رضا شاه چه کرد؟ و کدام دستاوردهایش تا به امروز در ایران برقرار مانده؟

رضا شاه چه کرد؟ و کدام دستاوردهایش تا به امروز در ایران برقرار مانده؟ عباس میلانی که در حال پژوهش و نوشتن کتابی درباره کارنامه رضاشاه پهلوی است، در گفتگو با بهمن سقایی در این باره توضیح می‌دهد | بخشی از ویژه برنامه در ۱۴۰۲ چه گذشت
+141
رأی دهید
-19

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۵۴
  hamid411 - لس آنجلس، ایالات متحده امریکا

  کار ما رو ببین که یه چپی ٥٧ تی که خودش در رفته میخواد کارنامه درست کنه برای رضا شاه کبیر.
  13
  54
  جمعه ۲۵ اسفند ۱۴۰۲ - ۱۴:۰۲
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۴
  Qasim.Rimbaud - پاریس، فرانسه

  آقای میلانی خواهرزادهُ آقای «فخرالدین شادمان» وزیر دوره پهلوی(پسر) واین حرفهای او بخاطر دفاع ازدایی اش است که دریک دوره زمانی متناوب وزیراقتصادوهم ووزیر کشاورزی وهم وزیردادگستری شد.حتی مدیرعامل«بیمه ایران» هم شد.وقتی نوشتم اختناق سیاسی فقط دردوره پهلوی بودیعنی اینکه درصحنه سیاست یک نفرچندباروزیریانخست وزیر می شد.جالبتر اینکه ایشان باآقای نمازی(پدر) که زمان فاجعه سینمارکس درخوزستان مسئولیت مهمی داشت فامیل هستند.
  67
  4
  جمعه ۲۵ اسفند ۱۴۰۲ - ۱۴:۰۷
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۴
  Mamad_Zendoni - لندن، انگلستان

  بزار منم چند تا از کارهای بدش بگم. رضا پا لونی، قسمت‌هایی از افغانستان حالا رو که آب هیرمند ازش میاد رو بخشید به دولت وقت افغانستان، اون بریدگی که ترکیه و نخجوان رو به هم وصل کرده و امروز ترکیه هی میگه میخواییم باکو رو وصل کنیم به ترکیه از اونجا میگزره، اگر رضا قلدر اون یه تیکه رو نداده بود به ترکها، اونها هیچوقت مرز زمینی با نخجوان نداشتن و امروز نمییومدن پورو بازی در بیارن، کوه آرارات هم هست. قسمت دیگه جزایری هست که بخشیده به اماراتی ها. بحرین رو هم که پسر دماغ درازش داد به عربها. خود احمقش هم ارتش درست کرد ولی چند ساعت بیشتر جلوی متفقین دوام نیوورد و زود شکست خورد. بعد از اون شکست و آبروریزی خودش رو تبعید کردن جزیره موریس و پسرش رو آمریکا و انگلیس گذاشتن سر کار. نه رای گیری شد نه مجلسی در کار بود به همین سادگی. حالا چاکران علا حصرت قلابی چه جوابی دارن واسه این همه این خاندان؟ بدو بیا جواب بده منتظرم
  84
  18
  جمعه ۲۵ اسفند ۱۴۰۲ - ۱۴:۰۸
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۷
  golden remix - استکهلم، سوئد

  باید مصنف بود رضا شاه با چالشهای داخلی و خارجی زیادی برای ساختن ایران مدرن روبرو بود, کاش فرصت بیشتری میداشت. بیشتر فرصت سوزی ها در زمان حکمرانی پسرش اتفاق افتاد.
  19
  50
  جمعه ۲۵ اسفند ۱۴۰۲ - ۱۵:۰۲
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۵
  sahandogli - لندن، انگلستان

  دیکتاتوری و بدبختی که امروز در ایران شاهد آن هستیم مدیون رضا خان است که با کودتای انگلیس بر سر کار آمد تا نمنمه های دمکراسی را که از زمان مشروطیت شروع شده بود نابود کند . با کودتا سرکار آمد و در مقابل دو تا گروههان هندی متفقین از ترسش دستور داد ارتش سلاحاهیشان را روی زیمن بگذارند و پادگانها را تخلیه کنند و بعد با لباس زنانه فرار کرد و در اصفهان دستگیر و به جزیره موریس در آفریقا تبعید شد.چون منافع انگلیس و دار و دسته اش در یک سیستم دیکتاتوری است. و تا امروز هم موفق بوده اند و توانستند بعد از پسر این مرد خمینی را بعد از 15 سال پرورش در فرانسه جایگزین اینها بکنند چون تاریخ مصرفشان تمام شده بود
  49
  7
  جمعه ۲۵ اسفند ۱۴۰۲ - ۱۶:۰۷
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۸
  PERTAPANI - بن، آلمان
  این آقای میلانی یک چیزهای عجیب غریبی میگه!! از رضا شاه سختگیرتر به آخوندها آتاترک بود که حتی در ترکیه کودتا رو علیه هرکسی که میخواست چهارچوب سکولار ترکیه را زیرپا بگذاره قانونی کرده بود!! حالا ببینید بعد از یک قرن احزاب اسلامی در ترکیه فعال و پرطرفدار هستند حتی سکولارها هم دیگه زورشون به اینها نمی رسه!! مگه میشه به زور به یک ملت اونم ملت ایران گفت شما حق ندارید مسجد بسازید و سینه بزنید و زیارت برید و این کارها رو نکنید چون مدرن نیست!!
  15
  10
  جمعه ۲۵ اسفند ۱۴۰۲ - ۱۶:۵۳
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۴
  hamid411 - لس آنجلس، ایالات متحده امریکا

  Mamad_Zendoni - لندن، انگلستان
  برو بگو بزرگترت بیاد! نمیخواد تاریخ رو شخم بزنی. تو همون بیل دستت بگیر جای گاوآهن زمین شخم بزن.
  8
  32
  جمعه ۲۵ اسفند ۱۴۰۲ - ۱۶:۵۸
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۸
  PERTAPANI - بن، آلمان

  Mamad_Zendoni - لندن، انگلستان
  باز دوباره حرف از اونجات درآوردی؟ مثل اینکه خبر نداشتی که کل ایران رو روس و انگلیس طبق قرارداد 1919 بین خودشون تقسیم کرده بودند و طبق این قرارداد بود که انگلیس به اشغال خودش در بحرین مشروعیت داده بود!! اون منطقه آرارات کوچک هم طبق قرارداد با تعدادی از روستاها و زمینهای اطرافش معامله شد با ترکها مفتی نرفت!! گاگول جان هزار بار گفته شده تنها راه نجات بحرین جنگ بود و انگلیس زیر بار خالی کردن بحرین نمی رفت و از طرفی عراق رو هم انداخته بودند به جان شاه و حاضر نبودند ارتش ایران رو با سلاح مجهز کنند شاه چاره ای نداشت و قطعاً بحرین رو با اون سه جزیره معامله نمی کرد عراق رو تشویق به حمله میکردند! گاگول تو میخواستی یک ارتش نوپا در برابر ارتش کاملاً مسلح متفقین که چهار سال تمام آزموده جنگ شده بودند چه کار بکنه؟ ارتش آلمان با اون قدرتش چند ماه بیشتر دوام نیاورد بعد ارتش ایران با مردم شیره ای و تریاکیش چه غلطی میتونست بکنه؟ جز اینکه مثل جنگ هشت سال با عراق صدها هزار کشته بده بعد با خفت آتش بس رو بدون دریافت غرامت قبول کنه!
  6
  35
  جمعه ۲۵ اسفند ۱۴۰۲ - ۱۷:۰۵
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۶
  Munchen - مونیخ، آلمان

  . خوشبختانه فیلمهای آن زمان از آرشیو آلمان موجوده. و اراذل چپ و ایادی رژیم نمیتونند انکار کنند.کشوری فقر و فلاکت زده از دوران قاجار که گرفتار انواع بیماری بود.که نه سیستم آموزشی و مدرسه و دانشکاه داشت،نه نظام دادرسی و دادکاه و قاضی و نه حتی بیمارستان! بلکه مردم در مکتب قرآن یاد میکرفتند،برای حد اختلاف و دعوی پیش ریش سفیدها میرفتند،برای درمان پیش طبییب سنتی و دعا خوانی برای شفا! امردمی که مثل چوپانها کلاه نمدی و شلوار محلی پایشان بود و زنهایشان در اندرون خانه مخفی بودند.این جور کشوری را تحویل گرفت ارتش و نظام ایجاد کرد،دانشکاه و مدرسه را راه انداخت،سیستم قضایی و دادگاه و قانون.شهرسازی،جاده سازی،تمام این خدمات فوق العاده ارزشمند لباس مدرن و قابل احترام را جایگزین آن وضعیت ظاهری عقب مانده کرد.زنها را از اندرون خفت آمیز جهل اسلام به جامعه آورد و کشف حجاب کرد.درورد بر این بزرگ مرد.
  5
  36
  جمعه ۲۵ اسفند ۱۴۰۲ - ۱۷:۱۲
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۷۰
  senator x - تهران، ایران

  Mamad zendniلندن-انگلیستان.دوست عزیز خیلی متاسفم که تو خدمات بینهایت رضاشاه را نادیده گرفتی که عملکرد آن مرحوم بیش از 50مورداست.اکنون رژیم شما مقدار زیادی از دریاچه خزر را بروس واگذار کرد و صدائی ازت درنیامد.خلیج فارس را دو دستی تقدیم چینیها کرد باز ایستادی و تماشا کردی.نیمی از ثروت و بودجه کشور صرف کشور و قبایل دوستانتان میشود باز کاری نکردی پس زیادگوئی نکن که همان کشوریکه اقامت داری 300ساله باعث بد بختی و عقب افتادگی ایران و ایرانی شده
  9
  32
  جمعه ۲۵ اسفند ۱۴۰۲ - ۱۷:۱۸
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۹
  ضدبشر - گراتس، اتریش

  احزاب و روزنامه ها تعطیل و اسم مجلس ملی را گذاشت طویله . اسم نمایندگان مجلس را گذاشت مشتی خر . 34000 قطعه زمین حاصلخیز و 2500 ده ( در مجموع 178750 هکتار یعنی 6 برابر کشور بلژیک یا 43 برابر کشور سوییس ) را با زور و تهدید تصاحب کرد . و آنانی که مقاومت میکردند را تبعید کرد .آقای عبدالله گله داری در روزنامه رهاورد ماجرایی که خودش شاهد بوده را نوشت و ان اینکه 55 نفر از اهالی مازندران را که 5 نفرشان هم خانم بودند و راضی به دادن زمینهایشان نبودند را به قشم تبعید کردند درحالی که بومی های منطقه هم تابستان ها طاقت نمی اوردند نتیجه این بود که 40 نفرشان مردند . روز تبعید آقای کبیر مالباخته ها به مجلس ریختند و ادعای خسارت و شکایت کردند . واقعا خیلی خیلی کبیر بودند.
  36
  4
  جمعه ۲۵ اسفند ۱۴۰۲ - ۱۷:۲۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۵
  سیمرغ ایران - برلین، آلمان

  Mamad_Zendoni - لندن، انگلستان
  یادت رفت بگی رضا شاه اگر دست آخوندهای مفتخور رو قطع نکرده بود الان بیش از هفتاد سال دیگه این پوفیوز ها چیزی ازمملکت نزاشته بودن همینطور که بعد چهل و اندی سال دیگه چیزی نمونده بخصوص که در این دور و زمونه کشورهای قدرتمند کشور گشایی نمی‌کنند بلکه میان و ماحصل یک کشور رو می‌برند عین رفتار چین و روسیه با مملکت ما
  6
  27
  جمعه ۲۵ اسفند ۱۴۰۲ - ۱۷:۲۷
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۹
  ضدبشر - گراتس، اتریش

  2- حکومت قاجار وطن فروش بودند و با امکانات بیل و کلنگی 30 سال با ارتش مدرن امبراتوری روس مقابله کردند . آقای کبیر خودمان یک میلیون بوند انگلیس را خرج ارتش کرد و چنان ارتشی ساخت که موقع ورود روسها از شمال کشور ؛ آنقدر عقب نشینی کردند که کم مونده بود به دریای عمان بیافتند . ماشالله آنقدر رشادت به خرج دادند که یک نفر روس هم کشته نشد . لباسهای سربازی را کندند و الفرار . البته قبل از همه اعلیحضرت خود را به بندرعباس رسانده بودند و آماده عزیمت . خدا را شکر که ما چنین کبیرهایی را داشتیم که در مقابل دشمن جنگیدند و کشور را نجات دادند . و الا نمیدونم چی به سر ما و مملکت میامد.
  32
  4
  جمعه ۲۵ اسفند ۱۴۰۲ - ۱۷:۵۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۲
  paksan - ایران، ایران
  در عین اینکه میگن بیسواد بود ولی به نظر من باهوش ترین رهبر ایران رضاشاه بوده. حتی زمانی که کنار میره باز هم آدم توجه و شناخت او از شرایط جهان و جنگ جهانی دوم و نحوه تکه تکه شدن عثمانی و حفظ دستاوردهاش رو میشه آدم ببینه. یعنی انگلیسها علاقه زیادی داشتند که ایران را همچون عثمانی تکه تکه کنند ولی ابتکار عمل رضاشاه در آوردن آمریکا در کنار انگلیس و از طرفی پیشنهاد کناری گیری از قدرت در عوض حفظ پسرش بعنوان شاه انگلیسها رو از طمع تجزیه ایران انداخت چون اولا روسها با کمک کمونیستهای دستنشانده اش در شمال و شمال غربی ایران دست به اشغال زده بودند و تجزیه بدون دردسر ایران رو برای انگلیسها سخت کرده بودند از طرفی محمدرضا شاه کم سن و سال بود و انگلیسها قانع شدند و به طمع افتادن که بدون تجزیه ایران کل ایران رو در دست بگیرند و بخاطر وجود آمریکا در این توافق روسها قطعا عقب خواهند نشست. به نظر من ته فکر رضاشاه هم همین بوده و این توافق باعث میشه روسها با تشر آمریکایی ها که تنها قدرت اتمی جهان بودند عقب نشستند و دستنشانده های آنها هم فرار کردند و طبق توافق یکپارچگی ایران حفظ شد.
  10
  14
  جمعه ۲۵ اسفند ۱۴۰۲ - ۲۰:۴۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۴
  Momijii - توکیو، ژاپن
  به جرأت می‌توان گفت که در چندین قرن اخیر هیچیک از رهبران ( شاهان ) ایران به اندازه رضا شاه کبیر به ایران و مردم ایران خدمت نکرد و این بر هیچ وجدان بیداری پوشیده نیست ! او مردی بود برای تمام فصول .
  10
  25
  جمعه ۲۵ اسفند ۱۴۰۲ - ۲۱:۲۴
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.