شست‌و‌شوی بینی با آب شیر ممکن است به عفونت آمیبی مغزخوار منجر شود

ایندیپندنت فارسی: در پژوهشی جدید هشدار داده شده است شست‌و‌شوی بینی با آب شیر برای رفع گرفتگی سینوس ممکن است سبب شود افراد به عفونت‌های آمیبی مغزخوار مهلک مبتلا شوند.

پژوهشگران مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری‌ها در آمریکا (CDC) گزارش دادند که در یک دهه گذشته، ۱۰ نفر پس از شست‌و‌شو بینی، در اثر آلودگی به آمیب آکانتامبا (Acanthamoeba) به عفونت مبتلا شدند و سه نفر آن‌‌ها جان باختند.

بر اساس این پژوهش که روز چهارشنبه در نشریه «بیماری‌های عفونی نوظهور» (Emerging Infectious Diseases) مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری‌ها منتشر شد، هر ۱۰ نفر دچار نقص سیستم ایمنی بودند و هفت نفر آن‌ها به سینوزیت مزمن دچار بودند، و «بسیاری از آن‌ها برای شست‌و‌شوی بینی از آب شیر استفاده کرده بودند».

آمیب‌ جانداری تک‌سلولی است که در انسان عفونت‌های انگلی از جمله بیماری‌های پوستی و چشمی و همچنین عفونت‌های مغزی مرگبار ایجاد می‌کند.

آکانتامبا در سراسر جهان وجود دارد، و در خاک و انواع آب‌ها از جمله دریاچه‌ها، رودخانه‌ها، آب شیر زندگی می‌کند.

این آمیب به‌عنوان نوعی عامل بیماری‌زای فرصت‌طلب شناخته می‌شود، که در افراد دارای سیستم ایمنی ضعیف یا دچار نقص مانند افراد مبتلا به دیابت، سرطان، اچ‌آی‌وی، یا با سابقه پیوند عضو عفونت ایجاد می‌کند.

پژوهشگران هشدار دادند در افراد دارای سیستم ایمنی ضعیف، در حالی که شست‌و‌شوی بینی می‌تواند فوایدی برای سلامتشان داشته باشد مانند باز کردن سینوس‌ها و جلوگیری از سایر گونه‌های عفونت، این فرایند همچنین ممکن است باعث ورود عوامل بیماری‌زای جدید شود، «به‌ویژه اگر از آب استریل‌نشده استفاده شود».

در پژوهشی دیگر، که روز چهارشنبه در همان نشریه منتشر شد، پزشکان از کراچی به مورد مرد پاکستانی ۲۲ ساله‌ای اشاره کردند که در پی شست‌و‌شوی بینی با آب شیر که به‌عنوان بخشی از آداب مذهبی انجام می‌داد، به آمیب نگلیریا فاولری (Naegleria fowleri) آلوده شده بود.

پژوهشگران هشدار می‌دهند که عفونت‌های مغزی آمیبی ممکن است مرگبار باشد و افراد بسیار معدودی در جهان از آن جان سالم به در می‌برند، و این بیماری «هیچ درمان خاصی» ندارد.

اما این مرد به لطف مداخله پزشکی «تهاجمی» زودهنگام، زنده ماند.

پژوهشگران تذکر می‌دهند که شست‌و‌شوی بینی با آب شیر ممکن است به عفونت‌هایی منجر شود که در اثر آمیب‌ها از جمله آکانتامبا و نگلیریا فاولری ایجاد می‌شود.

پزشکان می‌گویند اگر برای شست‌و‌شو از آب شیر استفاده می‌شود، باید حداقل یک دقیقه جوشانده شود، یا در ارتفاع بالای ۱٬۹۸۰ متر سه دقیقه جوشانده شود و پیش از استفاده خنک شود.

آن‌ها در ادامه افزودند: «تمام افراد ارائه‌دهنده خدمات مراقبتی به افراد دچار نقص ایمنی باید در مورد عفونت‌های ناشی از آکانتامبا از جمله نحوه شناسایی علائم و چگونگی انجام بی‌خطر عمل شست‌و‌شوی بینی به بیمارانشان آموزش بدهند.
+6
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.