دومین حادثه برای آثار تاریخی ایران؛ پل خواجوی اصفهان هم آسیب دید

 پل خواجو دراصفهانصدای آمریکا: تصاویر منتشر شده در رسانه های ایران، نشان از بروز حادثه تخریبی در آثار تاریخی مانند کتیبه «گنجنامه» و «پل خواجوی اصفهان» دارد.

وب‌سایت روزنامه «اعتماد» چاپ تهران، تصاویری از «آسیب رساندن» به پل خواجو با «نارنجک دستی» بر اثر برگزاری مراسم چهارشنبه‌سوری، منتشر کرده است.

از سوی دیگر، یکی از کتیبه‌های تاریخی «گنجنامه همدان» متعلق به دوران هخامنشی، هدف مواد محترقه قرار گرفته و آسیب دیده است.

بر پایه تصاویر منتشرشده، در شرایطی‌که هیچیک از این «سنگ‌نبشته‌های ۲۵۰۰ ساله» به سیستم‌های محافظتی مجهز نبوده‌اند، قسمتی از یک کتیبه به دلیل اصابت و انفجار مواد محترقه در شب چهارشنبه‌سوری «سیاه» شده است.

«کتیبه ۲۵۰۰ ساله هگمتانه» در شهر همدان و «پل خواجوی» اصفهان، دو اثر تاریخی آسیب‌دیده، هر دو «ثبت ملی» شده‌اند و در فهرست رسمی این آثار قرار دارند.

در این رابطه، برخی کاربران شبکه‌های اجتماعی نیز نسبت به احمال و بی‌توجهی نهادهای دولتی متولی از جمله وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی و همچنین مجموعه‌های نظامی مانند پلیس یا یگان حفاظت میراث فرهنگی انتقاد کرده‌اند.

به موجب قانون حفظ آثار ملی مصوبه آبان‌ماه ۱۳۰۹ خورشیدی توسط مجلس شورای ملی، آثار ملی ایران (مجموعه‌ای از آثار تاریخی کشور) که به‌طور رسمی ثبت شده‌اند «در تحت حفاظت و نظارت دولت است.
+21
رأی دهید
-3

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۳۶
  Munchen - مونیخ، آلمان
  خیلی احتمالش بالاست که این کارها توسط سپاه و دارو دسته ضد ایران جبهه پایداری صورت گرفته باشه که با هر نماد ایرانی و فرهنگ ایران دشمن هستند و هدفشان اسلامیزه کردن کامل ایران بصورت افراطی مشابه افغانستان و پاکستان هست..اقداماتی مثل تخریب و سرقت مجسمه های مشاهیر در پارکها در چند سال پیش و غیره هم کار همین اراذل بود.با اینکار هم آثار باستانی فرهنگی ایران از بین میره و هم بهانه ای برای حمله و بدنام کردن مراسم سنتی فرهنگی ایران مثل چهارشنبه صوری بدستشان میاد.
  3
  19
  جمعه ۲۵ اسفند ۱۴۰۲ - ۱۷:۰۳
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.