تلگراف: برخی بمب‌های ایرانی که حزب‌الله علیه اسرائیل استفاده می‌کند از مسیر اروپا قاچاق می‌شود

 تبادل روزانه آتش بین اسرائیل و حزب‌الله لبنان تقریباً روزانه ادامه داشته است. ۲۰ اسفند.صدای آمریکا: روزنامه «تلگراف» روز پنجشنبه، ۲۴ اسفند، در گزارشی نوشت جمهوری اسلامی ایران از بنادر اروپایی برای ارسال محموله‌های تسلیحاتی به حزب‌الله، گروه تحت حمایت خود در لبنان، استفاده می‌کند.

این روزنامه بریتانیایی به نقل از یک منبع آگاه، بدون ذکر نام او، نوشته گروه تروریستی حزب‌الله موشک‌ها و بمب‌ها را از کشتی‌هایی تحویل می‌گیرد که در بنادر بلژیک، اسپانیا و ایتالیا پهلو می‌گیرند.

به گفته این منبع، از وقتی که نیروی هوایی ارتش اسرائیل محموله‌هایی را که از طریق زمینی از عراق به سوریه وارد می شدند هدف قرار داد، جمهوری اسلامی به حمل سلاح از طریق دریا روی آورده است.

بر اساس این گزارش، برای پنهان کردن مقصد نهایی، سلاح‌ها و سایر کالاها قبل از حرکت کشتی‌ها به بنادر آنتورپ در بلژیک، والنسیا در اسپانیا و راونا در ایتالیا، به بندر لاذقیه در سوریه حمل می‌شود.

تلگراف از قول یک منبع ارشد اطلاعاتی در اسرائیل نوشته است: «استفاده از بنادر اروپایی، به پنهان کردن محموله‌ها، تغییر محل اولیه بارگیری با تعویض بارنامه‌ها، و نیز تعویض کانتینرها کمک می‌کند.»

اروپا بنادر بزرگی دارد و حکومت ایران از آنها به عنوان پوشش استفاده می‌کند؛ سوء استفاده از این بنادر بزرگ و جابجایی محموله در آنها نسبت به بنادر کوچک آسان‌تر و با سرعت بیشتری انجام می‌شود.

روزنامه تلگراف در ادامه نوشته است که حملات اسرائیل باعث تغییر تاکتیک تهران شده است.

رونن سولومون، تحلیلگر اطلاعاتی مستقل در اسرائیل، می‌گوید ایران همچنین به‌طور مستقیم به سوریه تسلیحات ارسال می‌کند. استفاده از مسیرهای جداگانه از طریق اروپا برای «مشروعیت بخشیدن» به محموله‌ها است و توجهات را از ارسال مستقیم تسلیحات به سوریه منحرف می‌کند.

او گفت: «دلیلی که شاهد تلاش‌های ایران برای انتقال تسلیحات از طریق دریا هستیم این است که اسرائیل زیرساخت‌های هوایی و زمینی در سوریه و لبنان را هدف قرار داده و از این رو، شاهد افزایش محموله‌های کانتینری بوده‌ایم.»

بندر لاذقیه در سواحل مدیترانه در شمال غرب سوریه، در سال ۲۰۲۱ میلادی هدف حملات هوایی قرار گرفت. اسرائیل به ندرت عملیات در خاک سوریه را به عهده می‌گیرد.

سولومون که با مقامات اطلاعاتی در اسرائیل کار می کند، گفت که کریدور یا دالان ایران به سوریه و لبنان، از طریق زمین و هوا و دریا «به‌طور مستمر فعال است.» او افزود تسلیحات ایران به حماس نیز می‌رسد و مسیرهایی که مصر و لیبی را هم در بر می‌گیرد برای ارسال سلاح به حماس در غزه استفاده می‌شود.

به گفته این تحلیلگر اطلاعاتی مستقر در اسرائیل، جابه‌جایی کشتی‌ها و کانتینرها از طریق اروپا، به‌ویژه تحت پوشش شرکت‌های مستقر در کشورهایی مانند رومانی، به حکومت ایران برای مخفی‌کاری کمک می‌کند.

او گفت، لیبی مدت‌هاست به عنوان مسیری برای حمل سلاح به حماس از طریق رفح در مصر شناخته شده، و این می‌تواند در مورد آخرین محموله‌های ارسالی به حماس هم صادق باشد، زیرا بازرسی‌های مصر به روشی که در مرزهای اسرائیل انجام می‌شود، صورت نمی‌گیرد.

بر اساس اطلاعاتی که به رونن سولومون داده شده، از آغاز حمله ۱۵ مهر حماس به اسرائیل، پنج کشتی ایرانی از بندر عباس به مقصد سوریه بارگیری شده است. تسلیحات سپس با هماهنگی نیروی قدس سپاه پاسداران به حزب‌الله منتقل شدند.
+29
رأی دهید
-5

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۴۴
  Momijii - توکیو، ژاپن

  پدرسوخته ها ، کار چپ جهانیه ، همه جا دست دارن ! خخخخخخه ! اکثر قریب باتفاق افراد ، همه به نحوی یک نرخی دارند ، یکی ارزون یکی گرون و یکی خیلی گرونتر و البته هستند معدود افرادی هم که زیر بار گرفتن رشوه نمیرند ! همین نتانیابو هم نرخ داره ، دنیای کثیفیه !! پول بی زبون ملت ژله ای ایران رو حسن خرس الله میگیره و خیلی راحت در همه جا ( اروپا و خاورمیانه وو ) برای به مقصد رسوندن سلاح و ترور افراد ووو استفاده می‌کند !!
  6
  36
  جمعه ۲۵ اسفند ۱۴۰۲ - ۰۰:۴۵
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۳
  Hassan1479 - تهران، ایران

  حدود ۳۵ سال قبل در زمان جنگ ، بچه های رفسنجانی یک موشک به بلژیک برده بودنند که پس از افشا لاپوشانی شده بود ، با این حساب مشخص می‌شود که ج.ا از همان سالها در حال خرابکاری در سطح جهانی بوده است . سر مار در جمهوری نکبت اسلامی است . ج.ا بالاخره با این کارهایش ایران را (مشابه لبنان،سوریه،عراق) بگا میدهد . دنیا باید بفهمد که حساب ج.ا با حساب مردم ایران جدا است و عواقب اعمال ج.ا نباید دامنگیر ملت ایران شود . من مطمئنم که دنیا مجبور بمقابله با ج.ا خواهد شد و دودش بچشم ملت ایران خواهد رفت .
  7
  32
  جمعه ۲۵ اسفند ۱۴۰۲ - ۰۱:۲۵
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.