بین نیروهای طالبان و نیروهای مرزی پاکستان در امتداد خط مرزی دو کشور رخ داده است.

از پاکستان گزارش شده که در نتیجه تبادل آتش در منطقه مرزی با افغانستان دست کم چهار غیر نظامی در منطقه «پارا چنار» زخمی شده‌اند.

یکی از ساکنان منطقه مرزی به بی‌بی‌سی اردو گفته است که حوالی ساعت ۶ صبح به وقت محلی سه گلوله در روستای آن‌ها اصابت کرد اما تلفات جانی نداشت و پس از آن شلیک سلاح‌های سبک و سنگین از دو طرف شروع شد که تا ساعت دو بعد از ظهر ادامه داشت.

او افزود که مدارس در پی این درگیری در این منطقه تعطیل شد و مردم در خانه‌های خود محبوس شدند.

هرچند تاکنون هیچ اظهار نظر رسمی از سوی پاکستان منتشر نشده است اما سخنگوی طالبان در بیانیه خود گفته است که «جانب پاکستان ادعا کرده که در این حملات شخصی را به نام عبدالله شاه هدف قرار داده است». آقای مجاهد افزوده است که فرد متذکره «در پاکستان به سر می‌برد».

سخنگوی طالبان اضافه کرده است: «در منطقه مذکور در دو سوی خط یک قوم زندگی می‌کنند که روزانه در رفت و آمد [هستند] و خویشاوندی دارند.»
«این اقدامات نتایج ناگوار در پی خواهد داشت»
در بیانیه امروز سخنگوی طالبان همچنین حملات هوایی اخیر را به ارتش پاکستان نسبت داده است و نوشته است: «مردم و حکومت جدید غیرنظامی پاکستان باید اجازه ندهند که چند ژنرال با چنین عملکردهای بی‌باکانه، مانند بیست سال گذشته بخاطر منافع جهت‌های دیگر به سیاست‌های نادرست شان ادامه دهند و مناسبات دو کشور مسلمان و همسایه را آسیب بزنند.»

سخنگوی طالبان همچنین گفته که پاکستان «ناتوانی» در تامین امنیت خود را «به دوش افغانستان نیندازد».

در بیانیه حکومت طالبان همچنین هشدار داده شده که «چنین حوادث نتایج بسیار ناگواری در قبال خواهد داشت که کنترل آن از اختیار پاکستان بیرون خواهد بود».

تنش میان طالبان در افغانستان و دولت پاکستان اخیراً شدت یافته است چرا که پاکستان، طالبان را متهم به پناه دادن به طالبان پاکستانی در افغانستان می‌کند، اتهامی که طالبان در افغانستان بارها آن را رد کرده است.

با توجه به این که حملات تحریک طالبان پاکستان علیه اهداف نظامی دولت پاکستان با بازگشت طالبان به قدرت در افغانستان افزایش یافته است، بسیاری از مقام‌های پاکستانی ادعای حمایت طالبان افغانستان از «تی‌تی‌پی» را مطرح می‌کنند.

اخیراً نماینده ویژه پاکستان برای افغانستان حتی ادعا کرد که هند از طریق افغانستان به تحریک طالبان پاکستان «تی‌تی‌پی» کمک مالی می‌کند.
+30
رأی دهید
-5

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۸۴
  میلاد2020 - داخائو، آلمان

  بیسوادهای ریشو پشم دار طالبانی از زیر لحاف های شپش در اومدن ...بدبخت پاکستان، خودشون اینارو ۱۰ ها سال ساپورت کردن حالا داره به خودشون برمیگرده...اینهم رسم روزگاره
  2
  22
  دوشنبه ۲۸ اسفند ۱۴۰۲ - ۱۵:۴۵
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.