مدت خدمت سربازی در ایران به «۱۴ ماه» کاهش یافت

 بسیاری از مردان ایرانی به دلیل عدم گذراندن سربازی از بسیاری از خدمات اجتماعی محروم هستندرادیو فردا: شورای نگهبان از موافقت با طرح کاهش مدت زمان سربازی اجباری به ۱۴ ماه خبر داد.

هادی طحان ‌نظیف،‌ سخنگوی این شورا، روز شنبه، ۲۶ اسفندماه، گفت: «با اصلاحاتی که مجلس انجام داد و با رعایت ماده چهار قانون خدمت وظیفه عمومی و در چارچوب تدابیر ستاد کل نیروهای مسلح، این حکم خلاف موازین شرع و قانون اساسی شناخته نشد.»

محسن دهنوی، عضو هیئت رئیسه مجلس، بهمن‌ماه امسال در رابطه با این طرح گفت: «طبق این توافق میانگین خدمت سربازی با احتساب دوره آموزشی به ۱۴ ماه خواهد رسید، یعنی حداقل سه ماه از خدمت تمامی سربازان کاهش پیدا می‌کند.»

بر اساس این طرح همچنین «مشمولان بالای ۳۵ سال سن و دارای دو فرزند یا بیشتر» از حضور اجباری در سربازی معاف می‌شوند.

سربازی در ایران، موسوم به «خدمت سربازی»، اجباری است و بر پایه قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران، همه مردان بالای ۱۸ سال ایرانی، به جز مواردی که استثنا شده‌اند، باید به خدمت سربازی بروند.

اجباری بودن این دوره و فشارهای جسمی و روانی بر سربازان که در مواردی منجر به خودکشی یا اقدامات خشونت‌آمیز آن‌ها می‌شود، منتقدان بسیاری دارد.

در ادامه خبرهای مربوط به خودکشی یا دیگرکشی اخیر چند سرباز در ایران، دادستان بم اسفندماه امسال اعلام کرد که یک سرباز در این شهرستان با شلیک گلوله جنگی، به زندگی خود پایان داده است.

رسانه‌های ایران نیز دوم بهمن گزارش داده بودند که یک سرباز در پادگانی در کرمان پنج سرباز دیگر را کشته و متواری شده است.
+14
رأی دهید
-6

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.